Lázeňský trojúhelník je zase o krok blíž ke vstupu do UNESCO

  8:40aktualizováno  8:40
Zástupci evropských měst slavnostně podepsali nominační dokumentaci k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Lázně by se ho mohly dočkat příští rok. Skupinu vedou k zápisu Karlovy Vary a její součástí jsou rovněž Mariánské a Františkovy Lázně.

Kolonáda Maxima Gorkého v Mariánských Lázních | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Také jejich zástupci v úterý na českém velvyslanectví v Paříži hotovou nominační dokumentaci slavnostně podepsali. Více než osm let trvající dílo tím odevzdali do rukou členů hodnotící komise.

Karlovarský exprimátor Petr Kulhánek, který je u nadnárodní nominace od samého počátku, označil proces za ukázkový příklad mezinárodní spolupráce.

„Společným cílem je zápis na Seznam světového dědictví UNESCO, který bude velmi pozitivním přínosem pro všechna nominovaná města a nejvyšším oceněním kvality destinací a historické i současné hodnoty těchto lázní,“ uvedl.

Předsedou mezinárodní skupiny, která připravovala vznik dokumentů, je Michal Urban. Nominační dokumentaci považuje za kvalitně zpracovanou a věří, že má žádost značnou šanci na úspěch.

„Nyní však bude města čekat nejvýznamnější etapa procesu, což bude vlastní posuzování žádosti ze strany UNESCO a její odborné organizace ICOMOS. Zvládli jsme důležitý krok, ale hodně práce je ještě před námi,“ podotkl.

Odevzdáním dokumentace to neskončilo

Také představitelé západočeských lázní se shodli, že odevzdáním dokumentace úsilí neskončilo. Primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová upozornila, že nyní je třeba o UNESCO mluvit nejen s obyvateli města, ale také podnikateli.

„Musíme být dobře připraveni ve všech oblastech, ať se jedná o oblast mobility, infrastruktury a služeb, bezpečnosti, ale také komunikace,“ uvedla s tím, že je třeba sladit zájmy a potřeby obyvatel, lázeňských hostů a návštěvníků. UNESCO podle ní může být pro město obrovským potenciálem, a proto je potřeba se na něj dobře připravit.

Radost ze završení práce na dokumentaci projevil starosta Mariánských Lázní Martin Kalina. „Je to významný symbolický milník a následovat bude čekání na posouzení ze strany UNESCO,“ konstatoval. Rovněž on věří, že žádost dostane zelenou.

Lázně nyní budou zpracovávat a překládat takzvané management plány, tedy plány správy a nakládání s památkou neboli statkem Světového dědictví. Hotové by to mělo být do dubna.

„Pravděpodobně na podzim se pak do jednotlivých měst vydají experti ICOMOS, kteří srovnají dodané materiály s reálným stavem. Paralelně s tím budou žádost posuzovat anonymní experti z celého světa,“ popsal starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

Na základě této hodnotící mise a posudku expertů si pak podle něj může ICOMOS vyžádat ještě doplňující informace a od listopadu budou následovat slyšení u této organizace. Pokud shledá, že je vše v pořádku, doporučí UNESCO žádost schválit.

V ideálním případě se tak evropské lázně dočkají zápisu v červenci 2020. Kromě těch českých to budou také Baden-Baden, Bad Ems, Bad Kissingen v Německu, Spa v Belgii, francouzské Vichy, italské Montecatini Terme, Baden u Vídně a City of Bath v Anglii.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

Vary nemají páku na hlučné kluby v centru, nadějí je pražská vyhláška

Třída T. G. Masaryka v Karlových Varech.

Omezovat provozní dobu nočních podniků v Karlových Varech není za současného stavu legislativy možné. Tak zní ve...

Místo šesti hodin jen necelé dvě. 3D skener urychlí dokumentování nehod

Policisté v Karlovarském kraji mají novinku ve svojí výbavě - 3D skener Leica.

Už žádné časově náročné dokumentování vážných dopravních nehod. Policisté z Karlovarského kraje začali využívat moderní...

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Najdete na iDNES.cz