Nové brouzdaliště i fólie na vodu. Koupaliště se chystají na otevření

  16:46aktualizováno  16:46
Deštivý a studený květen zatím radovánkám u vody nepřál. Přesto se provozovatelé koupališť na Vysočině intenzivně připravují na zahájení nové sezony. Změny čekají na návštěvníky letních areálů v Jemnici, Třebíči, Lukách i v Jihlavě. Lepší počasí by mělo přijít teď na konci května.

Přírodní koupaliště Malvíny v Třešti. Právě podle tohoto vzoru vybudovali letos nový koupací biotop v Jemnici. Otevřít by se měl v červenci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

MF DNES zmapovala novinky, které se v areálech koupališť a otevřených akvacenter v letošním roce chystají. 

Luka nad JihlavouTeplotu vody udrží speciální fólie

Například v Lukách nad Jihlavou by chtěli otevřít už příští týden v pátek. „Podle předpovědí by se už mělo začít dělat hezky. Příští týden chceme zapnout čerpadla na ohřev vody. Momentálně je její teplota 17 °C,“ říká starosta Luk Viktor Wölfl.

Stabilní teplotu vody by mělo pomoci udržet i nové krytí hlavního bazénu speciální fólií. „Je to asi jeden centimetr silná fólie se vzduchovými kapsami, která bude plavat na vodě. Díky svým vlastnostem bude izolovat teplo a my budeme mít možnost lépe ovládat teplotu vody, kterou ohříváme čerpadly,“ vysvětluje starosta.

Fólie bude srolovaná na speciálním válci, ze kterého se rozvine na hladinu vody. „Požadavek byl, aby to zvládl jeden člověk a celý proces by neměl trvat déle než 30 minut,“ dodal.

Městys si od této milionové investice slibuje úsporu energií za vytápění, ale i dřívější zahájení sezony a tím i vyšší návštěvnost. Zatímco před celkovou revitalizací v roce 2016 tam za sezonu zavítalo maximálně 25 tisíc lidí, loni to bylo už 40 tisíc návštěvníků.

JemniceZcela nový biotop otevře v červenci

Novinkou bude i zahájení provozu nového koupacího biotopu v Jemnici. A to od července. Bude to v pořadí už třetí biotop, který se na Vysočině otevře. První vznikl na Šiklově mlýně, druhý otevřeli v roce 2016 v Třešti. A právě tam se Jemničtí inspirovali.

„Biotopy jsou trend posledních let. Je to bezchlorová voda. Systém filtrace má zajistit kvalitní vodu po celou letní sezonu,“ říká starosta Jemnice Miloň Slabý. A právě toto by mělo návštěvníky přilákat, protože okolní rybníky nebo i blízká Vranovská přehrada bývají už v červenci špinavé.

Fotogalerie

Biotop leží v místě původní vodní nádrže v údolí Želetavky. V jeho těsném sousedství vede cyklostezka spojující Jihlavu s rakouským městem Raabs. „Je to opravdu velmi krásná lokalita, kde jsou vzrostlé stromy, což v případě velkých veder zaručí příjemný stín,“ připomíná Slabý.

Součástí biotopu budou vodní hřiby, skluzavky a tobogán. „Použili jsme modernější technologie, díky kterým jsme schopni efektivněji čistit vodu, takže nároky na velikost biologické části nejsou tak velké,“ řekl pro ČTK Ondřej Doležal ze společnosti Bioaqua, která jemnické koupaliště staví.

Veškerá voda v koupací části projde filtračním systémem za den a půl. „Nároky na obsluhu, energie i dopouštění vody jsou u biotopu podstatně menší než u chemicky čištěných bazénů,“ řekl Doležal. V Jemnici bude nutné dopouštět jen vodu, která se odpaří. Šedesátimetrový vrt s vydatností 25 kubických metrů vody denně bude podle Doležala dostatečný.

Stavební práce na biotopu začaly před rokem a půl. Radnice za něj zaplatí necelých 28 milionů korun. Oproti původním plánům cenu zvýšily rozsáhlejší terénní úpravy a hluboký vrt, díky němuž nebude nutné dopouštět vodu z vodovodního řadu.

Vstupné pro dospělé by se mělo pohybovat od 50 do 70 korun. Počítá se s levnějším vstupným v určitých hodinách.

JihlavaVodní ráj investoval do nového brouzdaliště

Původně už od 1. června chtěl otevřít své venkovní prostory také akvapark Vodní ráj v Jihlavě. Plány museli ale jeho šéfové kvůli deštivému počasí přehodnotit.

„Kvůli nepříznivému počasí se nám zdržely i práce na opravách popraskaných obkladů a dlažby u venkovních bazénů. Rozhodli jsme se, že otevření o jeden týden posuneme. S největší pravděpodobností to bude 8. června, ale samozřejmě v závislosti na počasí,“ uvedl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Největší škody po zimě jsou opadané a popraskané obklady v bazénových vanách. Veškeré nutné opravy budou podle Málka stát zhruba půl milionu korun.

Největší a zároveň nejdražší novinkou nastávající sezony bude nerezové brouzdaliště se skluzavkami pro nejmenší. Pořizovací cena a všechny práce vyjdou na necelé čtyři miliony korun.

TřebíčNová skokanská věž pro milovníky adrenalinu

Momentálně vrcholí stavební práce také na opravě bazénu a skokanské věže v třebíčském koupališti Polanka. „Právě na jejich dokončení závisí i zahájení sezony na koupališti. Předpokládáme, že by to mohlo být 18. června. Samozřejmě dalším faktorem, který toto datum může ovlivnit, je počasí,“ informovala mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Město do opravy investovalo šest a půl milionu korun. Skokanská věž tohoto typu je největší atrakcí třebíčského koupaliště. Podobnou v širokém okolí nenajdete. V minulosti se skokanské věže spíše bouraly.

Do další etapy se letos posune i obnova šaten bývalých říčních lázní od architekta Bohuslava Fuchse.

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Židé nasedli na transport a už je nikdo neviděl. V Polné mají další kameny

Položením dalších pěti kamenů zmizelých, které byly zasazeny do dlažby na Karlově náměstí, si Polná připomenula další...

Najdete na iDNES.cz