Pozvání přijal například americký psycholog Philip Zimbardo. „Součástí jeho pobytu bude převzetí čestného doktorátu Univerzity Karlovy, vystoupení na Foru 2000 či podpora vznikajícího Památníku ticha v pražských Bubnech,“ uvedl Marek Hovorka.
Jihlavský festival dokumentů
|
Zimbardo je známý svým stanfordským vězeňským experimentem. V něm zavřel skupinu studentů do předstíraného vězení a rozdělil je na „vězně“ a „bachaře“. Experiment musel ale předčasně ukončit kvůli špatnému psychickému stavu „vězňů“ a příliš násilnému chování „bachařů“.
„Dodnes je jeho teorie popírající, že válečné zločiny páchali především psychicky narušení lidé, považována za provokativní a kontroverzní,“ dodal ředitel festivalu.
Do Jihlavy letos na konci října zavítá i americký experimentální filmař Bill Morrison, který pro své filmy využívá různě poškozené filmové pásy. „Festival v sekci věnované Morrisonově tvorbě uvede 12 jeho stěžejních děl, z nichž 11 se bude v České republice promítat poprvé. Jeho dva nejnovější krátké snímky budou mít v Jihlavě svou mezinárodní premiéru,“ upozornil Hovorka.
Svůj masterclass bude mít v Jihlavě také islandský tvůrce Fridrik Thor Fridriksson, který za svůj hraný film Děti přírody získal nominaci na Oscara. V Jihlavě navíc představí i svůj poslední dokument Horizont.
Kulatiny festivalu připomene esej z každého uplynulého ročníku
Speciálně pro letošní ročník vznikne i jedinečná programová sekce. Ponese název Ji.hlavský manifest a bude oslavou dvaceti let trvání festivalu. Připomene každý ročník od roku 1997 vždy jedním filmem.
„Protože považujeme filmovou esej za jeden z nejnáročnějších kinematografických tvarů, jsou to právě eseje, které jsme napříč festivalovou historií vyhledávali,“ vysvětluje Hovorka.
Program festivalu představí i ruskou avantgardu, ale například také právě vznikající dokument Terezy Reichové Epidemie svobody, v němž si klade otázku, zda má o zdraví dětí rozhodovat jejich rodič, nebo stát.
„Po porodu dcery jsme propadli panice, že se nebudeme umět zodpovědně postavit k dětskému očkování. Měli jsme strach, že se necháme ovlivnit okolím, kde jsou jak ti, co vůbec neočkují, tak ti, co očkují na vše možné. Rozhodli jsme se natočit film o tomto rozhodování. Již po dvou měsících příprav bylo jasné, že téma samotného očkování je ta nejméně důležitá věc,“ říká o svém filmu Tereza Reichová, která se svým mužem na podzim loňského roku v souvislosti s odkládáním nebo odmítnutím povinného očkování zažalovala stát.
Novinku bude mít letos i dramaturg doprovodného hudebního programu Pavel Klusák. Ten zařadil do programu i několik hudebních dokumentů. Jedním z nich je i současný americký snímek Punková zpěvačka od Sini Andersonové. Nabízí příběh americké punkerky a feministky Kathleen Hannahové.