Vary mají plán, jak dostat do města studium fyzioterapie. Vsadí na praxi

  15:04aktualizováno  15:04
Nové vedení karlovarské radnice navazuje na snahu předchůdců, přivést do města 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Na západě Čech měla loni spustit výuku fyzioterapie, což nevyšlo. I další pokus přitom provázejí otazníky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

U přijímacích zkoušek do bakalářského oboru fyzioterapie, který v krajském městě zvažovala lékařská fakulta otevřít, uspěli pouze dva studenti (podrobněji v článku Karlovarští radní stále bojují za otevření lékařské fakulty ve městě). 

Z plánu kvůli tomu sešlo, nicméně ani nová karlovarská vláda se nevzdává. Zástupci města v čele s primátorkou Andreou Pfeffer Ferklovou (za ANO) v jednáních s fakultou pokračují.

„Obě strany odsouhlasily podporu projektu, aby zde vznikla pobočka fyzioterapie vyučovaná 3. lékařskou fakultou,“ oznámila primátorka.

Problém podle ní spočívá v tom, aby byl dostatek profesorů, kteří by v Karlových Varech vyučovali. „Proto teď jednáme o tom, za jakých podmínek by sem byli ochotni přijít a fyzioterapie se mohla otevřít,“ uvedla.

Ve hře je podle ní přesun oboru fyzioterapie do Karlových Varů, dále to, že by se v nich konala jen část výuky, anebo tady fungoval pouze první ročník. V takovém případě by vyučující museli na západ Čech dojíždět. „To by znamenalo, že to tady pro ně musíme trochu zatraktivnit,“ poznamenala Andrea Pfeffer Ferklová.

Zástupci města by podle ní mohli studenty i profesory navnadit na praxi, neboť fyzioterapií se zabývá řada lázeňských domů. Primátorka odhaduje, že o přijímacím řízení bude jasno do května. „Určitě se nás nebude týkat rok 2019, ale reálný by mohl být rok 2020,“ řekla.

Děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petr Widimský případná velká očekávání mírní. „Návštěva paní primátorky na fakultě proběhla ve velmi přátelském duchu, nicméně jsem ji podrobně informoval o všech problémech s tímto záměrem spojených. Měl jsem pocit, že našim argumentům plně porozuměla. Nadále zůstávám spíše skeptický, byť jsme si ještě neřekli definitivní ne,“ uvedl.

Snahu nového vedení přivítal lídr opoziční Karlovarské občanské alternativy, kterým je exprimátor Petr Kulhánek. Právě za jeho vlády začali zástupci města usilovat o příchod 3. lékařské fakulty. Jak podotkl, o svém odvolání z pracovní skupiny pro přípravu studia se dozvěděl nejdříve z médií, nikoli od vedení města. Přestože i v této věci nabízel během předání agendy primátorce pomoc.

„Jsem rád, že alespoň tento záměr vedení města přebírá a bude v komunikaci a přípravě studia 3. lékařské fakulty v Karlových Varech pokračovat,“ komentoval. Podle něj je důležité stavět na tom, co se již podařilo. Tedy na výuce předmětů, která se v Karlových Varech již odehrává.

„Samozřejmě cílový stav stále zůstává. Zahájit prezenční studium fyzioterapie. K němu vede pouze cesta intenzivní komunikace s vedením fakulty na téma parametrů přijímacího řízení a umožnění studia ve Varech těm, kteří úspěšně složili přijímačky, ale z kapacitních důvodů se do Prahy nedostali,“ řekl Petr Kulhánek. Právě to byla vize předešlého vedení města. Fakulta ji ale odmítla a dva úspěšné studenty přijala do Prahy.

Střízlivým pohledem se na úsilí o příchod 3. lékařské fakulty snaží dívat opoziční Piráti. „Každá snaha o veřejné vysokoškolské studium v Karlových Varech je pochopitelně více než vítána. Nicméně z předchozích jednání s Univerzitou Karlovou mám silný pocit, zda jsme pro ně vyrovnaný partner, jestli k tomu 3. lékařská fakulta přistupuje se stejnou vážností a snahou,“ konstatoval lídr karlovarských Pirátů Jindřich Čermák.

Podle něj je pro budoucnost smysluplnější, napnout síly k potenciálu balneologického výzkumného ústavu, který by se mohl přetavit v plnohodnotnou vysokou školu.

Vznik balneologického institutu coby veřejně výzkumné instituce plánuje kraj, zástupci Karlových Varů by si přáli, aby sídlila právě u nich. Jak již dříve primátorka uvedla, prostory by institut mohl najít ve školní budově Jana Palacha. Právě v něm by mohla sídlit i 3. lékařská fakulta.

Nejčtenější

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Na úpravně vody u Božího Daru se pod těžkým sněhem propadla střecha

V úpravně vody v Myslivnách u Božího Daru se pod tíhou sněhu propadla střecha....

Pod vrstvou těžkého sněhu se propadla střecha vodárny v Myslivnách u Božího Daru na Karlovarsku. Kvůli zajištění...

Žena vtrhla do cizího bytu, házela nádobím a u dveří stavěla barikádu

Ilustrační snímek

Policie obvinila ženu, která před časem vtrhla do bytu v Karlových Varech a chovala se tam nepříčetně. Vyhazovala...

Pro Čechy je stále důležitá cena, míní zakladatel Kávové akademie

Jan Malík otevřel kávovou akademii v Hroznětínské ulici v Ostrově.

Lidé už dobrou kávu ocenit umí, kultovní turek však jen tak nevymizí, tvrdí Jan Malík, pro kterého je příprava kávy...

Násilníci na ulici přepadávali lidi a chtěli peníze, jednoho muže zbili

Ilustrační snímek

Policisté chytili dvojici lupičů, kteří na Karlovarsku přepadávali lidi na ulici a chtěli po nich peníze. K dopadení...

Další z rubriky

Záchranáři mají nového pomocníka, robotický pacient dýchá i sténá bolestí

Nové robotizované simulátory pacientů má ve výbavě krajská záchranka v...

Záchranáři v Karlovarském kraji mají k dispozici nové lidské robotické pacienty, díky kterým bude jejich trénink daleko...

Zájem o opravy památek stoupá, říká předseda spolku na jejich obnovu

Jaroslav Vyčichlo, předseda Spolku pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska.

Do krajské knihovny v Karlových Varech letos zamíří již tradiční konference poukazující na úsilí o obnovu zdejších...

Dětem v kraji začínají prázdniny, hory slibují hodně sněhu a sluníčka

Lyžaři na lanovce LD Modesgrund v novém lyžařském středisku na krušnohorském

Týden volna mají před sebou školáci v Karlovarském kraji, kterým od pondělí začínají jarní prázdniny. Počasí slibuje...

Najdete na iDNES.cz