Desetiletý hokejista hraje fair play, dostal cenu Oldřicha Machače

  7:33aktualizováno  7:33
Řada sportovců se podobného ocenění nedočká za celý profesionální život. Desetiletý Honzík Terla, mladý hokejista HC Energie, má už ale cenu Oldřicha Machače doma.

Desetiletý hokejista Jan Terla z Karlových Varů dostal cenu Oldřicha Machače za to, že své ocenění pro nejlepšího hráče zápasu přenechal kamarádovi brankářovi. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Cenu, kterou vyhlašuje Český hokej ve spolupráci s Českým klubem fair play a která je určená mladým hokejistům za jejich čestné a záslužné chování. Honzík Terla ji paradoxně získal proto, že se jiné vzdal.

Příběh, který vyvrcholil 8. listopadu o druhé přestávce zápasu Česká republika – Švédsko, se začal psát už v březnu letošního roku. Tehdy totiž tým mladých karlovarských hokejistů hrál na turnaji O pohár Prahy 6.

Fotogalerie

Ačkoliv nedopadli nejlépe, při vyhlašování nejlepších hráčů posledního utkání turnaje si za karlovarské hokejisty přichází pro cenu právě Honza Terla. A hned se chápe mikrofonu, aby na místě předal ocenění svému kamarádovi a brankáři týmu Martinu Psohlavcovi.

„Vždy nás podrží, chytá dobře,“ vysvětlil s odstupem času své tehdy spontánní rozhodnutí mladý karlovarský hokejista. „A možná jsem se tak tehdy trochu rozhodl i kvůli tomu, aby mu nebylo líto neúspěchu na turnaji,“ doplnil Honzík Terla.

Z jeho rozhodnutí byli překvapeni jak organizátoři turnaje, tak diváci v hale. A nejvíc asi Honzíkova maminka Kateřina Kovářová. „Byla jsem na něj moc pyšná. Vždyť se ve prospěch kamaráda vzdal něčeho, co ještě nikdy nezískal. Brečela jsem už tehdy,“ vzpomíná na dojemný okamžik hokejistova maminka. „Právě mamka mě vede k tomu sportovat v duchu fair play,“ řekl malý hokejista.

K dojetí se pak 8. listopadu přidala i nervozita. A patřičná hrdost na to, co udělal. Honzík si totiž pro cenu Oldřicha Machače přišel v plné pražské Tipsport aréně před třetí třetinou zápasu Euro Hockey Tour Česko – Švédsko. Předal mu ji muž, jehož jméno je s českým hokejem už dlouhá léta neodmyslitelně spjaté: Slavomír Lener. Společně s plaketou pak od manažera české reprezentace dostal i dres podepsaný hráči národního týmu.

Stejně jako mnoho jiných mladých hokejistů je i Honzíkovým snem zahrát si jednou v nejslavnější a nejprestižnější hokejové soutěži světa, severoamerické NHL. V ní také hraje jeho vzor. „Je to Patrick Kane, útočník Chicago Blackhawks,“ představil svůj idol.

Honzík Terla se hokeji věnuje od čtyř let. Zatím sbírá zkušenosti na všech postech, hájil dokonce i bránu. Ale v zápasech se nejčastěji objevuje v útoku. A tento post by chtěl zastávat i nadále.

Honzík Terla ovšem není jediným mládežníkem HC Energie Karlovy Vary, který cenu Oldřicha Machače za fair play přístup ke sportu získal. V sezoně 2014 – 15 ji od hokejového svazu dostal také brankář energetiků Ondřej Kuchař.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz