Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Hajní na vyjížďce Žďárskými vrchy vyprávějí o kalamitách i odolném lese

  9:44
„Vítáme vás, vítáme vás, inu opravdu srdečně vítáme vás.“ Premiérovou prohlídku Vyprávění lesa, kterou začal pro firemní nebo školní skupiny nově nabízet Zámek Žďár, zahájil Radek Koudela slavnostním troubením na borlici. Právě vedoucí lesního provozu Kinských se průvodcování napoprvé ujal společně s lesním radou Janem Sovákem.

Průvodci ukázkové prohlídky v lesích rodiny Kinských byli lesní rada Jan Sovák (vlevo) a vedoucí lesního provozu Radek Koudela. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Oba odborníci během zhruba čtyř hodin pozvaným hostům představili, jak se hospodaří na lesním majetku o rozloze zhruba 5 800 hektarů.

První zastávku vyjížďky do Žďárských vrchů udělali na lesní silničce mezi Žďárem a Račínem v místech, která procházejí obnovou po řádění kůrovce. 

„Tady je les o něco níže, vidíte sami, že je to část, která je významně ohrožená kůrovcovou kalamitou,“ ukazoval Jan Sovák na okolní holiny.

Lesy jsou si tu věkově i druhově dost podobné. Vznikly totiž ve stejné době. „Je to kvůli tomu, že na konci října 1930 přišel silný bořivý vítr spojený se sněhem. Celá tato oblast byla postižena rozsáhlou kalamitou, po které vzniklo asi jedenáct tisíc hektarů holin,“ připomněl lesní rada historickou událost, jež stav lesů ovlivňuje dodnes.

Ve 30. letech na Žďársku dokonce vznikly pro rychlé zpracování a přibližování dříví k pilám tři úzkokolejné lesní dráhy. I jejich funkci lesníci připomněli a část trasy absolvovali po železničce postavené od Velkého Dářka k Hamrům.

Podsadba z buků a jedlí

Když rodina Kinských v 90. letech získala v restituci zpět svoje majetky, začala za lesního rady Pavla Bednáře postupná přeměna nestabilních lesů pomocí takzvaných podsadeb složených z buku a jedle.

„Snažíme se o pěstování smíšených porostů. V této části vidíte přirozené smrkové zmlazení, tady je pro změnu uměle vysázený dub letní, kterému vyhovuje i přímé oslunění,“ ukazoval Jan Sovák.

Návštěvníci minuli Švarcovu studánku a rozcestí u Drtiče mezi Polničkou a Račínem. Další zastávka? Curva Grande! Tak říkají zámečtí hajní – snad po vzoru slavné zatáčky na okruhu v italské Imole – ostré zákrutě směrem k Radostínu.

Když lesní rada otevře kufr auta, čeká na účastníky překvapení. „Tady jsou motyky a rukavice,“ ukázal Jan Sovák a návštěvníci se pustili do kopání děr pro javory. Ty se historicky vysazovaly podél lesních cest v porostním plášti hlavně z estetických důvodů.

Teď už dvacítka sazenic lemuje i zmiňovanou zatáčku.

Příště návštěvníky čeká kromě sázení stromků nejspíš také setkání s dřevorubcem.

Lidé se na každém kroku, ale i při přejezdech autem, dozvěděli spoustu zajímavostí: proč lesníci nechávají při těžbě místy vysoké pařezy nebo jak probíhá sběr semen ze statných smrků...

Třetí zastávkou je národní přírodní rezervace Radostínské rašeliniště. „Tady se dříve těžila takzvaným borkováním rašelina,“ ukazuje Jan Sovák z dřevěného mola u naučné stezky na plochu, jejíž revitalizaci v příštích letech připravuje se svolením Kinských Správa CHKO Žďárské vrchy.

Kde roste rezonanční dřevo

Poslední zastávka po překonání evropského rozvodí je v lesích kolem Žákovy hory, kde vznikla už v roce 1929 díky prarodičům současného majitele lesů Constantina Kinského první rezervace na soukromých pozemcích v Československu.

Kolem rezervace lemované naučnou stezkou rostou cenné hospodářské lesy, kam si například výrobce klavírů jezdí vybírat rezonanční dřevo.

Tady se hospodaří výběrným způsobem, lesníci se k lesu nechovají jako k plantáži. „Neděláme holiny, ale porosty probíráme nestejnoměrně po ploše,“ řekl nový hajný, Tomáš Soukup, který už čekal na místě. Na starosti má 930 hektarů lesa.

Těžkou techniku do něj pouští jen nerad. „V některých našich odděleních je vysoká hladina spodní vody. Když vjede patnáct tun železa do lesa, zpátky se vrací třeba už dvacet tun. Proto tady stále využíváme ke stahování dřeva koně. Je to takový chráněný druh lesníka,“ vyzdvihl hajný.

Kolem Žákovy hory se zatím daří masivnímu šíření kůrovce bránit. Roli hraje i vyšší nadmořská výška, ale hlavně postupná přeměna na druhově, věkově a výškově pestrý les. O něj se v okolí pralesa snaží hajní už třetí dekádu.

Autor:
  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

Advent bude po dvou letech bez omezení: s bruslením i ohňostrojem

Vítání adventního období, které letos připadá na neděli 27. listopadu, patří ve většině měst na Vysočině k oblíbeným a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

Focení zvěře chce trpělivost, říká muž, který padesát let snímá přírodu

Více než padesát let hledí Antonín Havlát z Velkého Meziříčí na přírodu kolem sebe přes hledáček fotoaparátu a snaží se...

Řádění kůrovce letos na Vysočině zbrzdilo počasí, boj o lesy ale pokračuje

Poměrně příznivý rok za sebou mají lesy na Vysočině, které už několik let čelí rozsáhlé kůrovcové kalamitě. V kraji,...

Pohádky o mašinkách baví čtenáře už osmdesát let, teď se objeví na jevišti

V kouzelný pohádkový svět mašinek se v sobotu 3. prosince promění malá scéna Horáckého divadla v Jihlavě. Tvůrčí tým...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVITÝ KOLEGA/MONTÉR NA 2 SMĚNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...