Historický most, který nikdo nechce, přiřkl soud Velkému Meziříčí

  14:23aktualizováno  14:23
Historický most u Velkého Meziříčí patří městu a to by se o něj mělo postarat. Tak rozhodl soud ve Žďáru nad Sázavou. Památku, o níž se už roky nestará nikdo, si přehazovalo Velké Meziříčí, sousední Petráveč a stát. Nikdo ho nechtěl. Město se teď proti rozhodnutí odvolá.

Loupežnický most u Velkého Meziříčí nikdo nechce. Památkově chráněná stavba je zchátralá, vlastník by jí musel opravit. A to by přišlo na mnoho milionů. Soud ho nyní přiřkl Velkému Meziříčí, to se ale proti verdiktu odvolá. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Takzvaný Loupežnický most pochází ze 16. století. Už mnoho desítek let se ale nepoužívá, doprava byla v první polovině minulého století převedena jinam. Těsně vedle něj je skládka komunálního odpadu.

Spor o most vedou tři strany už od počátku devadesátých let. Hlavní problémy s určením jeho majitele vznikly tou dobou, kdy se Petráveč, stejně jako řada dalších vesnic, odtrhla od Velkého Meziříčí. Most byl v té době města.

"Nám ten most ale opravdu nepatří. Budeme se proti rozhodnutí odvolávat," prohlásil meziříčský místostarosta Josef Komínek. "Leží na katastru obce Petráveč, ale měl by si ho vzít stát a postarat se o něj," domnívá se místostarosta.

Vlastník by musel most opravit za mnoho milionů korun

Pro vlastníka je totiž most danajským darem. Protože je od roku 1988 nemovitou kulturní památkou, musel by se o něj majitel postarat. "Stavba se rozpadá. Na opravu by byla potřeba velká spousta peněz. Pro město by to byla velká finanční zátěž," konstatoval Komínek.

Jenže to samé tvrdí i starosta obce Petráveč Miloš Kratochvíl. Pro vesnici se 180 obyvateli je investice do jeho opravy nemyslitelná. "Náš ten most není. Nikdy jsme ho neměli a nikdy mít nebudem. Pro nás nemá žádný význam," poznamenal Kratochvíl.

Fotogalerie

I podle něho by se měl o most postarat stát. Kdysi přes něj totiž vedla státní silnice. Jenže už od roku 1937 se Loupežnický most nepoužívá. Přestal dopravě stačit, provoz byl převeden jinam.

Samosoudkyně Jana Trávníčková v odůvodnění svého rozhodnutí uvedla, že dokumenty o převodu majetku na Petráveč sporný most neobsahují. Památka navíc leží u skládky, která patří městu. "Černý Petr zůstává městu Velké Meziříčí," řekla.

Most byl součástí staré zemské cesty. Vybudoval ho zřejmě stavitel Antonín Vlach v roce 1593, podle jiných pramenů je to o něco mladší stavba. Jako silniční sloužil most do roku 1937.

Zděný jednoobloukový most překlenuje údolí Radslavického potoka. V minulosti byl považován za nejvyšší most v zemi, proto se mu přezdívalo Vysoký. Podle lokality se mu říká také Loupežnický.

Most překlenuje Radslavický potok, nachází se hned vedle skládky Města Velké Meziříčí.

Most překlenuje Radslavický potok, nachází se hned vedle skládky Města Velké Meziříčí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz