Cheb hledá místo pro nový bazén, vedle chce postavit i zimní stadion

  11:49aktualizováno  11:49
Chebská radnice znovu zkouší oživit plány na stavbu nového plaveckého bazénu. Ten současný v ulici Obětí nacismu už dosloužil. Pokud by měl v budoucnu dál fungovat, město by do něj muselo investovat desítky milionů korun. Vedení radnice se proto zdá výhodnější postavit sportoviště nové.

Plavecký bazén v Chebu dosluhuje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jednou z variant, o níž se diskutuje, je vybudovat spolu s bazénem i nový zimní stadion. Ten stávající má totiž velké problémy s pronikající vlhkostí.

„Míst, kam by se obě sportoviště vešla, v Chebu moc není. Jako ideální se nám jeví prostor bývalého škvárového hřiště za stadionem Lokomotivy. Přibližně dvouhektarový pozemek však patří státu. Jednáme, za jakých podmínek bychom jej mohli získat,“ řekl starosta Chebu Antonín Jalovec.

Podle jeho slov by bylo výhodné, a to i ekonomicky, kdyby vedle plaveckého bazénu rovnou vyrostl nový zimní stadion. Ten současný totiž stojí na místě někdejšího rybníku a bojuje s mohutně vzlínající spodní vodou. Ta je navíc velmi agresivní a způsobuje silnou korozi kovových částí stavby.

Spojení obou zařízení by navíc přineslo i energetické úspory. Krytý bazén by bylo možné vytápět odpadním teplem ze zimního stadionu.

„Ten pozemek je dostatečně velký na to, aby se sem obě sportoviště vešla. Avšak v takovém případě by už na venkovní koupaliště místo nezbylo. V případě, že zimní stadion zůstane na původním místě, mohl by mít nový bazén i část s venkovním letním provozem,“ zamyslel se Jalovec.

Zdůraznil ale, že celý plán je prozatím ve fázi úvah. Zejména proto, že by to byla investice v řádech stovek milionů korun a s dotacemi už město počítat nemůže.

Úvahy o novém bazénu jsou však namístě. Současný bazén je sice v provozu a přibližně před šesti lety prošla jeho technologie obnovou, ale celkově se jeho stav zhoršuje. Například minulý týden město muselo pod stropem nechat natáhnout bezpečnostní síť.

„Začaly se uvolňovat podhledové desky z odlehčeného plechu a hrozily pádem. Zatím žádná nespadla, ale lidé na to poukazovali, množily se stížnosti. Proto jsme se rozhodli preventivně pod stropem natáhnout síť jako ochranný prvek. Akci se podařilo zvládnout v rekordním čase, město za instalaci zaplatilo 320 tisíc korun. Pokud by se však upevnění desek opravovalo, mluvili bychom o částce minimálně pět milionů a bazén by čekala dlouhá odstávka,“ vysvětlil místostarosta Jiří Černý.

Na městské koupaliště jezdí i MHD

O stavbě nového bazénu uvažovalo už i minulé vedení města. Nové městské lázně měly vzniknout například na místě bývalého pivovaru nad zimním stadionem. Na přetřes přišla i stavba veřejného koupaliště v Poohří, kde by mohl venkovní bazén vyrůst v sousedství atletického oválu.

„Ty lokality byly k takovému účelu vybrány nevhodně. Pozemek nad stadionem je malý, bez možnosti vybudovat zde parkoviště, a navíc to staticky není možné s ohledem na podzemní prostory, které zde po zbouraném pivovaru zůstaly. A koupaliště v Poohří? Jednak je to zátopové území, což znamená, že se tu nesmí stavět a nemohl by tu stát ani tobogán, a také je tu obrovský problém s parkováním. A nakonec by se sem koupaliště ani nevešlo, pokud bychom zde chtěli ta sportoviště zachovat. Lokalita je dobrá na volnočasové aktivity, ale ne na to, abychom tam přitáhli další dopravu,“ shrnul zástupce starosty Miroslav Plevný.

Fotogalerie

Město Cheb před lety vybudovalo na vodní nádrži Jesenice plovárnu Dřenice. Ta se stala v širokém okolí jediným přírodním koupalištěm, kde nechybí zázemí, toalety s restaurací a služby plavčíka.

Návštěvníci mají k dispozici několik kurtů na plážový volejbal, písčité hřiště na házenou a plážový fotbal, nohejbal a líný tenis. V sousedství je navíc fotbalové hřiště. Nechybí stoly na ping-pong, prostor na pétanque, šlapadla, lodičky a další atrakce. Kvalitu vody pravidelně testují hygienici.

Na plovárnu, která je od města vzdálená přibližně pět kilometrů, zajíždí v období letních prázdnin autobus MHD (podrobněji v článku Autobus zase bude jezdit na koupaliště Dřenice, letos to bude zdarma).

Nejčtenější

Vlak, který vykolejil u Mariánských Lázní, jel na třicítce 86 km/h

Opravy trakčního vedení na místě, kde vykolejil vlak s vápencem. (13. srpna...

Vlak, který na konci července vykolejil u Mariánských Lázní, jel rychlostí 86 kilometrů v hodině. Informovala o tom...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Karlovarský region bude muset vrátit stovky milionů z evropských peněz

Ilustrační snímek

Karlovarská aglomerace se snaží uplatnit poslední projekty v Integrovaném plánu rozvoje území. Už teď je ale jasné, že...

Další z rubriky

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

V zámeckém sklepení lidé uvidí zlatý poklad, potkají tu i Drákulu

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund v podzemí zámku. Na snímku jsou vidět...

V sokolovském zámku finišují práce na zpřístupnění jeho sklepení. Lidé tam uvidí jak archeologické unikáty, tak zlatý...

Města i kraj zkusí přilákat učitele, nabídnou jim náborové příspěvky

Na začal nový školní rok. Ve středu se na něho ve školách připravovali.

Kvalifikovaný učitel stále patří v Karlovarském kraji mezi nedostatkové zboží. Řada ředitelů přemýšlí, jak zajistí...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMONTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz