Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Lesy do čtyř let zmizí kvůli kůrovci i koronaviru, obávají se lesníci

  11:52
Prakticky všechny faktory nyní hrají kůrovci do karet. K suchu se přidal koronavirus, který omezil provoz některých pil a snížil odbyt kalamitního dřeva. Správci lesů se obávají, že na Vysočině do čtyř let zmizí prakticky veškeré dospělé lesy.
Vysočinu zasáhla kůrovcová kalamita nejvíc ze všech krajů. Řádění dřevokazných...

Vysočinu zasáhla kůrovcová kalamita nejvíc ze všech krajů. Řádění dřevokazných brouků už ohrožuje i okolí Vírské přehrady (na snímku). | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„Pozitivní zprávu? Tu nemám,“ říká ředitel Lesního družstva obcí (LDO) Přibyslav Jiří Svoboda.

Sdružení obcí ze Žďárska a Havlíčkobrodska, které obhospodařuje skoro šest tisíc hektarů majetku, je na prahu nové kůrovcové sezony.

„Svoje lesy máme po loňském roce relativně vyčištěné, stihli jsme to do konce března. Kůrovec se u nás vyrojil na Velikonoce, očekáváme, že na konci května začnou usychat další stromy. Čekají nás další napínavé zážitky,“ obává se Svoboda.

Šéf LDO říká, že jeho oblast je pořád ještě na začátku kalamity. I díky tomu, že má lesy v polohách kolem 600 metrů. „Loni jsme vytěžili dva etáty (množství dřevní hmoty, kterou lze z lesa trvale získávat, pozn. red.), někde už se jich těží deset,“ srovnává.

Očekává, že se letos situace zhorší. Škůdcům výrazně nahrává i sucho. „Ale kůrovce už je tolik, že počasí nehraje takovou roli. Zima a déšť ho pouze zpomalí a prodlouží jeho vývoj,“ říká Svoboda.

Karanténa zastavila provoz příhraničních pil

O osudu lesů v kraji má jasno. „Pokud těžíme na Vysočině deset milionů kubíků místo čtvrtinového množství jako v normálních letech, během dalších čtyř let zmizí dospělý les,“ předpovídá.

Záležet bude podle něj i na tom, zda lesníci budou mít peníze na likvidaci škod. Jenže vytěženého dřeva je na trhu obrovský přebytek. A to drží cenu kulatiny hodně nízko.

Aby toho nebylo málo, ke všemu přibyl v březnu další nepříznivý faktor. „Koronavirová karanténa zastavila provoz některých příhraničních pil v Rakousku a Německu, kde pracovali čeští pendleři. Odbyt se zasekl na polovině objemu, jaký jsme si představovali,“ srovnává Jiří Svoboda.

Nákup podle něj omezila i pila nadnárodního gigantu Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou, která je hodně důležitá pro místní odbyt.

Kalamita může postihnout i srdce Žďárských vrchů

Optimistou není ani Jaroslav Doubek, vedoucí žďárského odboru životního prostředí. „Vzhledem ke koronaviru a chybějícím pracovním silám se určitě nepovedlo do konce března odstranit z lesů všechno kalamitní dřevo,“ bilancuje. Dál apeluje na vlastníky lesů, aby rychle asanovali napadané stromy.

Ani výhled Českého hydrometeorologického ústavu podle Doubka není vůbec příznivý. „Nečeká nás nic pěkného. Je tady souběh faktorů, které nahrávají tomu, že gradace kalamity bude letos obrovská,“ varuje Doubek. Obává se, že kalamita už postihne naplno i nejvyšší partie Žďárských vrchů, tedy polohy kolem 800 metrů.

Loni se podle mapy ministerstva zemědělství v kraji výrazně rozšířily červené zóny značící nejpostiženější lesy, ve kterých platí opatření obecné povahy. Červeně už se zbarvila - až na pár ostrůvků - takřka celá Vysočina.

„Ve žďárském správním obvodu jsou už dvě třetiny území v červené zóně,“ hlásil v lednu Doubek.

Demonstrační les dávaný za příklad zatím odolává

Linií oddělující zdravější lesy od těch kalamitních je silnice I/37 mezi Žďárem nad Sázavou a Vojnovým Městcem. Na severovýchod od ní - v centrální části Ždárských vrchů - jsou lesy ještě relativně v pořádku.

Mezi lesníky tam lze výjimečně narazit i na pozitivní hlasy. „Vývoj v lesích kolem Žákovy hory je pořád příznivý. Předloni jsme měli pouze 300 kubíků kůrovcové těžby, loni číslo stouplo na 700 kubíků, to je pořád docela málo,“ porovnává hajný Jiří Bína, který s odchodem do důchodu předává svůj bezmála tisícihektarový lesní úsek Žákovice svému nástupci.

Předloni dokonce tyto lesy v majetku rodiny Kinských prezentoval při setkání odborníků jako demonstrační objekt nepasečného hospodaření, kde se nedělají velké holoseče a roste tam druhově a věkově pestrý les, který škůdcům lépe odolává.

„Prognózy jsou špatné, říká se, že i ve vyšších polohách prožijeme to, co už má za sebou třeba Jihlavsko. Les je oslabený, ale tady u nás je kůrovce pořád málo,“ řekl Bína.

Podle tohoto lesníka je důležité vyhledávat a odstranit oslabené stromy bez perspektivy už předem nebo krátce po náletu brouka.

Kůrovec na Vysočině řádí už minimálně od roku 2018:

28. srpna 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Nejhorší místo na pěstování v naší republice je Vysočina, říká architektka

Premium Každému říkám, že nejhorší místo na pěstování v naší republice je Vysočina a že tady lze v pohodě pěstovat jen rybíz,...

V parku se popíjí, oddává sexu a sprostě pokřikuje, stěžují si lidé v Meziříčí

Vedení Velkého Meziříčí řeší stížnost lidí z ulice Rozkoš. Tamní parčík si totiž oblíbili problémoví jedinci. Ti dle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

D1 na Brno ochromily dvě nehody dodávek s náklaďáky, jeden z řidičů zemřel

Dopravu na dálnici D1 mezi 162. a 178. kilometrem ve směru na Brno dnes zastavily dvě dopolední dopravní nehody, při...

ČEZ prodloužil termín pro nabídky na rozšíření Dukovan. Vyhověl uchazeči

Energetická společnost ČEZ znovu prodlouží termín pro podání finálních nabídek na stavbu nového jaderného bloku v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár otestuje vídeňský model bydlení, nové byty nabídne jen vybraným profesím

Některé nové byty ve Žďáře nad Sázavou budou určené jen pro někoho. Obsadit by je měli zdravotníci, učitelé, hasiči,...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Po válce v šest hodin večer, zní motto veletrhu. Je poctou spisovateli Haškovi

Základní škola z Bobrové je přihlášena, Podzimní knižní veletrh tedy může začít. Po třiatřicáté se v Havlíčkově Brodě...

Konec hlediště z roku 1981. Žďárské divadlo má nový interiér, otevře ho Bartoška

Razantní proměnou interiéru prošlo během léta žďárské Městské divadlo. Úpravy za přibližně 2,5 milionu korun jsou nyní...

Pelhřimov po vážné nehodě zvažuje omezení jízdy na elektrokoloběžkách

V Pelhřimově si lidé stěžují na bezohledný způsob jízdy koloběžkářů. Stoupající obliba těchto vozítek navíc vede i k...

Žďár otestuje vídeňský model bydlení, nové byty nabídne jen vybraným profesím

Některé nové byty ve Žďáře nad Sázavou budou určené jen pro někoho. Obsadit by je měli zdravotníci, učitelé, hasiči,...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...