Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letní prázdniny u vody? Koupaliště na Vysočině čeká řada novinek

  8:39
Meteorologové na první prázdninové dny předpovídají tropické teploty. A kde jinde se osvěžit a zchladit rozpálené tělo než ve vodě. Co je nového na koupalištích na Vysočině?
Aby na oblíbeném koupališti v Lukách nad Jihlavou vydržela teploty vody i přes...

Aby na oblíbeném koupališti v Lukách nad Jihlavou vydržela teploty vody i přes noc, zakrývají velký bazén vždy po skončení denního provozu speciální termoizolační fólií. První zkušenosti s letošní novinkou naznačují, že systém skutečně funguje. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Přesto, že letní prázdniny teprve odstartovaly, sezona už je v plném proudu. Většina provozovatelů totiž otevřela brány koupališť v první půlce června.

Luka zkouší udržet teplotu

Technickou novinkou na oblíbeném koupališti v Lukách nad Jihlavou je termoizolační fólie, kterou tady každý den po ukončení provozu celý velký bazén na noc zakrývají. V praxi novinka dokáže udržet i přes noc prakticky stejnou teplotu vody, jako v podvečer předchozího dne.

„Mělo by to celé fungovat jako poklička na hrnci, mezi večerní a ranní teplotou vody je jenom půl stupně rozdíl. Je to novinka i pro nás, zkoušíme plusy a minusy, nabíráme zkušenosti,“ řekl vedoucí koupaliště Viktor Wölfl.

Sbalení a rozbalení „pokrývky“ bazénu zatím trvá technikům koupaliště půl až tři čtvrtě hodiny. Fólií zde udržují teplotu vody v bazénu i proto, že ji přihřívají tepelnými čerpadly. Před kompletní rekonstrukcí vletech 2015 a 2016 koupaliště totiž mívalo poměrně studenou vodu.

K ochlazování vody během dne nyní přispívá i vítr, který údolím profukuje silněji než v minulých letech. Jehličnaté lesy v okolí totiž kompletně zničil kůrovec. Loucké koupaliště zahájilo provoz 7. června, nyní zde mají denně až 600 návštěvníků.

Jemnice se drží trendů

Naprostou novinkou je zahájení provozu nového koupacího biotopu v Jemnici na Třebíčsku. Podle informací jemnické radnice by měl být návštěvníkům poprvé k dispozici 1. července.

Je to v pořadí již třetí biotop, který se na Vysočině otevře. První vznikl v areálu Šiklova mlýna na Bystřicku, ten druhý byl v roce 2016 otevřen v Třešti. A právě tam se jemničtí nechali inspirovat. „Biotopy jsou trend posledních let. Je to bezchlorová voda. Systém filtrace má zajistit kvalitní vodu po celou letní sezonu,“ říká starosta Jemnice Miloň Slabý.

A právě tohle by mělo návštěvníky přilákat, protože okolní rybníky nebo i blízká Vranovská přehrada bývají už v v červenci špinavé.

Biotop leží v místě původní vodní nádrže v údolí řeky Želetavky. V jeho těsném sousedství vede cyklostezka spojující Jihlavu s rakouským městem Raabs. „Je to opravdu velmi krásná lokalita, kde jsou vzrostlé stromy, což v případě velkých veder zaručí příjemný stín,“ připomíná Slabý.

Celé vybavení jemnického biotopu, do kterého radnice investovala kolem 28 milionů korun, ocení podle starosty hlavně rodiny s dětmi. Jeho součástí budou vodní hřiby, skluzavky a tobogan. Vedle koupací plochy pro asi 400 návštěvníků je součástí areálu také nová přízemní budova bufetu, šaten a sociálního zařízení včetně sprch a terasy. Za budovou je umístěna část s mechanickými i biologickými filtry a vodní plocha s rostlinami.

Vodní ráj i s nerezovým brouzdalištěm

Na prázdninový nápor je přichystané také letní koupaliště Vodního ráje v Jihlavě. Na návštěvníky čekají opravené obklady v bazénových halách a také největší a zároveň nejdražší novinka nastávající sezony – nerezové brouzdaliště se skluzavkami pro nejmenší.

V areálu venkovního koupaliště jsou čtyři bazény s ohřívanou vodou – velký rekreační bazén s vodními atrakcemi ke koupání, 25metrový plavecký bazén spěti drahami určený pro rekreační plavání, zábavný dětský bazén s vodním hradem a brouzdaliště sloužící ke koupání nejmenších dětí.

Nechybí ani tobogan o délce 85 metrů, skluzavka, divoká řeka, perličková lůžka a další atrakce. Venkovní areál akvaparku je doplněn hřišti pro plážový volejbal a víceúčelovými hřišti pro tenis, nohejbal a volejbal.

