Voda ničí zimní stadion. Cheb řeší, zda ho opravit, nebo nechat dosloužit

  11:58aktualizováno  11:58
Chebský zimní stadion poškozuje podzemní voda. Hydrogeologický posudek ukázal, že vlhkost je pro konstrukce stadionu silně agresivní a mohla by je časem narušit. Do někdejší rokle, kde první část stadionu v roce 1977 vyrostla, se navíc stahuje i voda povrchová. Radnice nyní čeká na vyjádření odborníků, kteří navrhnou další postup.

Zimní stadion v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Potvrdilo se, že tam ty vody jsou, že jich není málo a že se s tím bude muset něco dělat. Zásadní otázkou je, jaká opatření v této souvislosti odborníci navrhnou a kolik nás budou stát. To je alfa a omega,“ uvedl zástupce chebského starosty Miroslav Plevný.

Fotogalerie

Potvrdil, že hydrogeologický průzkum nevyznívá pro stadion vůbec dobře. Vody, které zde proudí z podzemí, jsou silně mineralizované a bez patřičných opatření by v budoucnu mohly mít zásadní vliv na statiku konstrukcí celého stadionu.

„Ta analýza je vlastně jakési zpřesnění toho, co se s těmi podzemními vodami pod stadionem děje. My už jsme zadali projekční kanceláři úkol, aby vypracovala návrh předběžných opatření, které by se zde musely udělat, aby se nějakým způsobem zabránilo případným problémům v budoucnu. Teď jim předáme i tento posudek a budeme chtít, aby materiál aktualizovali a dopracovali, a to včetně odhadovaných nákladů. Na základě výsledků jejich práce se budeme muset rozhodnout, jak dál,“ řekl Plevný.

Doplnil, že pokud by náklady byly přijatelné, což je ta lepší varianta, město by se pokusilo objekt stadionu zasanovat. V případě, že by se ale předpokládané investice vyšplhaly například k 80 milionům korun, bylo by podle slov Plevného zřejmě lepší nechat stadion dosloužit a v mezidobí deseti až patnácti let se soustředit na stavbu nového stadionu na příhodnějším místě.

„Zimní stadion v současné době funguje i přes problémy s vodou. Ta se neustále odčerpává. Ale dostali jsme jasný signál, že je třeba začít problémy řešit. Předpokládáme, že snad už na podzim budeme znát navrhovaná opatření i s nějakým předběžným ekonomickým odhadem,“ dodal Plevný. 

V rokli v minulosti býval rybník

Podle starosty Antonína Jalovce průzkum odhalil, že do bývalé rokle, kde v minulosti býval rybník, se navíc stahuje i voda povrchová. To celou situaci ještě komplikuje.

Fakt, že voda je pro zimní stadion problémem číslo jedna, potvrdily už v minulosti hydrogeologické sondy. Když zde před lety odborníci udělali kontrolní vrt, začal se rychle plnit a během několika hodin v něm voda vystoupala až nad základy stadionu. 

Pod stadion proudí voda směrem z Dyleňské ulice a ze sklepů bývalého pivovaru nad stadionem. Navíc je agresivní na betonové konstrukce. V případě oceli se dokonce vyznačuje velmi vysokou agresivitou.

A to by mohl být problém. Základy totiž od roku 2002 nenesou jen samotné ledové plochy a přízemní šatny, ale také velkorysé zastřešení a rozsáhlé zázemí pro veřejnost, sportovce a personál, který provoz stadionu zajišťuje.

Zimní stadion slouží především chebské veřejnosti. Zázemí zde má místní hokejový klub a oddíl krasobruslení. Sportovní stánek město využívá i pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí.

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Thermal smazal po kritice fotky nových pokojů. Byly nekvalitní, říká hotel

Motivy 54. ročníku filmového festivalu na fasádě hotelu Thermal.

Hotel Thermal stáhl ze svého facebookového profilu krátce po zveřejnění fotografie nových pokojů. Ty vyvolaly v diskuzi...

Inspektoři vzali na tržnici zámečníka, objevili padělky za miliony

Kontroloři České obchodní inspekce našli padělky v zamčeném stánku.

Zámečníka si poprvé v Karlovarském kraji povolali na pomoc pracovníci České obchodní inspekce, když se na sklonku...

Další z rubriky

Aš přestaví chátrající domy na byty, nabídne je lékařům i seniorům

Ilustrační snímek

Ašská radnice plánuje řešit bytovou krizi ve městě. Nebude však stavět nové byty. Zastupitelé se rozhodli, že k bydlení...

VIDEO: Lupič z Aše je plešatý, na prodavačku mířil už před obchodem

Policie hledá plešatého lupiče, který přepadl prodejnu u Aše

Ozbrojený lupič, který předminulý pátek v pravé poledne přepadl prodejnu v Doubravě u Aše na Chebsku, je plešatý. Tak...

Rizikovou křižovatku na Chebsku nahradí kruhový objezd, práce omezí provoz

Zahájení stavby okružní křižovatky v centru Velké Hleďsebi.

V centru obce Velká Hleďsebe vzniká na hlavní příjezdové cestě od Mariánských Lázní nová okružní křižovatka. Nahradí...

Najdete na iDNES.cz