Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Svérázná Marcebila se lidem líbí. O patronce Krušných hor vznikne i film

  18:45
Krušné hory se stávají v posledních letech zajímavější díky příběhu o jejich patronce Marcebile. Tedy přesněji díky tomu, že ho začal osobitým způsobem rozvíjet scénárista, fotograf, kulturolog a muž mnoha dalších profesí, Petr Mikšíček.

Tak vypadá Marcebila v podání herečky Lenky Hodoušové ve snímku Echo hor. | foto: archiv Petra Mikšíčka

Je tmavovlasá, často ji halí mlha a přebývá ve starých hornických štolách. Kdo je to? Stále víc lidí už zná odpověď. „Hory jsou najednou díky příběhu Marcebily, který je možné vyprávět dál, návštěvníkům i místním lidsky bližší. Rád bych o ní natočil celovečerní film,“ říká Petr Mikšíček.

Petr Mikšíček

Příběhů spojených s patronkou Krušných hor je více, jak byste ji charakterizoval vy?
Je to postava z patnáctého šestnáctého století, z doby velkého rozvoje hornictví. Její osud je poměrně známý: proradný rytíř Kuno zabil na svatbě jejího novomanžela a ona utekla do lesa. Uchýlila se do podzemí, kde našla zázemí. Já se spolu s dalšími lidmi snažím stopovat, jak přežívala do dnešních dnů a jak se může jevit dnešním lidem.

Vy už jste jí dal i konkrétní tvář. Komu patří?
Dostala ji díky herečce Lence Hodoušové, která už v několika mých kratších filmech Marcebilu zobrazuje. Představujeme ji jako zhruba pětatřicetiletou tmavovlásku v černých šatech a s kouzelným šátkem, pomocí kterého se halí do mlhy. Na ruce má vždy nějakou rukavici jako vzpomínku na svého manžela.

Jak se vlastně správně píše její jméno? Německy je to jasné - Marzebilla, ale na české straně je těch označení víc.
Je mi bližší počeštěný výraz Marcebila s jedním l a c. Někde jí říkají také Mařebila nebo Marybila, Marcipánka. Řekl bych, že čím víc je její jméno počeštěno, tím je lidem její příběh bližší.

Petr Mikšíček

  • V roce 2004 vystudoval obor kulturologie na FF UK v Praze. V roce 2013, kdy tuto katedru zrušili na Karlově univerzitě, se vydal na pouť svobodným povoláním fotografa, dokumentaristy, filmaře, novináře a pedagoga.
  • Snaží se zúročit poznatky a dovednosti, které nabyl jako autor knih (například Sudetská pouť aneb Waldgang či Znovuobjevené Krušnohoří), výstav a webů s českoněmeckou tematikou ve sdruženích Antikomplex a Do Krajin, jako obchodní ředitel ve společnosti Centre for Modern Education a jako pedagog na FHS UK a na ČZU v Praze.
  • Od roku 2009 se věnuje psaní scénářů pro Českou televizi, natáčení dokumentů, reportáží, hraných filmů a spotů.
  • Podílel se také na filmu Schmitke, organizuje festival krajinného umění v Králově Mlýnu (Königsmühle), natočil například snímek Nemoc a tvorba Josefa Beera, Minuty z Krkonoš, které právě vysílá ČT a další.

Co od patronky hor mohou čekat ti, kteří se s ní setkají? Není lepší vzít raději nohy na ramena?
To určitě ne. Je sice trochu svérázná, ale tomu se poté, co jí krutou smrtí zemřel manžel, nelze divit. Ozbrojení a namachrovaní muži by si na ni měli dát pozor. Ale to je už dávná minulost. Cesta k jejímu srdci vede přes vyprávění příběhů, které lidé zažili na horách. Takovému vypravěči je schopná splnit vše, co mu vidí na očích.

O fenoménu hor se lidé dozvídají také ve vašem pořadu nazvaném Marcebila ožívá. Jak vypadají?
Ve večerech pro veřejnost tak trochu testuji, jak legenda o Marcebile funguje, co na ni říkají děti i dospělí. Mám jich za sebou už šest, další připravuji v Kovářské, na Měděnci, v Sokolově či Jáchymově a Abertamech. Pomáhá mi v tom Petr Himmel z Křimova, který stopuje Marcebilu na Chomutovsku. Jsou to komponované večery složené z mluveného slova a promítání filmů. Od roku 2013, kdy jsem se začal Marcebile věnovat, mám šest krátkých hraných snímků. Ptám se lidí, co o ní vědí, a seznamuji je s ní. Na konci se lidé sami rozhodnou, jestli na tuto postavu a její příběh věří. Je vidět, že jim občas cukají koutky, v příbězích se prolíná realita minulých staletí na horách s fabulací. Asi nejvíc padlo toto téma na úrodnou půdu v Nejdku a Perninku, kde bylo vidět, jak je příběh zaujal a bavil.

Co se mohou lidé o patronce hor dozvědět?
Dospělým i dětem, kteří na ni „uvěří“, vyprávíme například o tom, jak vypadá její typický rok. Dobré vypravěče, kteří ji zaujmou, vodí k místům, kde roste hodně borůvek, dalším umí zařídit třeba pěkné počasí. Sama je opuštěná, tak ji všechny novinky zajímají, chce vědět, co se děje. Vzkazuje: zajímejte se o svůj region, vyprávějte o něm svým dětem, choďte hodně ven.

Může mít větší povědomí o postavě halící se do mlhy vliv na život na horách a vztah lidí k nim?
Ano a to zcela zásadně. Hory jsou najednou personifikované a spojené s příběhem, který je možné vyprávět dál. Od podzimu roku 2012, kdy si Marcebilu lidé v anketě vybrali jako symbolickou postavu charakterizující Krušné hory, se na první pohled mohlo zdát, že ta informace zapadla. Ale není to tak, povědomí o horách se začíná měnit k lepšímu. Začínají se tam sjíždět filmaři, lidé se spojují v souvislosti se zápisem do UNESCO, v boji proti větrným elektrárnám. Já to začal vysvětlovat tím, že se Marcebila ujala své role. Na Hřebečné vznikl spolek asi třiceti tamních žen, které si říkají Marcebilky a rády by o této postavě i zpívaly. Ostatně vznikly již dvě moc pěkné písničky o ní, básně a obrazy.

Mnozí namítnou, že nikdy Marcebilu nepotkali, i když se o to snažili. Je na to nějaká rada?
Svůj příběh mohou lidé odvyprávět i v místech, kde je na horách mlha, protože skrz mlhu se jejich vyprávění donese až k ní.

To spojení mlhy s legendární postavou hor není náhodné. Jak ho vysvětlujete?
Mlha je hlavní atribut Krušných hor. Hodně lidí si vystačí jen s meteorologickými poučkami o tom, proč a jak se tvoří, ale jsou příliš složité a jen Wikipedie zná asi deset složitě pochopitelných druhů mlhy. Nikdo dosud totiž neřešil, jaký má mlha účel. My víme, že pochází od Marcebily a že tedy mlha je něco úplně jiného, než si lidé dosud mysleli. To platí hlavně v poslední době, kdy se po dvaceti letech opět vrátila.

Co prosím? Kde se toulala?
Její rodiště je mezi Klínovcem a Přísečnickou vodní nádrží, kde při likvidaci smrkových lesů přišla o své hájemství, svůj domov. Odešla do exilu v Sasku, kde byla zhruba až do roku 2010 a kde neměla problém s lidmi.

Jak to vypadá s přípravou velkého filmu o Marcebile?
Píšu scénář k celovečernímu filmu o Marcebile, který podpořil Karlovarský i Ústecký kraj a obce ve východním Krušnohoří. Chtěl bych ho mít hotový do konce června. V případě, kdy by Krušné hory uspěly se zápisem na seznam technických památek UNESCO, mohli bychom s jeho tvůrci využít zvýšeného zájmu o tuto oblast a zkusili bychom získat finanční podporu pro producenta.

Kdy se bude natáčet?
Scénář chceme odevzdat velké programové radě České televize, točit by se mohlo už příští rok. Pokud by to nevyšlo, budeme zkoušet shánět sponzory a dotace, což by byl běh na delší trať.

Máte už představu o konkrétních místech, kde se bude odehrávat děj?
Tvůrcům filmu Schmitke jsem ukázal hodně lokací, ale ty nejhezčí jsem si nechal. Stoprocentně se bude točit v blízkém okolí občerstvení Červená jáma - to je ideální biotop pro Marcebilu. Mnoho děr do podzemí, horské louky, rozptýlené smrky, starobylé kamenné snosy, ruiny. To je ta pohádka. A protože hlavními postavami filmu budou hledači Marcebily, děj se bude odehrávat také u Hory Sv. Kateřiny, na Klínech, na Meluzíně, v Ostrově, Jáchymově, Klášterci nad Ohří a samozřejmě v podzemí. S natáčením nám zatím zásadně pomohl Ivan Cáder na Mědníku, takže tamní podzemí se tam určitě objeví.

Podobně jako Marcebila sbíráte příběhy i vy, a to například prostřednictvím neobvyklého mobilního kadeřnického salonu. Můžete ho přiblížit?
Na dvou akcích v Krušných horách jsme nahráli asi třicet rozhovorů. Lidé se nechali profesionální kadeřnicí Klárou Jindrovou z Ostrova učesat za to, že budou vyprávět své příběhy spojené s horami. Friser salon se určitě také dostane do příběhu o Marcebile, je to vlastně její vynález.

Zaujal nebo inspiroval vás některý z příběhů odvyprávěných v salonu?
Byl to například příběh Martina Huňky z Ostrova, který se narodil v Podkrkonoší a do Krušných hor přišel za svou ženou. Moc se mu sem nechtělo, hory mu připadaly ošklivé. Postupem času se z něj stal velký patriot a nedá na ně dopustit. Krásně nám popsal vznik svého pouta k horám.

Přidal byste ještě další?
Mezi klienty salonu patřil i Alexej. Začal mluvit rusko-česky o tom, že se svěří s tím, co ještě nikdy nikomu neřekl. Je to malíř, který se z Ruska přestěhoval do Dubí na Teplicku. Byl tehdy nemocný, hledal čistou vodu a našel ji pod Krušnými horami. Říkal, že to, co namaloval, se mu později ve třech případech stalo. To ho vyděsilo, a teď už maluje akorát erotické akty a věří, že se mu nic nepříjemného nestane.

Kde mohou zájemci vidět vámi představovanou Marcebilu?
Například v půlhodinovém filmu Dobyvatelé ztracených štol u vstupu v dole Mauricius na Hřebečné. Tenhle film vyhrál v listopadu v Marienbergu hlavní cenu filmového a televizního festivalu Grenzgänger. Letos začínáme natáčet seriál krátkých tajemných příběhů z Krušnohoří, zatím jim říkáme Krušné horory. Chceme ztvárnit deset příběhů na severočeské straně hor a od července šest dílů na karlovarské straně. Tento cyklus uvádí právě Marcebila. V každém místě příběhu, se kterým spojíme i web, bude ukryta keška s různými úkoly. Takže se lidé vydají do hor tak, jak by si to patronka hor přála. A od srpna letošního roku bude v zámku v Ostrově instalovaná velká výstava o Marcebile.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Karlovy Vary.

Výsledky pro: Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Mariánské Lázně, , Jáchymov, Kynšperk nad Ohří, Loket, Kraslice, Horní Slavkovostatní

  • Nejčtenější

Zraněný vlk nalezený u silnice podstoupí u specialisty v Praze operaci kyčle

O vlčího pacienta, kterého o víkendu našli houbaři v příkopu u silnice mezi Horní Blatnou a Potůčky na Karlovarsku, se...

Houbaři našli na Karlovarsku zraněného vlka, nehýbe zadní polovinou těla

Zraněného vlka našli dopoledne houbaři v příkopu u silnice na Karlovarsku. Podle šéfa záchranné stanice živočichů v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka dávala školačku na sex sousedovi s HIV, dohodla si pět let vězení

Na pětiletém trestu vězení se dohodla se státním zástupcem osmatřicetiletá žena z Karlovarska, která tolerovala své...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Konflikt náměstka karlovarské primátorky s aktivistou řeší policie

Náměstek karlovarské primátorky Petr Bursík měl při středeční předvolební akci konflikt s místním aktivistou,...

Začala demolice bývalé porcelánky na Karlovarsku, jejíž část se zřítila

V Jakubově na Karlovarsku začala demolice budovy v areálu bývalé porcelánky. Zdevastovaný objekt, který je v soukromém...

O Senát se na Karlovarsku utkají záchranářky z ANO a SPD, Horník končí

Dosavadní senátor za Karlovarsko Jan Horník (STAN) utrpěl tvrdou porážku. V prvním kole senátních voleb skončil až na...

Radary krotí řidiče v Karlovarském kraji, na pokutách zaplatili miliony

Řádově miliony korun přispívají v Karlovarském kraji motoristé do rozpočtu měst, která spravují úseky silnic osazené...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...