Lázně budou brázdit nové trolejbusy, bez napájení ujedou i 14 kilometrů

  8:53aktualizováno  8:53
V Mariánských Lázních by se koncem příštího roku měly objevit zbrusu nové trolejbusy. Společnost Městská doprava Mariánské Lázně (MDML) totiž uzavřela smlouvu s firmou Škoda Electric na dodávku osmi trolejbusů Škoda 30 Tr. Cena zakázky je více než 100 milionů korun, což představuje cenu přibližně 12,5 milionu za jeden vůz.

Obnova vozového parku a modernizace trakčního vedení v Mariánských Lázních bude drahá. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Doba dodání je 360 dní. Informaci uvedl na svém facebookovém profilu náměstek hejtmanky a mariánskolázeňský zastupitel Martin Hurajčík s tím, že nákup trolejbusů bude spolufinancován prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu z výzvy na pořízení nízkoemisních a bezemisních vozidel, z něhož se podařilo získat dotaci ve výši téměř 82 milionů korun. 

Trolejbusy budou mít trakční baterii, která umožní dojezd mimo vedení. Vozy tak budou moci bez napájení ujet vzdálenost až 14 kilometrů. Podle jednatele společnosti MDML Vladimíra Nedvěda se v souvislosti s modernizací vozového parku o zdražování jízdného neuvažuje. 

„Nám by pomohlo, kdyby radnice omezila vjezd do centra Mariánských Lázní, což by mohlo lidi motivovat k většímu využívání městské dopravy,“ uvedl už před časem Nedvěd.

Kromě samotných vozů však bude nutné ještě zmodernizovat měnírnu a samotné vedení v ulicích. Ale i tady se blýská na lepší časy.

„Podařilo se nám získat dotaci nějakých 40 milionů z Ministerstva dopravy. To pro nás znamená, že zrekonstruujeme měnírnu, kde se předpokládá částka přibližně 25 milionů, a navíc opravíme i část trolejového vedení v ulicích. Na zbývající část intenzivně hledáme další dotační titul,“ řekl starosta Mariánských Lázní Martin Kalina.

Podle Martina Hurajčíka je výměna dožilých trolejbusů pro město zásadní věc. Umožní totiž připravit se na to, jaká doprava bude v lázeňském městě jezdit v budoucnu.

„Za sebe mohu říci, že jsem dlouhodobým odpůrcem trolejbusů. V zastupitelstvu jsem hlasoval nikoli pro trolejbusy, ale pro elektromobilitu. Proč? Každý kilometr ujetý pod trolejí stojí minimálně 10 korun navíc,“ vysvětloval Hurajčík. 

Do ceny se podle jeho slov promítne například údržba a provoz elektrického vedení. „Byl bych raději, kdyby ve městě z nostalgie zůstaly zachovány páteřní linky od nádraží a do Hleďsebe, ale jinak aby tu jezdily elektrobusy, popřípadě jiná čistá doprava. Dotace městu umožní, co se týče vozového parku, mít na takových 15 let vystaráno. A dá mu čas připravit se na to, jak se bude v Mariánských Lázních jezdit, až nové vozy doslouží,“ doplnil Hurajčík. 

Příliš čistý vzduch zmařil dotaci

Ekologická doprava v Mariánských Lázních funguje už od začátku 20. století. Tehdy do tamních ulic vyjely tramvaje. Po druhé světové válce, přesně 27. dubna 1952, tramvaje nahradily trolejbusy. V první etapě výstavby sítě existovala jen jedna trať vedoucí od nádraží k tehdejšímu Gottwaldovu náměstí. O rok později byl otevřen pro veřejnost i úsek k Lesnímu prameni.

V roce 1960 se trolejbusy rozjely i do Úšovic, kde v průběhu 60. let vyrostlo sídliště. Linky se rozrůstaly i v 80. letech, v ulicích se tehdy objevily trolejbusy, které představovaly výkřik techniky.

V roce 2013 se město rozhodlo trolejbusovou dopravu postupně utlumit. Důvodem byly finance. Obrat nastal po komunálních volbách v roce 2014. Tehdy se nové vedení radnice rozhodlo tradiční typ dopravy v Mariánských Lázních zachovat a zmodernizovat. Město požádalo o dotaci, napoprvé však nebylo úspěšné. Důvodem bylo mimo jiné to, že je v Mariánských Lázních příliš čistý vzduch. Peníze na pořízení nového vozového parku pro hromadnou dopravu se podařilo získat až na druhý pokus.

Nejčtenější

Z Varů do Prahy se po dálnici pojede v roce 2026, slíbil ministr dopravy

Ministr dopravy Vladimír Kremlík při právní návštěvě Karlových Varů oznámil...

Dálnice D6 by mohla být dostavěná v září 2026. Oznámil to ministr dopravy Vladimír Kremlík během své návštěvy...

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

Jihlava přestřílela Chrudim, Ústí hrálo nerozhodně se Sokolovem

Jihlavský útočník Lamin Jawo oslavuje gól proti Chrudimi.

Páteční předehrávky 8. kola druhé fotbalové ligy přinesly gólově úrodné souboje. Jihlava doma porazila Chrudim 4:2,...

Další z rubriky

Ze zastrčeného ústavu v lese se zdravotně postižení stěhují do měst

Klienti z ústavu Pata u Hazlova se přestěhovali do nových rodinných domků v...

Nové rodinné domky v Hazlově na Chebsku vypadají obyčejně. V oknech záclony, na terase zahradní nábytek a truhlíky s...

Dobrovolníci se vydají uklidit Karlovy Vary a další města v kraji

Do celorepublikové úklidové akce Ukliďme svět! Ukliďme Česko! se pustili...

Ukliďme svět, ukliďme Česko, ukliďme Vary – to si řekla Lenka Mráziková se svým přítelem Michalem Vostrčilem, a nyní...

VIDEO: Dron pomůže hasičům při pátrání po lidech nebo ohniscích požárů

Slavnostní představení nové hasičské techniky v Karlovarském kraji. Nechybí...

Nové vybavení za téměř 10 milionů korun převzali profesionální hasiči Karlovarského kraje. Získali speciální...

Oblíbený bohatický skatepark nechají Vary odhlučnit, stěhovat se nebude

Skatepark - ilustrační foto

O budoucnosti skateparku v městské části Bohatice rozhodlo vedení karlovarské radnice. Stěhovat se nebude, ale KV City...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz