Výsměch genderovým kvótám. Na Vysočině sestavili kandidátky podle pohlaví

  11:56aktualizováno  11:56
Na první pohled to vypadá jako dívčí válka. V Herálci na Havlíčkobrodsku a ve Víru na Žďársku proti sobě stanou kandidátky, které jsou složené na jedné straně ze samých mužů a na druhé ze samých žen. Z obou obcí však zní, že to není žádný souboj pohlaví.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

„U nás to není žádná novinka. Takhle to máme nastavené od začátku,“ říká starosta Herálce Jiří Ulrich.

V čele obce stojí od roku 1994. Tehdy poprvé se ve vsi proti sobě postavila dvě uskupení nezávislých kandidátů, která byla složená čistě podle pohlaví - tedy muži a ženy. „Ani nevím, jak přesně to tehdy vzniklo. Byl to spontánní nápad,“ vrací se o téměř čtvrt století dozadu starosta.

Od té doby se v každých komunálních volbách podařilo v Herálci sestavit kandidátku mužů i žen. V praxi to znamená sehnat patnáct lidí, kteří budou ochotní nechat se zapsat na kandidátní listinu.

„A přesvědčit patnáct žen, aby šly do voleb, není úplně jednoduchý úkol. Já jsem nebyla sice tím hlavním driverem, ale máme naštěstí více duší, které se angažují a burcují,“ popisuje podnikatelka Alexandra Kasperová. Ta je pro letošní rok v Herálci lídryní kandidátky, která má lakonický název: Ženy.

Zatím vždy zvítězili Muži, Ženy před čtyřmi lety skončily druhé

Rozdělení kandidátů podle pohlaví nevnímá Kasperová jako genderový zápas. Nemá ani pocit, že by v obci byly ženy nějak diskriminované a musely se angažovat v komunální politice, aby dokázaly uhájit svá práva

Nejstarší a nejmladší

Nejstarší osobou, která bude v letošních komunálních volbách na Vysočině usilovat o hlasy voličů, je Vlasta Finková. Je jí 91 let a nachází se na 19. místě kandidátky SPD v krajské Jihlavě. V kolonce povolání uvádí, že je kulturní referentkou.

O místa v zastupitelských sborech jednotlivých samospráv zároveň usiluje celkem 23 osob, které v době konání voleb dosáhnou nejnižšího možného věku, tedy 18 let.

„Je to spíš projev toho, že v obci je více nestraníků, kteří se však chtějí starat o veřejné záležitosti a angažovat se a zároveň nejsou součástí nějakého zájmového spolku, jako jsou Sokol nebo hasiči. Myslím, že v Herálci už to má tradici, je to cesta, která byla několikrát vyzkoušena,“ zamýšlí se.

Ve volbách před čtyřmi lety vyhráli v Herálci Muži - ostatně stejně jako ve všech předchozích volbách. V patnáctičlenném zastupitelstvu získali pět křesel. Ženy skončily druhé a mají čtyři zastupitelky. Jsou to jediné čtyři ženy v zastupitelském sboru obce. Čtyři zastupitele má také Sokol a dva získali v roce 2014 komunisté. Až na poslední jmenovanou stranu mají všechna uskupení své lidi i v obecní radě.

„Ale žádné velké rozpory mezi Muži a Ženami nemáme. Je ovšem samozřejmé, že ženy mají trochu jiné priority než muži a některé věci vidí trochu jinak. Většinou se však dohodneme,“ ujišťuje starosta Ulrich.

Starosta Víru: Sestavili jsme dvě nekorektní kandidátky

Zatímco v Herálci sestavují genderově monotónní kandidátky už 24 let, ve Víru na Žďársku s tím začali teprve před čtyřmi lety. A také zde se tento model zjevně osvědčil a budou v něm pokračovat i letos. „Máme pocit, že to funguje dobře,“ přitakává starosta Ladislav Stalmach.

Ten stojí v čele kandidátní listiny s názvem Sdružení nezávislých kandidátů Muži pro Vír. Na prvním místě uskupení Sdružení nezávislých kandidátů Ženy pro Vír zase figuruje jméno současné místostarostky Jarmily Havlové.

Hlavní motiv, proč se ve vsi, která má okolo 700 obyvatel, začaly sestavovat kandidátky mužů a žen, byl podle Stalmacha prostý: „Přišlo nám nedůstojné, aby zde byla pouze jediná kandidátka nezávislých kandidátů. Takhle si mohli lidé alespoň vybrat,“ říká.

Zároveň však přiznává, že je za tím i chuť trochu provokovat. „Je to takový náš výsměch různým genderovým kvótám. Sestavili jsme dvě naprosto nekorektní kandidátky,“ směje se.

Aby zkusily kandidovat, přemlouval ženy sám starosta

Ani ve Víru se však neodehrává žádný tuhý boj dvou pohlaví. Naopak obě uskupení fungují v dokonalé souhře. To potvrzuje i Havlová, která původně už letos kandidovat nechtěla.

„Mám už svůj věk. Ale řada spoluobčanů mě přesvědčila, abych do toho ještě šla. Přemlouvat další ženy na kandidátku se mi už ale nechtělo. Naštěstí to udělal starosta. Sestavil tak vlastně kandidátku jak Mužů, tak i Žen,“ prozrazuje.

Podle její vlastní zkušenosti není zrovna jednoduché přesvědčit patnáct žen, aby šly do voleb. „Před čtyřmi lety se to některým manželům moc nelíbilo a brblali,“ usmívá se.

Nakonec se však do obecního zastupitelstva dostalo pět „Žen“, „Mužů“ hned osm. Zbylá dvě místa obsadili komunisté (muži). Letos se kromě těchto tří uskupení pokusí získat hlasy ještě kandidátka s názvem Vize Vír 2022.

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Ředitel školy rozdal odměny a pak mu chybělo na mzdy. Ve funkci končí

Základní škola v Přibyslavi.

Základní škola v Přibyslavi bude od druhého pololetí bez ředitele. Její dosavadní šéf Petr Adam udělal chybu při...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Další z rubriky

Po letech hledání se blíží cíl, hospic dostal v Brodě příslib pozemku

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Tentokrát už to doopravdy vypadá nadějně. Zastupitelé v Havlíčkově Brodě, kde má stát první hospic v kraji, se...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Lidé z Podoubraví si nakoupí. Prodejnu, která skončila, nahradí jiná

Ilustrační snímek

Obce v Podoubraví bez obchodu se základními potravinami dlouho nezůstaly. Poté, co před koncem roku oznámil konec...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz