Do Karlovarského kraje se vrací institut lázeňství a balneologie

  11:42aktualizováno  11:42
Přibližně od podzimu začne v Karlovarském kraji fungovat nový Institut lázeňství a balneologie, který bude krajskou veřejně výzkumnou institucí. Specializovat se má na činnosti v oblasti balneologie, lázeňství, geologie a příbuzných oborů. O jeho sídlo stojí Karlovy Vary.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Manuál pro fungování vznikajícího Institutu lázeňství a balneologie posvětilo vedení Karlovarského kraje. Koncepci budou příští týden schvalovat krajští zastupitelé. Pomoci má v rozvíjení zdejšího lázeňství a balneologie, čímž se bude zabývat právě nový institut.

„Je to první podobný dokument a já jsem strašně rád, že se vše podařilo. Zdá se, že je vše připraveno tak, jak má,“ zhodnotil Vojtěch Franta, uvolněný krajský zastupitel pro lázeňství, cestovní ruch a UNESCO.

Region nyní podle něj čeká na to, až zřizovací listinu institutu schválí ministerstvo školství. Ve chvíli, kdy ji zapíše do rejstříku, má kraj půl roku, aby našel například také ředitele. „V mezičase bychom rádi vyřešili prostory, ve kterých bude institut sídlit,“ řekl Vojtěch Franta.

Podle něj to vypadá, že od srpna tohoto roku začne institut přijímat lidi. Během letošního roku by se mělo lázeňství a balneologii věnovat sedm odborníků, v příštím roce jich bude o jednoho více. Podle Vojtěcha Franty vznikne dobrý tým, který bude mít nakročeno k tomu, aby definoval i rozvíjel oblast vědy a výzkumu v lázeňství a sledoval nové léčebné metody.

Zároveň zmínil, že vhodné by to bylo i vzhledem k možnému zápisu Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní na seznam UNESCO. O něj v současné chvíli usiluje prostřednictvím nadnárodní nominace 11 evropských měst, přičemž konečné rozhodnutí padne příští rok v červenci (podrobněji v článku Lázeňský trojúhelník je zase o krok blíž ke vstupu do UNESCO).

„Pro srovnání musím říct, že během lednových a únorových jednání lázeňských měst usilujících o zápis do UNESCO, je situace našich třech lázní v evropském kontextu asi nejlepší. Nabízíme perfektní péči a lázeňství máme vyvinuté na nejvyšší úrovni,“ podotkl zastupitel. Zároveň dodal, že by bylo skvělé, pokud by měl kraj tyto věci obhájené také vědecky.

Návrat po čtvrtstoletí

V minulosti přitom vědecko-výzkumný ústav se stejnou specializací, jakou bude mít nový institut, fungoval, a to v Mariánských Lázních. Jeho pobočky byly jak v Karlových Varech, tak Františkových Lázních. Jenomže v roce 1993 přestal existovat bez náhrady.

Karlovy Vary si před časem založily svůj Balneologický institut, jenomže byl pouze obecně prospěšnou společností, nikoli vědeckou institucí, která si může sáhnout na granty.

„Chtěli bychom tento výzkum do kraje vrátit. V našem regionu se nachází pětina veškerých pramenů České republiky a myslím si, že jsme nejlepším místem pro výzkum léčivých účinků těchto přírodních zdrojů,“ řekl hejtmančin první náměstek Martin Hurajčík.

Domovem nového institutu se s největší pravděpodobností stanou Karlovy Vary. Kraj už kvůli tomu pomýšlí na vznik memoranda. „Určitě jsme rádi, že by měl být institut u nás. Myslíme, že to nejvíc využijí hotely, které tady jsou,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Zástupci města už podle ní nabídli prostory ve školní budově na nábřeží Jana Palacha. „Je zčásti zrekonstruovaná a stále si myslíme, že by se v ní případně mohla otevřít výuka fyzioterapie,“ doplnila primátorka. Zástupci z Karlových Varů o výuce jednají už řadu měsíců se 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. Momentálně se podle primátorky chtějí bavit o příchodu vyučujících, kteří by měli o Karlovy Vary zájem (více čtěte v článku Vary mají plán, jak dostat do města studium fyzioterapie. Vsadí na praxi).

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Zadlužené Prameny jsou v patové situaci, zrušily prodej pozemků věřiteli

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální...

Plán na oddlužení obce Prameny na Chebsku dostává trhliny. Smlouvy na prodej pozemků s vrty, které obec uzavřela v...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Jsem nervózní a celá se třesu. Effangovou čeká debut v reprezentaci

Pamela-Therese Effangová z Hradce Králové

Pamela-Therese Effangová zůstává bezprostřední i jako novopečená seniorská reprezentantka. Na svém prvním srazu...

Další z rubriky

Památným stromem se v Sokolově stal dub letní, který roste u chemičky

Novým památným stromem se stal dub letní rostoucí u sokolovské chemičky.

Už dlouhé desítky let tvoří zajímavý kontrast mezi přírodou a průmyslem. Dub letní, který se letos stal dalším památným...

Vary nemají páku na hlučné kluby v centru, nadějí je pražská vyhláška

Třída T. G. Masaryka v Karlových Varech.

Omezovat provozní dobu nočních podniků v Karlových Varech není za současného stavu legislativy možné. Tak zní ve...

V Jáchymově se sešli bývalí „muklové“. Těší je zájem žáků o minulost

30. ročník pietní akce Jáchymovské peklo: Připomínka utrpení lidí, kteří v...

Osudy muklů, politických vězňů, kteří byli v 50. letech často na základě smyšlených či malicherných příčin odvlečeni od...

BYTY CZ
Chůva, Hlídání dítěte v Praze

BYTY CZ
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz