Lidé v Chebu a Sokolově budou moci sami rozhodnout, kam půjdou peníze

  8:51aktualizováno  8:51
Města Sokolov a Cheb chtějí vtáhnout obyvatele do rozhodování o investicích. A setkávají se se zájmem. Ještě ani nemají chválené podmínky nového projektu, a lidé někde už radnici posílají první návrhy, co by ve městě změnili.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Navrhněte, co by se ve městě mělo udělat, a my na to dáme peníze. Taková je základní myšlenka takzvaného participativního rozpočtu. Město ze svých peněz vyčlení částku na akce, které navrhnou sami jeho občané.

Sokolovští zastupitelé budou jednat o podobě projektu už na červnovém zastupitelstvu, v Chebu lidé poprvé dostanou šanci sami rozhodnout, na co se část peněz použije, zřejmě v příštím roce.

„Zatím se dohadujeme, jak bude tento projekt vypadat,“ konstatovala sokolovská starostka Renata Oulehlová. Původní návrh na částku milion korun s tím, že o tom, která akce se zrealizuje, rozhodnou zastupitelé, má protinávrh. Ten počítá pouze s půlmilionem a hlasováním veřejnosti. My budeme dále prosazovat první variantu,“ zdůraznila starostka.

I přesto, že tato možnost ještě není oficiální, se na sokolovské radnici sešla už asi dvacítka podnětů. Z řady z nich je ovšem patrné, že lidé smysl participativního rozpočtu zcela nepochopili. Požadují například opravy chodníků či silnic. Jedním z mála „vyčnívajících“ návrhů je vybudování nové lezecké stěny.

Chebská radnice počítá s tím, že pro začátek k tomu účelu uvolní až 5 milionů korun. „Cílem je vtáhnout obyvatele města do rozhodování o budoucnosti Chebu. Chtěli bychom, aby se začali o dění ve městě víc zajímat. Proto participativní rozpočet, který je mimochodem jeden z našich volebních úkolů a cílů. Pokud vše půjde dobře, pokusíme se participaci zahrnout do rozpočtu už pro příští rok,“ uvedl chebský starosta Antonín Jalovec.

Doplnil, že město kvůli tomu navázalo spolupráci s organizací Agora CE, která má zkušenosti se zaváděním participativního rozpočtu z řady míst v České republice. „To celou záležitost urychlí a zároveň nám to umožní vyvarovat se chyb, s nimiž se města potýkají, pokud do toho jdou samostatně,“ řekl Jalovec.

Podle starosty umožňuje participativní rozpočet občanům nasměrovat peníze do konkrétního projektu, což znamená v podstatě spoluvytvářet tvář města. Veřejným činitelům zase dovolí efektivně spolupracovat s občany, protože otevírá dialog o tom, jaké investice vidí obyvatelé města jako nejpotřebnější.

O návrhu musejí lidé diskutovat a umět ho obhájit

„Participativní rozpočet není o tom, že lidé řeknou, tady nám opravte chodník a tady vyměňte kanál. Obyvatelé města, kteří do toho půjdou, by měli mít představu, co chtějí, co osloví hodně lidí. A alespoň rámcově vědět, jak svůj návrh zrealizovat. Také by měli o projektu diskutovat, obhájit jej v konkurenci jiných nápadů a nakonec i hlasovat o tom nejlepším,“ předestřel starosta Jalovec, který doufá, že už na jaře příštího roku by se mohly na radnici nějaké projekty sejít.

První vlaštovkou pro zavedení participativního rozpočtu by měl být workshop, který pro zájemce z řad veřejnosti chystá organizace Agora CE na úterý 25. června. Začíná se v 16.30 hodin v prostorách úřadu na náměstí Krále Jiřího.

V Karlových Varech či v Ostrově zatím participativní rozpočty nechystají. „Kdyby se ale ze zkušenosti z jiných měst ukázalo, že mají své opodstatnění, nemáme problém tuto možnost občanům města nabídnout rovněž,“ uvedl starosta Ostrova Jan Bureš.

Radnice podle jeho slov spoléhá na postřehy z komisí pro místní části. „Právě z jejich práce sbíráme podněty pro tvorbu rozpočtu ve vztahu k občanům města,“ dodal starosta Ostrova.

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Thermal smazal po kritice fotky nových pokojů. Byly nekvalitní, říká hotel

Motivy 54. ročníku filmového festivalu na fasádě hotelu Thermal.

Hotel Thermal stáhl ze svého facebookového profilu krátce po zveřejnění fotografie nových pokojů. Ty vyvolaly v diskuzi...

Inspektoři vzali na tržnici zámečníka, objevili padělky za miliony

Kontroloři České obchodní inspekce našli padělky v zamčeném stánku.

Zámečníka si poprvé v Karlovarském kraji povolali na pomoc pracovníci České obchodní inspekce, když se na sklonku...

Další z rubriky

Dobrovolníci v přírodní rezervaci myjí kameny, aby zamaskovali ohniště

Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště

Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště na Sokolovsku čelí nájezdu turistů. Přestože jde o území s nejvyšším...

V přírodě má voda dobrou kvalitu, ukázaly kontroly hygieniků v kraji

Vodní nádrž Tatrovice. Přehrada, která je proslulá čistou vodou, se nachází...

Vesměs dobrá kvalita vody čeká v přírodních koupalištích plavce, kteří se o nadcházejícím teplém víkendu chystají k...

Budoucnost parku miniatur ještě není jasná, rozhodne se do konce roku

Modeláři dokončují model zámku Hluboká v mariánskolázeňském miniaturparku...

Do konce roku chtějí mít v Mariánských Lázních jasno, co bude dál s parkem Boheminium. Jedna z nejnavštěvovanějších...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz