Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

VIDEO: Nedaleko Vřídla našli archeologové 300 let staré kostry nebožtíků

  11:59
Výzkumem prostoru u kostela svaté Máří Magdaleny v lázeňském srdci Karlových Varů se zabývají tamní archeologové. Děje se tak v souvislosti s rekonstrukcemi ulic nad Vřídelní kolonádou. Podařilo se jim prokázat konstrukci předešlého kostela a také našli kosterní pozůstatky nebožtíků, kteří jsou zde pohřbeni přibližně 300 let.

Prostor je součástí národní kulturní památky. Archeologové měli zjistit, zda v něm lze doložit nějaké vrstvy staršího dláždění a pozůstatky starších konstrukcí. Starší dlažbu ale nenašli.

„Ověřili jsme část hřbitovní obvodové zdi, která je viditelná i na vedutách, nicméně její průběh nebyl z vedut jednoznačný. Dále jsme přišli na pozůstatky základu staršího schodiště vedoucího ke vchodu do kostela, které jsou skryty pod nástupnickým schodištěm. Asi největší radost máme ze zbytků původního kostela, s největší pravděpodobností části sakristie,“ uvedl archeolog karlovarského muzea Jiří Klsák. 

Původně středověký gotický kostel sv. Máří Magdalény byl obklopený hřbitovem a vznikl ve druhé polovině 14. století na návrší nad Vřídlem. V roce 1518 se dočkal renesanční přestavby.

„Zbytky sakristie jsou v poměrně zbídačeném stavu, protože kostel nebyl hluboce založen a prakticky jej celý ubourali i tam, kde třeba nemuseli. Případně ho využili jako podklad pro novější konstrukce, které ovšem překrývají ty staré,“ popsal archeolog.

Většina původního kostela podle něj zmizela ve stavební jámě současného díla od významného českého architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Základní kámen kostela byl položený 27. dubna 1733. Samotný vrcholně barokní děkanský chrám sv. Máří Magdalény se stavěl od roku 1733 do roku 1736.

Fotogalerie

„Dientzenhofer vysekal stavební jámu ve vřídlovci, aby se dostal na podložní žulu a stavěl na pevném. Původní stavitelé z konce 15. století, kdy první doklad máme z roku 1485, určitě stavěli na nepevném vřídlovci. To mohlo být i důvodem k různým statickým poruchám, ke kterým muselo v kostelních zdech docházet,“ upozornil Jiří Klsák. 

Protože se archeologové pohybují v prostředí starého hřbitova, setkávají se také s kosterními pozůstatky karlovarských obyvatel. Hřbitov u kostela fungoval bezmála 300 let.

„Některé z koster jsme vyzvedli a půjdou na antropologický průzkum. Poté budou uloženy do podzemních prostor současného kostela v nějaké improvizované rakvi. Pohřby jsou rozhodně středověké, renesanční, maximálně raně barokní. Týkají se období od roku 1485 do roku 1784, kdy Josef II. pohřbívání v těchto prostorách, jako všude ve městech, z hygienických důvodů zakázal,“ řekl archeolog. 

Prostor hřbitova je podle něj poměrně malý, pohřbívalo se na něm etážovitě. Archeologové zatím doložili čtyři vrstvy nad sebou, ale půjdou ještě hlouběji. Zajímá je totiž základová spára jednoho zdiva.

Počet pohřbených lidí ale odhadují na stovky, možná i tisíce. Ostatky některých z nich už přitom mají za sebou exhumaci a nyní se nacházejí mimo jiné v kostnici pod kostelem.

Archeologický průzkum významného karlovarského místa začal na jaře a potrvá nejméně do poloviny září. „Pokusíme se to stihnout, nicméně bude tam možná malá časová rezerva do konce září. Byli jsme limitováni i některými sondami, které jsme naplánovali a jedna nám ještě schází. Ale zase jsou tam vícepráce, protože jsem našli konstrukce, které nás motivovaly k rozšíření stávajících sond,“ uvedl Jiří Klsák.

  • Nejčtenější

Když třísknou telefonem, voláme znovu. Studentky pomáhají hygieně

Dvacet budoucích sestřiček vypomáhá tam, kde je jich teď zapotřebí nejvíc. Jednou z nich budou diplomované dětské...

Prostitutky se z ulic přesunuly do bytů, teď jim pandemie vzala zákazníky

Premium Koronavirus utlumil život v celém Česku. Změny zaznamenaly také ženy, které v ulicích a na privátech nabízejí k sexu...

Chebská studentka se kvůli pandemii učí čínštinu online přes půl světa

Když se po skončení středoškolských studií na gymnáziu Lenka Ištvaníková z Chebu rozhlížela po světě a zvažovala kam...

Zvládneme to, ale na úkor zdravotníků, tvrdí primář sokolovské interny

Sokolovská nemocnice patří v regionu k zařízením, kde mají covidová lůžka intenzivní péče a denně tu bojují o životy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zakopejme válečné sekery a začněme jednat, říká lídryně ANO Vildumetzová

Náročný úkol má před sebou Jana Mračková Vildumetzová z hnutí ANO. Jako vedoucí vyjednávacího týmu dává dohromady novou...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Opatrovník okradl muže s omezenou svéprávností, nechával si jeho důchod

Sokolovští kriminalisté stíhají třiačtyřicetiletého muže z Habartova, který jako opatrovník okradl svého svěřence s...

Prostitutky se z ulic přesunuly do bytů, teď jim pandemie vzala zákazníky

Premium Koronavirus utlumil život v celém Česku. Změny zaznamenaly také ženy, které v ulicích a na privátech nabízejí k sexu...

Mariánskolázeňské vody pronikají na arabský trh, Aqua Maria má certifikát

Mariánskolázeňské minerální vody budou moci ochutnat i v Perském zálivu, konkrétně ve Spojených arabských emirátech....

Lázeňský hotel chystá rekonvalescenci pro vyléčené z covidu, kúru otestuje

Únava, svalové napětí či potíže s dýcháním. To jsou problémy, se kterými se často potýkají lidé po prodělání onemocnění...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...