Polanka teprve otevírá, brodské koupaliště má nová lehátka

V tomto týdnu finišovaly stavební práce na opravě bazénu a skokanské věže na třebíčském koupališti Polanka. „Právě na jejich dokončení závisí i zahájení sezony. Samozřejmě dalším faktorem, který toto datum může ovlivnit, je počasí,“ informovala mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Město do opravy investovalo šest a půl milionu korun. Skokanská věž tohoto typu je největší atrakcí třebíčského koupaliště. Podobná není v širokém okolí. V minulosti se skokanské věže spíše bouraly. Vstupné pro dospělé by se mělo pohybovat od 50 do 70 korun. Počítá se s levnějším vstupným v určitých hodinách.

Nová lehátka si v letošní sezoně mohou zapůjčit návštěvníci letního koupaliště v Havlíčkově Brodě. Provozovatel areálu pro dezinfekci vody už několik let používá ozon. Návštěvníci se mohou těšit na 12 metrů dlouhou skluzavku, k dispozici je i kurt na plážový volejbal.

Vstupné pro letošní sezonu zůstává stejné jako v loňském roce. Například celodenní vstupné pro dospělé a děti nad 15 let činí 65 korun. Děti od 110 centimetrů výšky a senioři zaplatí 45 korun.

Připraveno je ale i speciální rodinné vstupné, ušetřit se dá i při pořízení čipového náramku. Koupaliště je otevřeno každý den od 9 do 19 hodin.

Bystřický bufet a večerní plavání ve Velkém Meziříčí

Mezi nejoblíbenější letní destinace na Vysočině patří také koupaliště v Bystřici nad Pernštejnem, rekordní návštěvnost tam bývá kolem 1 200 lidí denně. Na rozlehlé ploše však ani takový počet není problém. „U nás je nový pouze provozovatel bufetu,“ hlásí šéf bystřických sportovišť Zdeněk Mašík. Sezonu na Lužánkách zahájili 10. června. Otevřeno je o prázdninách denně od 9 do 19 hodin, pro předplatitele s čipy dokonce od 8 do 20 hodin.

Koupaliště Palouky ve Velkém Meziříčí bude i letos lákat na večerní plavání. „Loni se nám velmi osvědčilo,“ říká vedoucí sportoviště Karel Vidlák. Podle něj byl červen co do návštěvnosti zatím slabší, denním maximem bylo 500 lidí. O prázdninách chodívá až trojnásobek.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním relaxačním bazénu jihlavského Vodního ráje. Díky rychlému zásahu jednoho z návštěvníků, který si tonutí...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

Premium

Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní sezonu. Teplo shromáždí ve zdech a podlahách. Přes zimu se bude energie uvolňovat, což umožní celoroční...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19 mezi obcemi Kámen a Obrataň na Pelhřimovsku. Po čelním střetu začala obě vozidla hořet.

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o dopravních a ekologických projektech na Vysočině a v Pardubickém kraji, řešili i přípravu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nakloněná podlaha i facka Krampolovi. Herci vzpomínali na režiséra Lipského

Filmový kaskadér skákající do papírových krabic ze střechy Komerční banky na pelhřimovském náměstí, vyprávění herců Nadi Konvalinkové a Jiřího Lábuse či odhalení triků z komedií Šest medvědů s...

Logo s Havlíčkovým knírkem budí emoce. Politici jsou v klidu, kritiku čekali

Před měsícem zveřejnila havlíčkobrodská radnice novou vizuální identitu města včetně loga. Obyvatelé se s ním setkávají stále častěji. Ale také o něm stále diskutují. Na svém posledním jednání ho...

Kvůli havárii potrubí byla v pondělí odpoledne a večer část Jihlavy bez vody

Jihlavu v pondělí odpoledne postihla velká havárie na vodovodním přivaděči. Bez pitné vody v tu chvíli bylo zhruba 2 500 lidí. „Havárii opravili před osmou hodinou večer, do půlnoci všem lidem voda...

V Brodě dobře vědí, že bez nadhozu to v softbalu zkrátka nejde

Ta bilance je na první pohled přímo strašidelná. Ve čtyřech víkendových venkovních zápasech proti Spectru Praha a Břeclavi utrpěli extraligoví softbalisté Havlíčkova Brodu čtyři vysoké porážky, při...

Zanedbaná pacovská synagoga získá další část fasády i kopie původních oken

Spolek Tikkun v Pacově pokračuje v cestě za záchranou židovské památky. Letos budou aktivisté opravovat třetí a nejponičenější část fasády. Chystají se i na osazení kopií původních oken. Na obnově...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...