Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nejzápadnější bod Česka leží na dně potoka, už k němu vede cesta

  10:18
Nejzápadnější bod České republiky se nachází mezi historickými hraničními kameny datovanými rokem 1844. Leží na dně potoka.
Nejzápadnější bod České republiky leží na dně potoka.

Nejzápadnější bod České republiky leží na dně potoka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Není to zas tak dávno, čtyřicátníci a starší si jistě velmi dobře pamatují doby, kdy pro většinu z našinců končil svět na západní hranici Československa. Dokonce ani k té hranici se nesmělo, přísně střežená „terra prohibita“ začínala už pár set metrů a někde i kilometrů před ní, takže podívat se dejme tomu k nejzápadnějšímu bodu republiky bylo dopřáno jen několika málo vyvoleným. 

Dnes se tam může vydat každý, a kdy si zamane, pokud tedy zrovna nepanuje nějaký ten „lockdown“. Psalo se o tom už nesčíselněkrát, ale pořád se ještě najde dost lidí, kteří ten nejzápadnější bod České republiky hledají na Trojmezí. Toto hojně navštěvované místo, kde se už staletí stýkají zemské hranice Bavorska, Saska a Česka, je sice také zajímavé, ovšem tím nejzápadnějším bodem Česka rozhodně není. 

Ten musíme hledat o nějakých sedm kilometrů vzdušnou čarou dále na jih, a samozřejmě o pár setin zeměpisné délky na západ. Nachází se na katastru zaniklé obce Újezd na soutoku Újezdského potoka, který tady tvoří státní hranici, a bezejmenného potůčku přitékajícího sem zprava.

To místo ovšem bylo ještě dobrých deset let po pádu železné opony přístupné jen s velkými obtížemi. Cesta sem totiž žádná nevede a dostat se na ten magický kousek země znamenalo zejména v létě, v době bujné vegetace, prodírat se podél Újezdského potoka všelijakým křovím, kopřivami a mokřinami.

Změnilo se to až koncem první dekády našeho století, kdy byl na staré cestě z Újezdu do bavorského Rehau na místě bývalého mlýna postavený na Újezdském potoce „Most Evropy“ a k nejzápadnějšímu bodu Česka se dalo celkem pohodlně dojít po bavorské straně hranice. Dneska se tam dá dojít i po naší straně, kde byla vyznačena asi půlkilometrová, sice nepříliš pohodlná, leč bezpečně suchou nohou schůdná pěšina.

Nejzápadnější bod České republiky se nachází na dně potoka mezi dvěma historickými hraničními kameny datovanými rokem 1844, kdy se definitivně ustálila dodnes nezměněná hranice mezi Rakouským císařstvím a Bavorským královstvím. Na levém břehu je kámen s písmeny „DB“ jako Deutschland – Bayern, na pravém čteme na kameni české „C“. Aby nebylo mýlky, kam jsme se to dostali, je mezi těmi kameny uprostřed potoka usazený ocelový sloupek s vyfrézovanými souřadnicemi N 50°15'08.66200" a E 12°05'26.07181".

Nejzápadnější vesnicí byl Újezd

Možná zajímavější než samotný nejzápadnější bod republiky je historie obce, na jejímž katastru se nachází. Újezd, německy Mähring, nejzápadnější vesnice při česko-bavorské hranici, byla založena na počátku 14. století asi na půl cestě mezi městy Aš na české a Rehau na bavorské straně. První písemná zpráva o ní pochází z roku 1331, kdy je uváděná v majetku rodu Neubergů pod názvem Mering, který se v průběhu staletí změnil na Merring, Märring a konečně Mähring, pod kterým byla obec známá až do konce 2. světové války.

Obyvatelstvo se tady věnovalo převážně zemědělství, což v nadmořské výšce kolem 600 metrů znamenalo hlavně pěstování ovsa, žita, brambor a lnu, obživu poskytovala i práce při těžbě dřeva v okolních lesích. Obec se rozkládala v otevřeném odlesněném údolí na západních svazích Štítarského vrchu (716) a Smrkovce (682 m n. m.) na úctyhodné ploše více než 700 hektarů, osídlení ale bylo velice řídké. 

Nejvíc lidí v Újezdě žilo na sklonku 19. století, v roce 1890 zde napočítali ve 46 domech 295 obyvatel, v roce 1939 už to ale bylo jen 175 obyvatel ve 40 domácnostech.

I tato v podstatě hrstka lidí dokázala žít bohatým životem. Ve vsi působilo hned pět spolků, kromě nezbytných hasičů to byly Svazek zemědělců, Spolek německé zemské mládeže, Společenství myslivců a Pohřební spolek. Centrem společenského života a oblíbeným výletním místem turistů z obou stran hranic byl hostinec Gasthaus Ludwig s tanečním sálem, kde se každých čtrnáct dnů vesele křepčilo.

Osud vsi se naplnil po druhé světové válce. Do léta 1946 byli všichni zdejší obyvatelé odsunuti, dosídlení nebylo kvůli blízkosti státní hranice v plánu, a obec byla v roce 1948 oficiálně zrušena. Vydrancované a zpustošené domy tu strašily až do roku 1953, kdy byly odstřeleny a srovnány se zemí. Stát zůstal jen jeden, který pohraničníci využívali jako pozorovatelnu, ale i ten byl po roce 1989 zbořený.

Zkáze neunikl ani hřbitov, který si v Újezdu založili až v roce 1865, aby se nemuseli se svými nebožtíky trmácet až do Aše. Poslední pohřeb se tu konal v lednu 1946, kdy sem k věčnému spánku uložili mlynáře Egona Korndörfera, který se, patrně v sebevražedném úmyslu v očekávání odsunu, utopil ve vlastním rybníce. 

Žulový pomník odolal času

Ještě téhož roku ale byl hřbitov zpustošen, údajně měly být i otevřeny hroby, a místo bylo ponecháno na pospas přírodě. K jeho revitalizaci došlo až po roce 2010, kdy byly na místě pietně poskládány zbylé poničené náhrobky a vztyčený vysoký dřevěný kříž.

V centru zaniklé obce dnes stojí obnovený pomník padlým z 1. světové války. Jeho štěstím je, že byl vytesán z masivní žuly, takže bez větší úhony přežil i půl století, kdy ležel na místě rozvalený. V roce 1992 byl péčí pracovníků ašského muzea znovu postavený a po roce 2000 zrestaurovaný. Ke jménům 17 zdejších mužů, kteří padli či zmizeli během 1. světové války, byla připojena tabulka se 13 oběťmi války druhé. 

Jediné, co dodnes připomíná, že tady kdysi žili lidé, jsou aleje krásných vzrostlých stromů, které se od pomníku rozbíhají na všechny strany rozlehlého svažitého prostranství podél dávno už zaniklých cest k rovněž už dávno zbořeným stavením.

Autor:
  • Nejčtenější

Mladí motorkáři si dávali pauzu na zastávce, nabourala do nich opilá řidička

Dva nezletilí motorkáři si dávali přestávku v jízdě a v sedle svých motorek odpočívali na autobusové zastávce v Mezirolí na Karlovarsku. V tu chvíli kolem osobním autem projížděla opilá žena, která v...

19. července 2024  12:33

Zámecká knihovna ukrývala zakázaný sci-fi román, předpověděl 2. světovou válku

Zcela nový pohled na rodinu majitelů bečovského hradu a zámku Beaufort-Spontin odhalil nález knihy ve fondu zámecké knihovny. Je jím román britského autora Sydney Fowler Wrighta. Dílo bylo za druhé...

26. července 2024  14:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala dvanáct zraněných. Čtyři lidi s podezřením na středně vážná až vážná zranění odvezli záchranáři do nemocnice v Mostě. V...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  17:04

Dříve převážel jíl, teď malý vláček vozí turisty do českého Yellowstonu

V plném proudu je sezona provozu muzejní úzkorozchodné dráhy Kateřina u přírodní rezervace Soos poblíž Františkových Lázní. Tamní dráha o rozchodu 600 mm je opravdovým unikátem. Je jedním z mála...

20. července 2024  9:11

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to splněný sen, říká majitel parního bicyklu. Rám udělal ze staré Esky

Parní kolo Miroslava Rudolfa z Bečova na Karlovarsku je hvězdou nejrůznějších veteránských setkání motocyklů. Rokem výroby mezi ně sice nezapadá, ale způsobem pohonu je co do technického řešení strčí...

22. července 2024  13:22

Historické sklepy valečské pálenice lákají nejen milovníky pálenek

Poznat výrobu ovocných pálenek a navíc objevit unikátní podzemní prostory mohou nově návštěvníci Valče. Provozovatelé zdejší pálenice totiž zrekonstruovali historická sklepení v budově bývalé lesní...

27. července 2024  9:39

Zámecká knihovna ukrývala zakázaný sci-fi román, předpověděl 2. světovou válku

Zcela nový pohled na rodinu majitelů bečovského hradu a zámku Beaufort-Spontin odhalil nález knihy ve fondu zámecké knihovny. Je jím román britského autora Sydney Fowler Wrighta. Dílo bylo za druhé...

26. července 2024  14:16

Siluetu orla už si lidé spojili s naší značkou, říká generální ředitel Mattoni

Už téměř rok a půl figuruje na vizitce generálního ředitele (CEO) společnosti Mattoni 1873 jiné jméno než to z rodiny Pasquale. Od 1. dubna loňského roku v kanceláři šéfa firmy sedí Ondřej...

26. července 2024  12:43

Festival Rock iN Roll se koná už pošestnácté, láká návštěvníky z celé republiky

Poslední červencový víkend patří na západě Čech tradičnímu multižánrovému festivalu Rock iN Roll. Ten se koná v sobotu 27. července na pláži rybníka v Nové Roli. Letos se zde představí kapely jako...

26. července 2024  9:19

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....