Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Vzít, či nevzít? Stát nabízí Velkému Meziříčí unikátní historický most

  13:22
Zastupitelé města dnes rozhodnou, zda Velké Meziříčí od státu převezme do svého vlastnictví takzvaný Loupežnický most. Zchátralá stavba je unikátní technickou památkou z 18. století, které hrozí zkáza. Vysloužilý silniční most nabídl Velkému Meziříčí bezúplatně stát, kterému vlastnictví mostu přiřkly soudy.

Kdysi prý býval Loupežnický most u Velkého Meziříčí nejvyšším silničním mostem v Čechách a na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Radní zastupitelům převzetí mostu do vlastnictví města všemi sedmi hlasy nedoporučili.

Fotogalerie

„Vím, že most je chráněnou památkou, ale je v dezolátním stavu, k ničemu neslouží, roste na něm tráva a vypadávají z něj cihly. Nevidím, jak bychom jej mohli využít. Museli bychom zahájit jeho opravu, což by si vyžádalo možná několik městských rozpočtů. Máme jiné investiční priority,“ prohlásil starosta města Josef Komínek (ČSSD).

Most, kterému se říká Loupežnický či také Vysoký, se původně nacházel na takzvané císařské silnici z Prahy do Brna.

Odborníci nejsou zajedno v názoru, kdy byl most nad hlubokým údolím Radslavického potoka jihovýchodně od Velkého Meziříčí postaven.

Podle jedné z domněnek jej postavil Antonín Vlach na staré zemské cestě v roce 1593. Po povodni v roce 1740 měl most projít rozsáhlou opravou.

Jiné názory říkají, že most byl postaven až v rámci budování zmíněné císařské silnice za časů Marie Terezie čili na konci 18. století. Stavebněhistorický průzkum mostu se dosud neuskutečnil.

Most sloužil do roku 1937, kdy byla pro narůstající provoz severně odtud postavena nová přímá silnice s betonovým mostem.

Stavba s charakteristickými mohutnými polosloupy je na okraji skládky komunálních odpadů. V budoucnosti by se podle dřívějších informací mohla stát součástí cyklostezky mezi Velkým Meziříčím a Velkou Bíteší.

Jedním z argumentů, proč se Velké Meziříčí dlouhodobě odmítá správy mostu ujmout, je fakt, že se tato technická památka nachází na katastru obce Petráveč.

Ani ta však most převzít nechtěla. O vlastnictví památky se vedly dlouhotrvající soudní spory. V roce 2012 soud určil vlastníkem město Velké Meziříčí, po odvolání byl však o čtyři roky později určen majitelem stát čili Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten na mostě provádí údržbu zeleně a přístup na něj znemožnil oplocením.

Most byl prohlášen kulturní památkou už v roce 1988. Na žádost ÚZSVM byl v roce 2017 památkové ochrany zbaven, ale od června loňského roku mu ministr kultury památkovou ochranu opět vrátil.

„Záchrana tohoto mostu je stoprocentně nutná. Když se k tomu nepostaví čelem stát, mělo by to udělat město,“ vyjádřil se Tomáš Bílek, velkomeziříčský zastupitel za Společně VM.

Ve prospěch mostu v současnosti nevystupuje ani žádná občanská aktivita. „Když jsem byl na radnici, snažili jsme se most zachránit, ale nedařilo se nám to prosadit ani v radě města. Chtěli jsme nechat most aspoň zakrýt, ale zastupitelstvo žádnou aktivitu v tomto duchu nepodpořilo,“ řekl bývalý starosta Velkého Meziříčí a současný zastupitel Radovan Necid (To pravé Meziříčí).

Není bez naděje

Podle Jana Klimeše z telčského pracoviště Národního památkového ústavu by bylo vhodné před nalezením dalšího postupu nechat most alespoň ochránit před zatékáním vody. „Postačilo by provizorní zakrytí třeba vlnitými plechy, aby zatékající voda při odmrzání nepoškozovala cihlovou klenbu mostu,“ řekl Klimeš.

Most je podle něj z typového hlediska na Vysočině unikátní stavbou. „Nachází se sice v prostředí, které je kvůli sousední skládce neutěšené, ale to neznamená, že ten most je bez naděje, aby dál kultivoval okolní prostředí coby svědek minulosti a doklad stavebního umu,“ řekl Klimeš.

Investor záchranných prací by podle něj mohl využít například havarijní fond ministerstva kultury, který může hradit šedesát až osmdesát procent nákladů.

  • Nejčtenější

Krvavý konec války ve Žďáře: jednotka SS popravila u benzinky šest lidí

Premium Tragická událost se odehrála na samém konci druhé světové války ve Žďáře nad Sázavou. Jednotka SS se tam 9. května 1945...

Jágr? Koukal jsem jako janek, říká Chlubna. Z Jihlavy míří do Budějovic

Ještě před pár dny oblékal ve finále hokejové Chance ligy dres mateřské Dukly Jihlava, v příští sezoně už ale bude...

Na nebezpečné křižovatce u Brodu se srazila čtyři auta, jeden člověk zemřel

Jeden člověk zemřel a další tři skončili se zraněním v nemocnici po tragické dopravní nehodě u Havlíčkova Brodu. Na...

Trať v Novém Městě? Rozhodně mi sedí, těším se tam, říká Van der Poel

Nejprve vyhrál short track a pak se i v olympijském cross country držel s nejlepšími Ninem Schurterem, Ondřejem Cinkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na stavbě obchvatu Lukavce objevili archeologové vzácný dehtářský areál

Archeologové objevili při průzkumu na stavbě obchvatu Lukavce na Pelhřimovsku výrobní dehtářský areál z druhé poloviny...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Světlá hodlá po dlouhých 35 letech od zahájení prací dostavět koupaliště

Obyvatelé Světlé nad Sázavou by se mohli v budoucnu přece jen dočkat koupaliště. Minulé vedení města sice od původních...

Svatojánská pouť na Zelené hoře se uskuteční o víkendu pod širákem

Kolotoče nepřijely, ale svatojánská pouť bude. Žďár nad Sázavou v předstihu přesunul světskou část pouti na začátek...

Mám zájemce o brtnický zámek, hlásí španělský muzikolog a houslista

Nový předseda Spolku Zámek Brtnice, muzikolog a houslista Eduardo García Salas, tvrdí, že jedná s vážným zájemcem o...

Kvůli omezené kapacitě musí jihlavská zoo o víkendech uzavírat pokladny

Pouze 1 500 návštěvníků může být kvůli opatřením proti šíření onemocnění covid-19 najednou v jihlavské zoologické...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...