Desetiletý hokejista hraje fair play, dostal cenu Oldřicha Machače

  7:33aktualizováno  7:33
Řada sportovců se podobného ocenění nedočká za celý profesionální život. Desetiletý Honzík Terla, mladý hokejista HC Energie, má už ale cenu Oldřicha Machače doma.

Desetiletý hokejista Jan Terla z Karlových Varů dostal cenu Oldřicha Machače za to, že své ocenění pro nejlepšího hráče zápasu přenechal kamarádovi brankářovi. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Cenu, kterou vyhlašuje Český hokej ve spolupráci s Českým klubem fair play a která je určená mladým hokejistům za jejich čestné a záslužné chování. Honzík Terla ji paradoxně získal proto, že se jiné vzdal.

Příběh, který vyvrcholil 8. listopadu o druhé přestávce zápasu Česká republika – Švédsko, se začal psát už v březnu letošního roku. Tehdy totiž tým mladých karlovarských hokejistů hrál na turnaji O pohár Prahy 6.

Fotogalerie

Ačkoliv nedopadli nejlépe, při vyhlašování nejlepších hráčů posledního utkání turnaje si za karlovarské hokejisty přichází pro cenu právě Honza Terla. A hned se chápe mikrofonu, aby na místě předal ocenění svému kamarádovi a brankáři týmu Martinu Psohlavcovi.

„Vždy nás podrží, chytá dobře,“ vysvětlil s odstupem času své tehdy spontánní rozhodnutí mladý karlovarský hokejista. „A možná jsem se tak tehdy trochu rozhodl i kvůli tomu, aby mu nebylo líto neúspěchu na turnaji,“ doplnil Honzík Terla.

Z jeho rozhodnutí byli překvapeni jak organizátoři turnaje, tak diváci v hale. A nejvíc asi Honzíkova maminka Kateřina Kovářová. „Byla jsem na něj moc pyšná. Vždyť se ve prospěch kamaráda vzdal něčeho, co ještě nikdy nezískal. Brečela jsem už tehdy,“ vzpomíná na dojemný okamžik hokejistova maminka. „Právě mamka mě vede k tomu sportovat v duchu fair play,“ řekl malý hokejista.

K dojetí se pak 8. listopadu přidala i nervozita. A patřičná hrdost na to, co udělal. Honzík si totiž pro cenu Oldřicha Machače přišel v plné pražské Tipsport aréně před třetí třetinou zápasu Euro Hockey Tour Česko – Švédsko. Předal mu ji muž, jehož jméno je s českým hokejem už dlouhá léta neodmyslitelně spjaté: Slavomír Lener. Společně s plaketou pak od manažera české reprezentace dostal i dres podepsaný hráči národního týmu.

Stejně jako mnoho jiných mladých hokejistů je i Honzíkovým snem zahrát si jednou v nejslavnější a nejprestižnější hokejové soutěži světa, severoamerické NHL. V ní také hraje jeho vzor. „Je to Patrick Kane, útočník Chicago Blackhawks,“ představil svůj idol.

Honzík Terla se hokeji věnuje od čtyř let. Zatím sbírá zkušenosti na všech postech, hájil dokonce i bránu. Ale v zápasech se nejčastěji objevuje v útoku. A tento post by chtěl zastávat i nadále.

Honzík Terla ovšem není jediným mládežníkem HC Energie Karlovy Vary, který cenu Oldřicha Machače za fair play přístup ke sportu získal. V sezoně 2014 – 15 ji od hokejového svazu dostal také brankář energetiků Ondřej Kuchař.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Lidé z chebské čtvrti Háje se poprvé projdou po opravené lávce

Téměř po roce se ve čtvrtek po rekonstrukci otevírá lávka do chebské čtvrti...

Lávka do Hájů se po téměř po roce otevírá pro pěší. Obyvatelé chebské čtvrti se po několika měsících dostanou nejkratší...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz