Projím tolik peněz jako čtyřčlenná rodina, které chutná, říká kulturista

  9:48aktualizováno  9:48
Když dnes šestadvacetiletý Marek Kovářík před jedenácti lety poprvé přišel do posilovny, bylo o jeho další sportovní budoucnosti rozhodnuto. Hoch, který se do té doby věnoval hokeji, tehdy zcela propadl posilování. A kulturistice na té nejvyšší úrovni se věnuje třetím rokem. Dnes patří k nejlepším v Česku.

Šestadvacetiletý kulturista z Karlových Varů Marek Kovářík | foto: archiv Marka Kováříka

„Do posilovny jsem poprvé přišel v den svých patnáctých narozenin, dřív mi to rodiče nechtěli dovolit,“ vzpomíná Marek Kovářík. Zpočátku neřešil věci jako dieta, stačilo mu jen zvedat železo. Až v roce 2016 ho jeho trenér Petr Weinlich přesvědčil, že má na to, aby se postavil na pódium. A profesionální dril začal.

Mladý kulturista si musel hodně věcí odpustit. „Na vysoké, tam jsme ještě chodili pařit. Jestli si dnes na pivko zajdu dvakrát do roka, tak je to moc,“ líčí změny ve svém životě Marek.

Změna životosprávy se odrazila i na jeho jídelníčku. „Neměl jsem problémy s dietou. Odmalička jsem hrál hokej, takže jsem byl na zdravé jídlo zvyklý. Ale s trochou nadsázky se dá říct, že měsíčně projím tolik peněz jako čtyřčlenná rodina, které hodně chutná,“ naznačuje fakt, že kulturistika je kromě neustálého tréninku náročná i finančně.

Už první profesionální vystoupení ovšem dopadlo nad očekávání dobře. Na mistrovství Čech, na které nastoupil už v kategorii dospělých, se umístil pátý, což jej posunulo na mistrovství České republiky. „Tam jsem skončil sedmý,“ doplňuje Marek.

Jednou chce usednout na kulturistický Olymp

Jako každý sportovec má i on velký sen. Tím je zúčastnit se klání Mr. Olympia. To je Mekka kulturistů z celého světa a z České republiky se této soutěže zúčastnilo jen pár lidí. „Je to ale ještě dlouhá cesta,“ naznačuje, že se svého snu nehodlá vzdát. A tvrdě za ním jde. Prvním krokem je získat profesionální kartu.

První šanci měl Marek Kovářík ve španělském Alicante na soutěži Olympia Amateur, kam odletěl už pod vedením pražského trenéra Tomáše Bureše, který se jeho přípravě věnuje od roku 2017. Španělská anabáze ještě kýžený úspěch nepřinesla. O profesionální kartu, která by mu umožnila účastnit se prestižních soutěží, se chce poprat také 22. června v Plzni. „Abych ji získal, musel bych se stát absolutním vítězem domácí soutěže,“ říká mladý kulturista.

Fotogalerie

Zisk mezinárodní profikarty je ovšem jen prvním záchytným bodem. „Prosadit se mezi profesionály nějakou dobu trvá. Je to podle mého názoru otázka minimálně dvou let,“ doplňuje.

Marek Kovářík se v kulturistickém světě už druhým rokem prosazuje v kategorii Classic Physique. Mezi největší dosavadní úspěchy považuje osmé místo na prestižním Evls, které se uskutečnilo vloni v Praze. V loňském roce musel z finančních důvodů zrušit účast na sérii tří závodů v USA pořádaných pod hlavičkou federaca NPC.

„Kulturistika je finančně náročný sport,“ trochu posmutněle dodává talentovaný kulturista, který vedle své „normální“ práce v Německu působí ještě jako osobní trenér v karlovarské posilovně.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Další z rubriky

Sítě, které ochrání vodáky, se na Chebském mostě objeví do konce týdne

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Do konce týdne se na Chebském mostě objeví speciální sítě. Mají ochránit vodáky na Ohři před kousky betonu, které hrozí...

Ostrov chystá unikátní památník, v hlavní roli bude budovatelské sousoší

Výstavba, typická pro architekturu padesátých let, dává tvář Ostrovu na...

Unikátní památník obětem komunistických pracovních lágrů chystají vybudovat v Ostrově. I když půjde o solitér na...

Policie hledá řidiče, jejichž kamery v autě mohly natočit lupiče s pistolí

Lupič s pistolí přepadl v pravé poledne prodavačku v Aši

Policie pátrá po lupiči, který se zbraní v ruce přepadl v pravé poledne prodejnu v Doubravě u Aše na Chebsku....

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz