Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Žďárskou zahradu Kinských vyzdobil sochař, který tvořil Mrak pro Expo

  8:52
Zahrady Kinských ve Žďáru nad Sázavou, které se o víkendu otevřou veřejnosti, oživí netradiční kovové sochy olomouckého umělce Jana Dostála. Šestice tunových děl už byla rozmístěna, kov s patinou rzi ještě doplní květinové instalace. Jan Dostál si do Žďáru odskočil z Dubaje, kde pracoval na monumentálním díle pro Expo 2020.
Zahrady žďárského zámku Jana Dostála okouzlily. Jeho díla tam budou k vidění o...

Zahrady žďárského zámku Jana Dostála okouzlily. Jeho díla tam budou k vidění o víkendu v rámci Kouzelných zahrad. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„S tvorbou Jana Dostála jsem se seznámila v Praze při festivalu v ulicích. Jelikož šlo o větší objekty vzdušného charakteru, typově nám zapadaly do konceptu Pojďme se nadechnout, k němuž letos akci Kouzelné zahrady pojíme,“ popsala Markéta Sobotková ze zámeckého týmu.

Nápad se líbil i umělci, okouzlily ho rovněž samotné zahrady. Panovaly jen obavy, zda se tam rozměrné skulptury podaří přemístit.

„Je to už skoro takové pravidlo - čím hezčí místo, tím menší vrátka. Často se to řeší tak, že objekt vyrábím až na místě, protože je to snazší než převoz. Tady se ale nakonec naštěstí povedlo sochy do zahrad dostat,“ popsal osmadvacetiletý umělec s tím, že zvolil raději díla, jež v rámci jeho tvorby patří spíš k menším.

„Shodli jsme se na sochách s patinou rzi, protože lesklý nerez, s nímž také dost pracuji, by do magických zahrad nezapadal. Přírodní oxidace se tam hodí mnohem víc,“ míní Dostál.

Výstava s názvem Ocelový nádech, na jejíž exponáty návštěvníci víkendové akce narazí v různých koutech rozkvetlého areálu, mapuje zhruba posledních pět let tvorby umělce. Nechybí práce, jež stvořil ještě během studia, ani novější díla.

Obří lastura z jednoho plátu plechu

Veřejnosti se představí třeba Nautilus - obří vrstvená lastura, která vznikla jen z jednoho plátu plechu. „Z něj jsem nařezal soustředné elipsy, a když se pak plát rozevřel do prostoru, vytvořil úžasný 3D objekt. Navíc zcela bez odpadu, jeden plech se využil na sto procent,“ vylíčil Dostál.

Otevřené zahrady

Lidé, kteří se chtějí s tvorbou Jana Dostála seznámit, mohou zavítat v sobotu či neděli mezi 10. a 18. hodinou do žďárských zahrad rodiny Kinských. Součástí volné prohlídky areálu budou třeba i trhy, hudební vystoupení, hra pro děti či ukázky květinových instalací.

Právě široké spektrum možností a technik, jež práce s kovem umožňuje, vede podle něj k tomu, že nyní pracuje téměř výhradně s tímto materiálem. „Mám rád ve své tvorbě svobodu, kterou mi kov dává,“ vyznal se absolvent Fakulty výtvarných umění VUT v Brně.

Velkou výzvou pro něj byly i přípravy českého pavilonu pro letošní výstavu Expo 2020, která se koná od letošního října v Dubaji. Loňský ročník byl kvůli pandemii odložen, letošní přípravy jsou v plném proudu. Stavba českého pavilonu byla dokončena 30. dubna a instalace stálé expozice má začít 10. srpna.

Dostál vytvářel pro pavilon reprezentující Českou republiku monumentální dílo Mrak podle návrhu architektů Jana Tůmy a Jindřicha Ráftla. Na výsledné podobě Mraku s nimi Dostál aktivně spolupracoval.

Pod Špageťákem bude stín a chládek

„Jde o stínící strukturu v průčelí pavilonu, která vznikala pomocí ohýbání nerezových trubek. Těch tam je takto nainstalovaných celkem devět kilometrů. Pracovně jsme sochu nazývali Špageťák,“ přiblížil tvůrce.

Objekt dlouhý kolem 25 metrů má stínící funkci, aby lidé čekající ve frontách nestáli na přímém slunci. „Překvapilo mě, jak moc má celá věc efekt, byť je její propustnost kolem padesáti procent. Teplota pod konstrukcí je i o deset stupňů nižší,“ popsal Dostál.

Kovová plastika Jana Dostála v Dubaji z 9 kilometrů trubek:

28. května 2021

Objekt sestavoval s realizačním týmem čtvrt roku. Jelikož by byla přeprava díla náročná, v lodním kontejneru putovala do Dubaje celá jeho dílna, v dalších dvou připravené trubky a exponáty do interiéru. „Ohýbání a svařování se dělo až přímo tam,“ řekl Dostál.

Celá skulptura je propojená s technologií S. A. W. E. R., hlavním exponátem českého pavilonu, jež proměňuje vzduch ve vodu a ta suchou poušť v kvetoucí zahradu. Trubky z venkovní skulptury procházejí skrz fasádu dovnitř stavby a pokračují volně ke zdroji vody.

„Tam je z nich vytvořena fontána. Rozbíhají se i do dvou výstavních síní a v restauraci jsou z nich ještě světla,“ přiblížil umělec.

Chloubou zámeckých zahrad jsou šeříky

Zahradník Ivo Fedasko začíná s přípravami na otevření zahrad asi měsíc předem.

Tradiční otevření soukromých zahrad rodiny Kinských v areálu žďárského zámku láká každoročně na pestrý program a na procházku pestře rozkvetlým okolím památky. S přírodou však letos zamávaly rozmary počasí. Vzhledem k netypicky chladnému jaru tak návštěvníci Kouzelných zahrad uvidí v rozpuku trochu jiné rostliny než v předchozích ročnících.

Například šeříky, jež bývají jindy v tuto dobu už v plném květu, teď teprve začínají oživovat areál svými barvami. „Růst má tři až čtyři týdny zpoždění, což mně ale paradoxně pomohlo, protože tak mohu lépe nachystat zahrady pro jejich otevření,“ popisuje zámecký zahradník Ivo Fedasko.

Ten začíná s přípravami zhruba měsíc předem a k ruce má i čtveřici pomocníků. Práce je totiž v rozlehlých zahradách požehnaně. „Kromě základní údržby zahrady a stříhání rostlin jsou to i technické věci, jako je příprava chodníčků, sekání trávy nebo čištění záhonů,“ líčí Fedasko, jenž o zeleň Kinských pečuje od září. V areálu se podle něj kromě běžné zeleniny a ovoce nachází několik desítek druhů okrasných rostlin, třeba pivoňky, růže, šeříky, rhododendrony, azalky.

Právě rozlehlý porost šeříků patří k chloubě zahrad, jeho kvalitní a tvrdé dřevo bylo využito i při výrobě varhan v tamní bazilice. „Vzhledem k tomu, že nenarůstá do velkého objemu, je toto dřevo velmi vzácné a drahé,“ říká zahradník.

Zahrada stále nese odkaz hraběnky Kinské z Wchynic a Tetova, rozené kněžny Thamar Amilakvari, jež zemřela v roce 2019. Zahradu měla velmi ráda.

  • Nejčtenější

Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu

23. května 2024

Premium Pro někoho luxusní designový kousek, pro jiného ošklivá psí bouda. Mnoho označení ve své době nesl...

Králík by Rusy přizval: Jejich vyřazení popírá staroolympijské myšlenky

19. května 2024

Premium Ve své době patřil k absolutní gólmanské špičce. A to nejen na domácím hokejovém poli, ale i v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

Sedmnáctiletá dívka vzala na vycházku dvouměsíční dceru, do ústavu se nevrátily

22. května 2024  16:10

Pelhřimovští policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii Stojkové a jejím malém dítěti. V pátek se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidič se s autobusem coural a míjel zastávky, nadýchal přes tři promile

23. května 2024  12:32

Policisté hledají svědky, kteří jeli v únoru linkovým autobusem z Kamenice do Jihlavy s opilým...

Stolní tenistky Hodonína získaly potřetí v řadě titul v domácí extralize

26. května 2024  21:23

Stolní tenistky Hodonína obhájily titul v domácí extralize. Ve vyrovnané finálové sérii vyhrály...

Cink děkoval fanouškům: Nohy nebyly ideální, ale lidé mě hnali dopředu

26. května 2024  16:32

Za cílovou páskou hned seskočil z kola, sedl si na zem a vydýchával se. Biker Ondřej Cink nechal na...

Analýza DNA potvrdila, že útočil vlk. Případů přibývá, stáda potřebují ochranu

26. května 2024  9:22

Vlkům se na Vysočině zalíbilo. Na území kraje byli v novodobé historii zaznamenáni v roce 2016,...

Podceňujeme význam kreativity, říká ilustrátorka a lektorka výtvarných kurzů

25. května 2024  9:08

Že chce svůj profesní život jednou zasvětit malování, to věděla Michaela Málková už od dětství. A...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...