Koalice ve Varech sklízí kritiku, opozici se nelíbí rozpočet a MHD zdarma

  11:47aktualizováno  11:47
Novému vedení karlovarské radnice končí pomyslná doba hájení. Vláda lázeňského města v čele s primátorkou Andreou Pfeffer-Ferklovou z vítězného hnutí ANO bude mít příští týden za sebou sto dní fungování.

Magistrát města Karlovy Vary. | foto: MAFRA

„Myslím, že se nám povedlo dát dohromady rozpočet, což je důležité. Povedlo se nám jednat se všemi společnostmi, které město má, tak, abychom jim jasně nastavili cíle pro letošní rok, aby věděly konkrétní věci, jak mají pracovat a co po nich město vyžaduje,“ říká primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová (nestr. za ANO).

Připomněla, že městu se také podařilo získat příspěvek od Karlovarského kraje ve výši 3,5 milionu na krematorium. Teď se bude řešit dodavatel a podpis smlouvy.

„Splnili jsme také jeden programový bod vůči voličům, a to je městská hromadná doprava zdarma pro seniory a pro studenty,“ podotkla primátorka.

Její náměstek pro investice Petr Bursík zase vyzdvihl, že se město pustilo do prohlídek mostů, dešťové kanalizace a připravuje rekonstrukce zásadních úseků silnic.

Opozice ale některé kroky nového vedení radnice pozitivně nevidí. Karlovarská občanská alternativa (KOA) exprimátora Petra Kulhánka a Piráti si shodně všímají nárůstu počtu placených funkcionářů ze čtyř na šest.

„Nejsem si jistý, zda navýšené mandatorní výdaje budou převáženy přínosem dvou nových uvolněných radních,“ uvedl Petr Kulhánek.

Pro opozici je poněkud problematický i rozpočet, který budou zastupitelé schvalovat až 24. ledna. „Spadnutí do rozpočtového provizoria vnáší zmatek do některých městských společností a i přes dostatek času na korekce rozpočtu pro jeho řádné schválení se zřejmě až tak nemakalo,“ konstatoval Jindřich Čermák (Piráti).

Piráti považují MHD zdarma za populistický krok

V novém návrhu podle něj posilují netransparentní prvky, jakými jsou přelévání peněz do Nadace města. „Ta funguje jen jako průtokový ohřívač peněz pro hokejový klub,“ kritizoval.

Rozpočtové provizorium se nelíbí ani Petru Kulhánkovi. „Po téměř třech měsících jsme obdrželi rozpočet, který je v podstatě tím, který jsem předával paní primátorce. Zahrnuje některé korekce, které nijak zásadně neovlivňují strukturu rozpočtu, jsou však velmi diskutabilní svým negativním dopadem,“ řekl.

Zmínil, že ho trápí dramatické škrty, například v případě Karlovarského symfonického orchestru a infocentra či krácení akcí, jako je karneval, Pěvecká soutěž Antonína Dvořáka a Goodfest. Pochopení u většiny členů opozice nenašlo ani zavedení MHD pro seniory a studenty zdarma.

Primátorčin náměstek Tomáš Trtek (ANO), pod kterého spadá dopravní podnik, přitom vyzdvihl, že se novinku podařilo zavést ve velmi krátké době. „Teď budeme věřit, že to bude všeobecně kvitováno,“ podotkl.

Zástupci České pirátské strany to ale považují za účelově populistický krok. Shodně s KOA pak upozorňují, že děti a senioři v Karlových Varech jsou dvě skupiny, které už dosud téměř zdarma jezdily. „V souvislosti s trvalým vícenákladem na tuto službu ve výši 4,5 milionu každý rok to nevnímám jako moudré rozhodnutí,“ zhodnotil Petr Kulhánek.

Pozitivem je podle opozice zachování Kanceláře architektury

KOA s Piráty rovněž nejsou spokojení s transparentností radnice. Naopak ale oceňují, že nová vláda ponechala v Karlových Varech Kancelář architektury města. Tuto příspěvkovou organizaci vidí jako prospěšnou a funkční.

Piráti vítají také plánovanou opravu krematoria a těší se na diskuzi k jeho budoucí definitivní podobě. Petr Kulhánek naopak nevnímá navrácení kremační pece do zástavby na Růžovém Vrchu jako správný krok.

Podle Tomáše Trtka nové vedení města bojovalo s nastartováním některých projektů či rekonstrukcí. „Když jsme tyto věci vzali do ruky, zjistili jsme, že chybí stavební povolení, projekty jsou nepřipravené, anebo když je doděláme, nebudeme na to čerpat dotace, protože je po termínu,“ řekl s tím, že je z toho zklamaný a rozčarovaný. „Dříve se deklarovalo, že jsou určité věci připravené. My jsme na ně vletěli a bohužel jsme i rychle vyletěli,“ konstatoval.

Bývalého primátora zase mrzí, že Karlovy Vary ustoupily od, z jeho pohledu, dobře připravených a prospěšných projektů. Zmínil přitom koncesi Alžbětiných lázní, sdílení kol a umístění koncertního sálu do Císařských lázní.

Jaroslav Borka z poslední opoziční strany, kterou je KSČM, má podle svých slov z nové koalice smíšené pocity. Domnívá se například, že mezi priority by měla patřit kultura, nová vláda měla daleko důrazněji postupovat v KV Areně a upozornil, že není jasné, jak se koalice staví k příchodu letecké školy F Air na mezinárodní letiště. Proti jsou stovky okolních obyvatel i většina zastupitelů krajského města.

„Hnutí Karlovaráci stojí spíše na straně vesnic, paní primátorka drží roli nerozhodnou,“ komentoval.

V případě bezplatné MHD pro mladé lidi a seniory mu chybí přesně stanovený postup, co udělat. „Lidé jsou z toho zmatení. Je to někde na internetových stránkách, ale hodně starých lidí nemá internet a je z toho problém,“ uvedl Jaroslav Borka.

Nové vedení města při podpisu koaliční smlouvy slíbilo, že do 100 dní zveřejní své programové prohlášení. Podle Andrey Pfeffer Ferklové tuto věc splní. „Na programovém prohlášení už pracujeme tak, abychom ho mohli vydat,“ ujistila. Koaliční smlouvu podepsalo ANO, hnutí Karlovaráci a ODS v polovině října.

Nejčtenější

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

Další z rubriky

Emeritní biskup Radkovský opouští Plzeň. Pomůže charitě na Karlovarsku

František Radkovský, který je emeritním biskupem, se z Plzně přesune na...

Po šestadvaceti letech se emeritní biskup František Radkovský přesunul z Plzně do Karlových Varů. V novém působišti se...

Lázně budou brázdit nové trolejbusy, bez napájení ujedou i 14 kilometrů

Obnova vozového parku a modernizace trakčního vedení v Mariánských Lázních bude...

V Mariánských Lázních by se koncem příštího roku měly objevit zbrusu nové trolejbusy. Společnost Městská doprava...

Vary roztančí folklorní festival, přijedou soubory i z Kypru a Indonésie

Slavnostní krojovaný průvod souborů Karlovarského folklorního festivalu prošel...

Soubory lidových tradic z celého světa uvítají v prvním zářijovém týdnu Karlovy Vary. Od 4. do 9. září se zde uskuteční...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz