Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kvůli novému primáři hrozí odchodem osm sokolovských ortopedů

  9:07
Situace na ortopedickém oddělení sokolovské nemocnice je po výběrovém řízení vyhrocená. Osm specialistů ortopedického oddělení Nemocnice Sokolov je připravených složit své funkce. Důvodem tohoto rozhodnutí je podle jejich vyjádření postup vedení nemocnice při výběru nového primáře ortopedického oddělení.

Nemocnice Sokolov. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Oldřicha Vastla staršího má na základě výběrového řízení nahradit Filip Veselý. Sám odcházející primář ovšem chtěl svou funkci předat kolegovi Davidu Kňourkovi.

„Je to běžná a všude doporučovaná praxe,“ řekl k mechanismu doporučení svého nástupce odcházející primář Oldřich Vastl starší.

„Touto osvědčenou praxí se ředitelství řídilo i v případě gynekologie či soudního lékařství. Když tým běží jako hodinky, je dobré ho zachovat. Když přijde jiný element, tým se může zhroutit. Dosazení primáře proti vůli celého kolektivu nedělá nikde dobrotu,“ podotkl ortoped s více než čtyřicetiletými zkušenostmi v oboru. Svůj odchod z postu primáře avizoval v prosinci loňského roku.

Komise ve výběrovém řízení posuzovala nabídky čtyř kandidátů. „To vypovídá o jediném – Nemocnice Sokolov má v regionu důstojné postavení a stále větší význam,“ komentoval zájem uchazečů zdravotní ředitel Nemocnice Sokolov Jiří Štefan.

Filip Veselý, na němž se komise shodla, přijde do Sokolova z německého Freibergu, kde řadu let pracoval jako zástupce primáře ortopedie a úrazové chirurgie.

Podle vyjádření nemocnice je odborníkem na chirurgickou i konzervativní léčbu pohybového aparátu. Je zároveň specialistou na kloubní náhrady a operace páteře. Proti novému vedení primariátu se ovšem postavili všichni atestovaní ortopedi z oddělení.

„Je mi líto, jak se situace vyhrotila. Nikdo to nepředpokládal,“ uvedl nový primář ortopedie Filip Veselý. I přes nelehkou pozici se bude ještě snažit přesvědčit lékaře z oddělení, aby svůj názor přehodnotili. „Snažil jsem se je přesvědčit minimálně k tomu, aby se se mnou sešli, což se zatím nepovedlo. Každopádně jsem připravený dál jednat a věci řešit,“ doplnil Veselý.

„Respektujeme právo majitele vybrat si svého primáře, my však neseme odpovědnost za naše pacienty. Zvolený kandidát absolutně nesplňuje naše odborné a především morální hodnoty. Navíc nemá žádné vazby na karlovarský region,“ stojí v komuniké, které podepsalo sedm lékařů sokolovské ortopedie.

„Na Filipa Veselého jsem se informoval u kolegů. Většinou je pro ně neznámý. A ti, kteří jej znají, o něm nemají dobré reference,“ komentoval výběr Oldřich Vastl. Po osobním setkání s novým primářem podal navíc výpověď další atestovaný lékař ortopedie. 

I proto je osm lékařů připravených z nemocnice odejít. „Přáli bychom si, aby se situace uklidnila a nadále jsme mohli poskytovat péči našim pacientům v Nemocnici Sokolov. Pokud však vedení preferuje svého kandidáta před sehraným týmem osmi ortopedů, nezbývá nám, než se s tímto rozhodnutím smířit a ukončit pracovní poměr k 28. únoru,“ vzkázali lékaři přes sociální sítě.

Na odchod lékařů jsme připraveni, říká ředitel

Podle odstupujícího primáře je to rozhodnutí, přes které takříkajíc nejede vlak. To ostatně potvrdil i jeden z lékařů podepsaných pod vyjádřením. „Každý máme svoje ambulance. A teď se začneme poohlížet po jiných nemocnicích, kam bychom jezdili operovat,“ řekl lékař.

„Nevěřím, že všichni chtějí odejít z vlastní vůle. Stále platí, že většiny z nich si vážím a mám je za skutečné odborníky. Nemá smysl si posílat vzkazy, nemocnice byla jednáním přístupná a na tom se nic nemění,“ reagoval na hrozbu zdravotní ředitel Nemocnice Sokolov Jiří Štefan. 

„Nebudu rád, pokud se současná sestava oddělení ortopedie opravdu rozhodne odejít, ale na tuto možnost jsme připraveni. Máme odpovědnost vůči pacientům, proto začínáme jednat s ortopedy, kteří by tu pracovali na plný úvazek, což v dosavadní praxi běžné nebylo. Jedno je jisté – Nemocnice Sokolov v žádném případě nesleví z nastavené kvality ortopedické péče,“ dodal s tím, že nový primář má plnou podporu vedení.

„V oboru, kde se operuje v týmu, musí být absolutní důvěra mezi lékaři. Pokud přijde primář snažící se tým postavit do latě, jak si vedení představuje, dojde k vzájemnému podezírání, čekání na chybu operatéra, operování ve stresu a pod tlakem. Na takové oddělení bych si nelehl. Nechápu, že než aby vedení nemocnice přiznalo manažerské pochybení, raději zlikviduje ortopedické oddělení, stejně jako chirurgii v Ostrově. Sám v této situaci pochybuji o zachování kvality a kvantity,“ dodal Oldřich Vastl.

  • Nejčtenější

Plánovaný tunel na stavbě cyklostezky nejde prorazit. Kraj řeší, co s tím

18. června 2024  14:47

Jeden z technicky a finančně nejnáročnějších úseků páteřní cyklostezky Ohře v současné době vzniká...

Předvedly se na Den větru. Dokážou za hodinu vyrobit energii pro celou rodinu

15. června 2024  18:47

Osmi gigawatthodinami elektřiny přispěly v loňském roce do české energetické soustavy dvě větrné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V nové hale Witte najde práci až 350 lidí, šanci dostanou i starší 55 let

13. června 2024  15:04

Výroba zámkových systémů pro klíčového zákazníka, německou automobilku BMW, bude první, která oživí...

Na nádraží v Chebu už zbourali historickou rotundu. Nahradí ji nová hala

18. června 2024  16:31

Historická severní rotunda na nádraží v Chebu, která sloužila pro opravy vlaků, je již minulostí....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Narovnávání serpentin u Bečova se protáhne, komplikace stavbu prodraží

12. června 2024  15:56

Možná až o dva měsíce oproti původně plánovanému konci července se prodlouží termín dokončení...

Císařské lázně uspěly v soutěži Stavba roku, přibude nový prohlídkový okruh

19. června 2024  17:04

Už rok jsou přístupné Císařské lázně v Karlových Varech po generální rekonstrukci. Za tu dobu...

V Karlovarském kraji chybí policisté. Přidejte jim, píší starostové Rakušanovi

19. června 2024  12:54,  aktualizováno  13:49

Nedostatečné platové ohodnocení, náročnost práce i konkurence z nedalekého Německa jsou podle...

Z deseti glóbů se povede šest. Festivalové ceny z Moseru jsou letos menší

19. června 2024  11:08

O 7,5 centimetru menší budou od letošního roku Křišťálové glóby, hlavní ceny Mezinárodního...

Odložené lince z Tel Avivu do Varů dává naději nasazení menšího letadla

19. června 2024  8:36

Přímé letecké spojení mezi Karlovými Vary a izraelským Tel Avivem bude nakonec zajišťovat letadlo s...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...