Byrokracie nás dusí, učitelé nejsou i kvůli ní, stěžují si ředitelé

  8:51aktualizováno  8:51
Výkazy, tabulky, plány. Školy dusí přebujelá administrativa. Přitom peníze dostávají stejné jako dřív. Podle počtu vzdělávaných dětí. A stejné jsou i platy. Podle ředitelů je neustálé nakládání nových povinností na učitele jedním z důvodů, proč kantorů ubývá a mladí se před katedru nehrnou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Tohle povolání už dělají jen nadšenci, kteří mají rádi děti a chtějí učit. Ale ty další a další nové povinnosti učitele ubíjejí a přispívají k rychlému vyhoření,“ myslí si například ředitel 3. základní školy Cheb Pavel Černý.

Učitelé se shodují, že v souvislosti se společným vzděláváním – inkluzí, narostly nové povinnosti natolik, že už takřka není v lidských silách je zvládat.

„Ten systém přinesl spoustu zbytečného papírování. Je to až nehorázné, co všechno se nyní na školy nahrnulo. Za těch jedenáct let, co školu vedu, stouplo papírování nejméně třikrát, možná i čtyřikrát,“ odhaduje ředitelka Základní školy Kostelní Cheb Miloslava Hartmannová.

Podle jejích slov je to zčásti i proto, že úředníci vymýšlejí vyhlášky od stolu a mnozí z nich nikdy před třídou nestáli.

„Je to neskutečná administrativní zátěž,“ potvrzuje ředitelka 6. základní školy v Chebu Štěpánka Dostálová. Podle jejích slov musí učitelé v souvislosti s inkluzí každý měsíc vyplňovat speciální výkazy, kontrolní archy, doklady o využívání speciálních pomůcek a mnoho dalšího.

„Sebralo to strašně moc času. Aby to bylo vše vyplněné správně, stráví nad tím učitel spoustu hodin. Vidím kolem sebe, že lidé se snaží, dělají co mohou, ale nemohou se rozkrájet. Učitel se dnes hodně věnuje dětem s poruchami, ale měl by individuálně pracovat i s nadanými dětmi. Jenže kde na to má vzít čas?“ ptá se ředitelka Dostálová.

Lidé skřípou zuby, ale na ministerstvu to neslyší, stěžuje si ředitel

Podobně mluví i Jiřina Červenková, ředitelka Základní školy v ašské Okružní ulici.

„V souvislosti s inkluzí narostla administrativa úplně nepředstavitelně. Jsem přesvědčená, že na ministerstvu není nikdo schopen posoudit, co všechno musíme dělat. Tvrdím, že není v lidských silách to všechno zastat.“

Inkluze podle ní není jen o asistentech, ale dotýká se i jiných podpůrných opatření, například pedagogické intervence, speciální pedagogické péče, nákupu pomůcek a jejich používání a mnoho dalšího.

„To vše se musí pečlivě zaznamenávat, přenášet do výkazů a matrik, organizovat, hlídat, vykazovat,“ vypočítává Červenková, podle které by učitelům v této fázi nejvíce pomohlo, kdyby bylo možné na školách zřídit administrativní místo.

Jenže na to školy nemají peníze. „Jsme rádi, když pokryjeme kantory a družinu. K tomu musíme zaplatit nepedagogické pracovníky, což jsou například uklízečky a kuchařky,“ uvádí ředitel 3. základní školy v Chebu Pavel Černý.

„Stát na nás navalil spoustu nových povinností, zejména ohledně administrativy. Lidem přibývají další a další povinnosti, nová práce a další činnosti. Jenže člověk má své hranice. Nemůže neustále přebírat další kompetence a v pohodě fungovat. Už se to projevuje v tom, že učitelé jsou vyhořelí, ve stresu a pracují pod tlakem. Má to vliv i na učební proces. Kantoři nemají čas na to, aby studovali nové poznatky a zařadili je do výuky. Navíc to dělají prakticky zadarmo. Lidé už skřípou zuby, ale na ministerstvu to neslyší. Jsou od nás strašně daleko,“ stěžuje si Černý.

Ministerstvo školství si prý vysokou administrativní zátěž škol uvědomuje a podniká kroky pro její omezení. Chystá novelu vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, která by měla snížit administrativní zátěž především na straně školy.

„Ministerstvo připravuje novelu školského zákona, která by měla kromě jiného také snížit administrativní zátěž škol, a to zavedením jednotného datového systému a jeho propojením s dosavadní soustavou datových úložišť. V plánu je elektronizace školské správy a řada dalších změn,“ uvedla mluvčí ministerstva Jarmila Balážová.

  • Nejčtenější

Ostuda Karlových Varů je pryč. Rychlá akce nového majitele vše vyřešila

Dlouholetá ostuda Karlových Varů je zapomenuta. Na jejím místě stojí zbrusu nové, moderní a reprezentativní nádraží...

Žák praštil učitele pěstí do obličeje, ten skončil v nemocnici

Žák sedmé třídy napadl učitele ve škole v Kraslicích na Sokolovsku. Kantor skončil v nemocnici, případ vyšetřuje...

Devět let zneužívali a fotili školačky, viní obžaloba muže a jeho tři syny

Krajský soud v Plzni otevřel netypický případ sexuálního zneužívání, z něhož jsou obviněni čtyři muži najednou....

Otec ubodal syna nožem na chléb, brutální vraždu připomíná smírčí kříž

Brutální vraždu osmiletého chlapce, který v roce 1675 zemřel rukou vlastního otce, připomíná smírčí kříž nedaleko...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na služebnu přiběhl pobodaný muž, soused na něj vzal nůž kvůli ženě

Velké pozdvižení způsobili na chodbě domu v Ostrově na Karlovarsku dva sousedé, kteří se hádali kvůli ženě. Jeden z...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Starost o nemocné jim často ukrajuje z času pro rodinu, teď dostali cenu

Už potřetí se v Karlovarském kraji konala anketa Zdravotník roku. Jednu z hlavních cen, řád bílého pláště, získal...

Dočaskáři dají kočkám krmení a lásku. Ale jen dokud nenajdou nový domov

Jsou to lidé, kterým není lhostejný osud kočičích nalezenců. Ve svém volnu se starají o příliš malé, nemocné či divoké...

Medaile pro olympiádu dětí a mládeže zdobí kosmická technologie

Unikátní formu finální úpravy zvolila pro medaile Olympiády dětí a mládeže, kterou bude v lednu příštího roku poprvé...

Oprava hlavního uzlu karlovarské MHD se prodraží, město na ni spěchá

Chystaná rekonstrukce dopravního uzlu u Tržnice v Karlových Varech bude dražší, než vedení radnice předpokládalo....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz