Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diváci V Chebu i Varech uvidí známý filmový příběh v muzikálovém provedení

  10:45
Musíme si pomáhat. Tak zní název nového koprodukčního muzikálu Západočeského divadla v Chebu a Karlovarského městského divadla. Vychází z filmu Petra Jarchovského a Jana Hřebejka, doplněn je ale o řadu nových motivů, situací a zcela nových písní.
Musíme si pomáhat. Tak zní název nového koprodukčního muzikálu Západočeského...

Musíme si pomáhat. Tak zní název nového koprodukčního muzikálu Západočeského divadla v Chebu a Karlovarského městského divadla. Vychází z filmu Petra Jarchovského a Jana Hřebejka, doplněn je ale o řadu nových motivů, situací a zcela nových písní. | foto: Michal Mráka, ZDCH

Diváci se mohou těšit na silný příběh z období okupace, chvíle na hraně děsu a grotesky, rozmanitou původní hudbu i na dávku hořkosladkého humoru.

Scenárista Petr Jarchovský vydal v roce 1998 novelu s názvem Musíme si pomáhat. Později ji přepracoval na scénář, podle něhož natočil režisér Jan Hřebejk v roce 2000 stejnojmennou filmovou komedii. Odehrává se za druhé světové války a na obyčejných lidských osudech ukazuje různé možnosti hrdinské velikosti, která překvapivě vyrůstá i z lidské malosti.

„Manželé Čížkovi ukrývají ve spíži svého bytu židovského uprchlíka Davida Wienera. Uvědomují si nebezpečí, do něhož přivádějí sebe i sousedy, avšak pomoc bližnímu v nouzi považují za samozřejmost. Poté, co jen tak tak přežijí heydrichiádu, jim situaci zkomplikuje konec války. Hrozí jim nebezpečí od Němců, ale rovněž ze strany českých takzvaných slušných lidí,“ popsala děj dramaturgyně Petra Richter Kohutová.

Pro divadlo ideální příběh

Hlavní role ve známém filmu ztělesnili Bolek Polívka, Anna Šišková, Jaroslav Dušek a Czongor Kassai. Snímek získal pět Českých lvů, obdržel Cenu českých filmových kritiků a teoretiků a nominován byl i na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. A právě tuto komedii zvolil jako předlohu nové koprodukční inscenace umělecký šéf chebského a karlovarského divadla Zdeněk Bartoš.

„Film patří k mým možná nejoblíbenějším od dvojice Jan Hřebejk - Petr Jarchovský. Přišlo mi, že má pro divadlo ideálně sevřený příběh, skvěle vystavěný dramatický oblouk, výborně napsané postavy, které vůbec nejsou černobílé, a dokonale motivicky provázaný řetězec událostí a vývoj vztahů. Kaskáda příčin a následků a někdy až nervy drásajících náhod je tam skvěle propracovaná,“ uvedl umělecký šéf.

Vzniklo patnáct původních písní

Kromě jedinečného českého humoru ale objevil v původním příběhu rovněž skrytý muzikálový potenciál. „Zbývalo jen někde něco rozepsat a někde něco ubrat, a především to zasadit do hudebního a jevištního rámce a napsat písně, které by děj vhodně posouvaly,“ doplnil Bartoš.

Tematicky a formálně velmi různorodé písňové texty napsal sám a následně oslovil muzikanty Matěje Kroupu a Jindřicha Volfa, kteří se postarali o hudbu a hudební nastudování. Pro muzikál složili přes 15 původních písní. „Hudební plán vychází především z dobové hudby. Diváci se mohou těšit i na šansony, sambu, tango, blues, swing a mnoho dalšího. To vše za živého doprovodu karlovarského Big Bandu,“ uvedla Richter Kohutová.

Na scéně se objeví i reální psi

V hlavních rolích manželů Čížkových se v muzikálu divákům představí Pavla Janiššová a Jiří Švec. Role Josefova nejhoršího přítele Horsta Prohasky se ujal Daniel Mišák, jako židovský uprchlík David Wiener se představí Jan Hanny Firla.

„V dalších rolích Němců, polovičních i těch s rodokmenem až k Niebelungům, Židů a Čechů, takzvaných i skutečně slušných lidí, vojáků a mladých kluků sloužících Říši, ale i tančících prasátek, jelenů nebo jezevců se objeví téměř celý soubor Západočeského divadla v Chebu a část herců z Karlovarského městského divadla. Jako bonus se po scéně projdou dva skuteční psi, takže obsazení je skutečně barvité,“ doplnila Richter Kohutová.

Velká a dobrodružná výzva

Bartoš připouští, že je sám stále překvapený, že se z příběhu odehrávajícím se na pozadí druhé světové války rozhodl vytvořit muzikál.

„Hřebejk i Jarchovský byli mým nápadem pobaveni a trochu kroutili hlavou, že si to neumí moc představit, ale nechali nám volnou ruku. Myslím, že se pohybujeme na velmi tenké hraně děsu a grotesky, což je z divadelního hlediska vlastně správně,“ vysvětlil Bartoš.

„Napětí mezi činoherní a hudební složkou, mezi dramatickým dějem a komentujícími písněmi je jedním slovem bizarní a k tomu zvláštním způsobem zábavné,“ dodala Richter Kohutová. Oba se ale shodují, že celé zkoušení je pro ně hlavně velká a dobrodružná výzva.

Velký titul nové sezony

„Dělat něco původního je vždycky trochu risk, protože neexistuje precedens. Ale v tom je právě to dobrodružství. Inscenovat staré a osvědčené kusy může mít svůj půvab, ale vytvořit něco nového je něco jako vynález žárovky. Chcete vidět tančícího esesmana nebo lov jelena na nápěv německé hymny? Příběh o nečekaném hrdinství a pozorovat, jak se různí lidé chovají v extrémní situaci? Pak neváhejte a přijďte k nám do divadla,“ zakončil Bartoš.

Premiéra původního muzikálu Musíme si pomáhat, dalšího velkého titulu chebské „Extra echt epesně české sezony“, se v Chebu odehrálo 1. dubna, v Karlových Varech to bude 29. dubna od 19.30 hodin. Nejbližší reprízy v Západočeském divadle v Chebu jsou naplánovány na úterý 4. dubna od 17 hodin, na středu 5. a na čtvrtek 6. dubna od 19 hodin.

Autor:
  • Nejčtenější

Bez nových smluv končíme, vzbouřili se hasiči ve Žluticích a dali výpověď

22. června 2024  9:11

Šedesát procent členů výjezdové jednotky sboru Dobrovolných hasičů ve Žluticích na Karlovarsku...

Plánovaný tunel na stavbě cyklostezky nejde prorazit. Kraj řeší, co s tím

18. června 2024  14:47

Jeden z technicky a finančně nejnáročnějších úseků páteřní cyklostezky Ohře v současné době vzniká...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na nádraží v Chebu už zbourali historickou rotundu. Nahradí ji nová hala

18. června 2024  16:31

Historická severní rotunda na nádraží v Chebu, která sloužila pro opravy vlaků, je již minulostí....

Fronty už od rána. Penny Market v Chodově opět otevřel, původní prodejna shořela

20. června 2024  13:58

Pouhých 19 měsíců od ničivého požáru otevřeli ve čtvrtek v Chodově na Sokolovsku novou prodejnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Cizinec po dálnici uháněl až 218 km/h. Chvilková nepozornost, hájil se

20. června 2024  11:32

Rychlostí více než 200 kilometrů za hodinu se v pátek 14. června po dálnici D6 na Chebsku ve svém...

Problémy kraje nelze řešit bez vysoké školy, řekl Pavel v Mariánských Lázních

24. června 2024,  aktualizováno  17:19

Vláda musí vyjádřit vůli zřídit v Karlovarském kraji vysokou školu, bez ní nelze problémy regionu...

Ta bunda je kradená, zaplať! Vyděrač vytáhl z vyděšeného seniora 300 tisíc

24. června 2024  16:25

O téměř 300 tisíc korun postupně přišel senior, který se stal obětí opakovaného vydírání....

Herec Ondřej Vetchý si v Ostrově nasadí Zlatou buřinku za tvorbu pro děti

24. června 2024  13:01

Čert Janek z pohádky S čerty nejsou žerty nebo loupežník Karaba z Tajemství staré bambitky. To jsou...

Pardubické dostihy patřily Faltejskovi, vyhrál jich přes polovinu

24. června 2024  10:21

Když opouštěl žokej Jan Faltejsek na valachovi Korfu dostihovou dráhu a vjížděl do uličky, kde se...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...