Studie má najít lepší cestu z Karlovarského do Ústeckého kraje

  8:44aktualizováno  8:44
Ředitelství silnice a dálnic se vrátilo k hledání lepší trasy z Ostrova směrem do Ústeckého kraje. Podle ředitele krajské pobočky Lukáše Hnízdila by výsledkem mohly být dvě až tři varianty řešení.

Rychlostní silnice I/13 mezi Karlovými Vary a Ostrovem, dál potom pokračuje do Ústeckého kraje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Studie se týká úseku od odbočky na Jáchymov přes Květnovou, Stáž nad Ohří, Boč a končí u Smilova. Hledá v podstatě nejprůchodnější variantu skrze technické a ekonomické hledisko a z hlediska životního prostředí,“ řekl Lukáš Hnízdil.

Zároveň dodal, že se jedná o složité území, kde teče řeka, vede tam trať a vyskytuje se tam chráněná užovka.

„Kamenem úrazu možná bude efektivita. V minulosti návratnost nevycházela, tudíž to skončilo, řekněme pod stolem, a nyní s k tomu znovu vracíme,“ uvedl ředitel. Studie by měla být hotova během letošního roku.

Krajský náměstek pro dopravu Martin Hurajčík označil silnici I/13 za vytíženou a nebezpečnou v místech, kde protíná obce. „Vzhledem k tomu, že propadly veškeré posudky EIA a veškeré studie, které tam byly, tak jsem velmi rád, že jsme se dohodli na novém zpracování,“ řekl.

O novém úseku se mluví roky, říká starosta Ostrova

Podle starosty Ostrova Jana Bureše je pro obyvatele města silnice I/13 stejně důležitá jako silnice 6 pro Karlovarský kraj. „Vede v našem správním území a vnímáme, že velmi trpí obyvatelé Stráže nad Ohří a okolních osad,“ řekl.

Zároveň dodal, že o novém úseku se hovoří už léta. „Vím, že před deseti či patnácti lety už nějaká studie byla, ale nepokračovalo se v ní, což mě pochopitelně velmi mrzí,“ dodal.

Podle starostky Stráže nad Ohří Jany Vikové by obec nové řešení uvítala. „Silnice I/13 vede naší obcí, projíždí nám tady zhruba 10 tisíc aut denně a bezpečnost není úplně ideální,“ řekla.

Je ale podle ní otázkou, která varianta by připadala v úvahu. „Byla tu i varianta několika mostů, což by zdejší krajinu velmi změnilo,“ podotkla. Pro obec by byl podle ní ideální tunel, který by Stráž nad Ohří nejméně zasáhl a byl by nejšetrnější k okolí.

Při nehodě bývá silnice několik hodin neprůjezdná

Před rokem kvůli bezpečnosti v úseku Stráž nad Ohří - Boč vznikla i petice. Lidé v ní požadují vybudování zpomalovacích prvků a instalaci průjezdových radarů, vybudování chodníků jak ve Stráži, tak v Boči a právě přeložku silnice I/13.

„V současné době je chůze po obcích možná jen v těsné blízkosti krajnice, a to případně i s kočárkem. V zimních měsících je chůze podél silnice komplikována sněhovými hromadami při kraji silnice. Pokud se v jednom místě potkají na silnici dva protijedoucí kamiony, není prostor pro chodce téměř žádný,“ stojí v odůvodnění.

Kromě toho text petice upozorňuje třeba i na to, že je I/13 hlavní spojnicí Karlovarského a Ústeckého kraje, která je využívaná jako tranzitní trasa nejen nákladní kamionové dopravy. Připomíná, že je úsekem častých dopravních nehod, kdy se stává i na hodiny neprůjezdnou.

V katastrálních územích Stráže nad Ohří a Krásného Lesa je zároveň přírodní park o rozloze 3 700 hektarů. Na jeho území žije řada vzácných a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

  • Nejčtenější

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Z kostela v bývalém vojenském újezdu bude připomínka zaniklých obcí

V bývalém vojenském újezdu Hradiště začala obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jde o jednu ze dvou posledních...

Architekti chtějí u Tržnice náměstí. Už je pozdě, vzkazují Vary

Do plánované rekonstrukce terminálu Tržnice v Karlových Varech promluvila Kancelář architektury města. Zástupci radnice...

Téměř jako před sto lety. Hornický dům v Sokolově získává původní podobu

Městský dům kultury v Sokolově, někdejší Hornický dům, se vrací k původní podobě, kterou měl v době svého dokončení v...

Odvážných, kteří podepsali Chartu 77, bylo v Plzeňském kraji málo

Před listopadem 1989 nebylo v západních Čechách mnoho lidí, kteří podepsali Chartu 77. Pamětníci odhadují, že v Plzni...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz