Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kvůli novému primáři hrozí odchodem osm sokolovských ortopedů

  9:07
Situace na ortopedickém oddělení sokolovské nemocnice je po výběrovém řízení vyhrocená. Osm specialistů ortopedického oddělení Nemocnice Sokolov je připravených složit své funkce. Důvodem tohoto rozhodnutí je podle jejich vyjádření postup vedení nemocnice při výběru nového primáře ortopedického oddělení.

Nemocnice Sokolov. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Oldřicha Vastla staršího má na základě výběrového řízení nahradit Filip Veselý. Sám odcházející primář ovšem chtěl svou funkci předat kolegovi Davidu Kňourkovi.

„Je to běžná a všude doporučovaná praxe,“ řekl k mechanismu doporučení svého nástupce odcházející primář Oldřich Vastl starší.

„Touto osvědčenou praxí se ředitelství řídilo i v případě gynekologie či soudního lékařství. Když tým běží jako hodinky, je dobré ho zachovat. Když přijde jiný element, tým se může zhroutit. Dosazení primáře proti vůli celého kolektivu nedělá nikde dobrotu,“ podotkl ortoped s více než čtyřicetiletými zkušenostmi v oboru. Svůj odchod z postu primáře avizoval v prosinci loňského roku.

Komise ve výběrovém řízení posuzovala nabídky čtyř kandidátů. „To vypovídá o jediném – Nemocnice Sokolov má v regionu důstojné postavení a stále větší význam,“ komentoval zájem uchazečů zdravotní ředitel Nemocnice Sokolov Jiří Štefan.

Filip Veselý, na němž se komise shodla, přijde do Sokolova z německého Freibergu, kde řadu let pracoval jako zástupce primáře ortopedie a úrazové chirurgie.

Podle vyjádření nemocnice je odborníkem na chirurgickou i konzervativní léčbu pohybového aparátu. Je zároveň specialistou na kloubní náhrady a operace páteře. Proti novému vedení primariátu se ovšem postavili všichni atestovaní ortopedi z oddělení.

„Je mi líto, jak se situace vyhrotila. Nikdo to nepředpokládal,“ uvedl nový primář ortopedie Filip Veselý. I přes nelehkou pozici se bude ještě snažit přesvědčit lékaře z oddělení, aby svůj názor přehodnotili. „Snažil jsem se je přesvědčit minimálně k tomu, aby se se mnou sešli, což se zatím nepovedlo. Každopádně jsem připravený dál jednat a věci řešit,“ doplnil Veselý.

„Respektujeme právo majitele vybrat si svého primáře, my však neseme odpovědnost za naše pacienty. Zvolený kandidát absolutně nesplňuje naše odborné a především morální hodnoty. Navíc nemá žádné vazby na karlovarský region,“ stojí v komuniké, které podepsalo sedm lékařů sokolovské ortopedie.

„Na Filipa Veselého jsem se informoval u kolegů. Většinou je pro ně neznámý. A ti, kteří jej znají, o něm nemají dobré reference,“ komentoval výběr Oldřich Vastl. Po osobním setkání s novým primářem podal navíc výpověď další atestovaný lékař ortopedie. 

I proto je osm lékařů připravených z nemocnice odejít. „Přáli bychom si, aby se situace uklidnila a nadále jsme mohli poskytovat péči našim pacientům v Nemocnici Sokolov. Pokud však vedení preferuje svého kandidáta před sehraným týmem osmi ortopedů, nezbývá nám, než se s tímto rozhodnutím smířit a ukončit pracovní poměr k 28. únoru,“ vzkázali lékaři přes sociální sítě.

Na odchod lékařů jsme připraveni, říká ředitel

Podle odstupujícího primáře je to rozhodnutí, přes které takříkajíc nejede vlak. To ostatně potvrdil i jeden z lékařů podepsaných pod vyjádřením. „Každý máme svoje ambulance. A teď se začneme poohlížet po jiných nemocnicích, kam bychom jezdili operovat,“ řekl lékař.

„Nevěřím, že všichni chtějí odejít z vlastní vůle. Stále platí, že většiny z nich si vážím a mám je za skutečné odborníky. Nemá smysl si posílat vzkazy, nemocnice byla jednáním přístupná a na tom se nic nemění,“ reagoval na hrozbu zdravotní ředitel Nemocnice Sokolov Jiří Štefan. 

„Nebudu rád, pokud se současná sestava oddělení ortopedie opravdu rozhodne odejít, ale na tuto možnost jsme připraveni. Máme odpovědnost vůči pacientům, proto začínáme jednat s ortopedy, kteří by tu pracovali na plný úvazek, což v dosavadní praxi běžné nebylo. Jedno je jisté – Nemocnice Sokolov v žádném případě nesleví z nastavené kvality ortopedické péče,“ dodal s tím, že nový primář má plnou podporu vedení.

„V oboru, kde se operuje v týmu, musí být absolutní důvěra mezi lékaři. Pokud přijde primář snažící se tým postavit do latě, jak si vedení představuje, dojde k vzájemnému podezírání, čekání na chybu operatéra, operování ve stresu a pod tlakem. Na takové oddělení bych si nelehl. Nechápu, že než aby vedení nemocnice přiznalo manažerské pochybení, raději zlikviduje ortopedické oddělení, stejně jako chirurgii v Ostrově. Sám v této situaci pochybuji o zachování kvality a kvantity,“ dodal Oldřich Vastl.

  • Nejčtenější

Soud odmítl propustit silničního piráta. Ve vězení se opil „šťávou z ovoce“

22. května 2024  12:51

Karlovarský soud zamítl žádost silničního piráta Miroslava Štíbra, který žádal o podmíněné...

Unikátní hrob z doby halštatské pod Vladařem vydal jantarové tajemství

20. května 2024  18:03

Množstvím uložených jantarových předmětů unikátní hrob objevili na poli nedaleko obce Močidlec...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

U Sokolova spustili stáčírnu nápojů, ročně naplní až 150 milionů plechovek

23. května 2024  14:09

Až 150 milionů kusů plechovek s nápoji chce ročně stáčet společnost Bofillex, která spustila provoz...

Senior věděl, že ho okrádá falešná sociální pracovnice. Opět ji pustil do bytu

23. května 2024  10:14

Pocit osamělosti někdy přiměje seniory snášet těžko pochopitelné věci. Třeba i vědomí, že je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Opilec naházel dlažební kostky na 14 aut. Praštil muže, který ho chtěl zastavit

24. května 2024  13:37

Čtrnáct osobních automobilů poškodil v noci na dnešek čtyřicetiletý muž v Karlových Varech....

Nemoc vlastního syna přivedla majitelku farmy k pomoci handicapovaným

26. května 2024  9:11

Fotografii a propagační výtvarnictví vyměnila za přírodu, ekologické zemědělství a pomoc postiženým...

Vandal, jenž ničil auta dlažebními kostkami, je ve vazbě. Řádění natočil svědek

25. května 2024  21:59

Až deset let vězení hrozí čtyřicetiletému výtržníkovi, který v noci na čtvrtek poškodil v Karlových...

Krkavčí táta z hor. První mu uletěl, teď se v bistru stará o nové ptáče

25. května 2024  9:33

Když loni Václavu Zápotočnému, provozovateli občerstvení Maringotka v Hřebečné, uletěl ochočený...

Díry v silnici opraví díky mikrovlnné technologii, zabere to jen desítky minut

24. května 2024  18:03

Nahřát připravený výmol na 140 stupňů a pak jej zasypat o dvacet stupňů teplejší asfaltovou směsí....

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...