Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zatáčka na výpadovce z Varů na Prahu patří mezi nejnebezpečnější úseky

  9:51
Jedenáct dopravních nehod, při kterých zahynul jeden člověk. Tato statistika katapultovala zatáčku na výpadovce z Karlových Varů na Prahu na deváté místo v žebříčku nejnebezpečnějších úseků silnic v České republice.

Jen několik set metrů nad místem, kde zahynul Ivan Hlinka, čeká na motoristy zrádná zatáčka. Ta se stala devátým nejnebezpečnějším místem v České republice za rok 2020 | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zrádné místo přitom číhá na motoristy jen pár stovek metrů od úseku, kde v roce 2004 při nehodě zahynul hokejový trenér Ivan Hlinka.

Seznam rizikových úseků dávají každoročně dohromady odborníci z pojišťovny Allianz. „Podmínkou pro zařazení konkrétního úseku do statistiky bylo, že se na dané komunikaci během roku 2020 přihodily minimálně dvě na sobě nezávislé dopravní nehody se zdravotními následky a současně mezi těmito tragickými místy nebyla vzdálenost větší než 200 metrů,“ uvedla mluvčí pojišťovny Marie Petrovová. 

Karlovarský úsek tyto podmínky splnil několikanásobně. Počet nehod na něm byl přitom v rámci tabulky pojišťovny dokonce nejvyšší v republice.

Vedle jednoho mrtvého si karamboly v loňském roce vyžádaly i jednoho těžce zraněného, tři účastníci nehod utrpěli zranění lehká.

„Tato lokalita se nachází na hlavní silniční tepně z Karlových Varů do Prahy. Je to úsek se značným klesáním a mnoha zatáčkami. Nicméně z mého pohledu bych zvýšenou nehodovost nedával za vinu silnici jako takové, ale samotným řidičům,“ komentoval statistiku Lukáš Hutta, koordinátor BESIPu pro Karlovarský kraj. 

Mnozí z motoristů se zde totiž podle něj zejména ve stoupání prohánějí rychlostí vysoce přesahující 100 kilometrů v hodině. „Přičteme-li tedy k porušení pravidel ještě mírně klopenou a táhlou zatáčku, značný provoz a případně vliv počasí, je neštěstí velmi rychle na světě,“ řekl Hutta.

Řešením problému v tomto úseku je podle Hutty předně dodržování dopravních předpisů, případně upravování maximální rychlosti vzhledem k aktuálním podmínkám. „A do budoucna také očekávaná dálnice D6,“ doplnil koordinátor. Na tu si ovšem motoristé budou muset ještě několik let počkat. 

„Obecně karlovarské úseky přijdou na řadu jako poslední. Bude záležet na připravenosti stavby, nicméně počítáme s termínem dokončení v roce 2026,“ řekl k budoucí dálnici Lukáš Hnízdil, ředitel krajského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic. 

Ale i po dokončení dálnice, kdy i v popisovaném úseku bude směrově rozdělený čtyřpruh, budou muset řidiči v nebezpečných zatáčkách sundat nohu z plynu. „Právě popisovaný oblouk, a pak ještě zatáčka pod golfovým hřištěm, jsou limitující. I po dokončení dálnice zde proto bude platit maximální rychlost 90 kilometrů v hodině,“ upozornil Lukáš Hnízdil.

Doprava na dálnici je statisticky nejbezpečnější. O tom, že dokončení tahu z Karlových Varů na Prahu může znamenat výrazné snížení nehodovosti, svědčí i top 5 krajských nehodových úseků, které zveřejnila pojišťovna na stránkách věnovaných projektu Automapa Allianz. 

Silnice I/6 v něm figuruje hned čtyřikrát. Jako nejrizikovější se z krajského pohledu odborníkům jeví úsek u Bochova, kde loni došlo k devíti nehodám, při nichž zahynuli dva lidé. Stabilní místo ve statistikách má pak esíčko na průtahu Karlovými Vary. Zbylé dva rizikové úseky jsou na hotové dálnici mezi Karlovými Vary a Chebem. Jedinou výjimku mimo dálnici tvoří úsek silnice I/64 u Poustky u Františkových Lázní.

Projekt Automapa Allianz je podrobnou celorepublikovou studií, nikoli analýzou nehodovosti klientů této pojišťovny. Seznam nových kritických míst českých silnic vychází z údajů veřejně dostupné databáze dopravních nehod evidovaných Policií ČR, následně zpracovaných podle komplexní metodiky.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Plánovaný tunel na stavbě cyklostezky nejde prorazit. Kraj řeší, co s tím

18. června 2024  14:47

Jeden z technicky a finančně nejnáročnějších úseků páteřní cyklostezky Ohře v současné době vzniká...

Předvedly se na Den větru. Dokážou za hodinu vyrobit energii pro celou rodinu

15. června 2024  18:47

Osmi gigawatthodinami elektřiny přispěly v loňském roce do české energetické soustavy dvě větrné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V nové hale Witte najde práci až 350 lidí, šanci dostanou i starší 55 let

13. června 2024  15:04

Výroba zámkových systémů pro klíčového zákazníka, německou automobilku BMW, bude první, která oživí...

Na nádraží v Chebu už zbourali historickou rotundu. Nahradí ji nová hala

18. června 2024  16:31

Historická severní rotunda na nádraží v Chebu, která sloužila pro opravy vlaků, je již minulostí....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Narovnávání serpentin u Bečova se protáhne, komplikace stavbu prodraží

12. června 2024  15:56

Možná až o dva měsíce oproti původně plánovanému konci července se prodlouží termín dokončení...

Císařské lázně uspěly v soutěži Stavba roku, přibude nový prohlídkový okruh

19. června 2024  17:04

Už rok jsou přístupné Císařské lázně v Karlových Varech po generální rekonstrukci. Za tu dobu...

V Karlovarském kraji chybí policisté. Přidejte jim, píší starostové Rakušanovi

19. června 2024  12:54,  aktualizováno  13:49

Nedostatečné platové ohodnocení, náročnost práce i konkurence z nedalekého Německa jsou podle...

Z deseti glóbů se povede šest. Festivalové ceny z Moseru jsou letos menší

19. června 2024  11:08

O 7,5 centimetru menší budou od letošního roku Křišťálové glóby, hlavní ceny Mezinárodního...

Odložené lince z Tel Avivu do Varů dává naději nasazení menšího letadla

19. června 2024  8:36

Přímé letecké spojení mezi Karlovými Vary a izraelským Tel Avivem bude nakonec zajišťovat letadlo s...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...