Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Měřínská padesátka se koná popadesáté, pochod láká už i jezdce na koních

  17:07
Již popadesáté se turisté v sobotu vydají z Měřína do malebné krajiny Velkomeziříčska. Jubilejní ročník pochodu Měřínská padesátka, který bývá lákadlem pro stovky nadšenců, nabídne opět několik tras, a to nejen pro příznivce pěší turistiky, ale i pro cyklisty.

Akci pořádá KČT Jiskra Měřín, který si letos připomíná 50 let od založení. Se svými zhruba 150 členy patří k nejpočetnějším odborům KČT v kraji. Snímek je z Měřínské padesátky konané v roce 2015. | foto: Archiv KČT Jiskra Měřín

Zatímco v prvopočátcích akce se jí lidé účastnili jakožto závodníci startující hromadně a hledící na svůj výsledný čas, postupně se od měření upustilo a dnes už do terénu vyráží i řada rekreačních chodců. I proto organizátoři, jimiž je Klub českých turistů (KČT) Jiskra Měřín společně s městysem a dalšími partnery, připravují i kratší okruhy.

„Skladba turistů se během let mění. Roste počet ‚pohodářů‘, přičemž mnozí s sebou berou na trasy i nemluvňata v kočárcích nebo domácí mazlíčky. Zájem mají také jezdci na koních,“ popsal širokou škálu účastníků Josef Fiala, předseda KČT Jiskra Měřín, který tuto funkci zastává již od roku 1988.

Skalní chodci však ani teď nechybějí, zájem pokořit padesátku mají desítky lidí. Ti nejzdatnější navíc mohou vyrazit již v pátek večer na noční padesátikilometrový okruh, spojit jej pak následující den s dalším denním a odškrtnout si tak rovnou stovku.

Kulaté výročí letos ale nemá jen pochod samotný, padesátiny slaví i přímo KČT Jiskra Měřín. Tento odbor je se svými bezmála 150 členy třetí nejpočetnější na Vysočině.

Dálkové pochody byly v oblibě

Vznik měřínského oddílu turistiky je datován na 25. leden 1971. Tehdejší osmička zakládajících členů s předsedou Karlem Lázničkou se hned další rok rozrostla o tři další a i v následujících letech počty členů rostly. A již v roce 1972, konkrétně 17. června, se sestava pustila do pořádání Měřínské padesátky.

Dálkové pochody se totiž tehdy těšily u veřejnosti velké oblibě. A jelikož pravidla v té době říkala, že aby se mohlo hovořit o dálkovém pochodu, musí mít trasa nejméně 50 kilometrů, vznikla právě Měřínská padesátka. Doplňovala se ale ještě trasou poloviční.

Jubilejní Měřínská 50

 • Sobota 5. června 2021
 • Start a cíl: fotbalový areál TJ Jiskra Měřín
 • Turisté startují od 7.00 do 9.00, cyklisté od 8.00 do 10.00
 • Noční 50 km, respektive 100 km, startuje již 4. 6. večer
 • Výše startovného: od 10 do 40 Kč (dle trasy), členové KČT mají padesátiprocentní slevu
 • Trasy pro pěší: 7, 15, 25, 35, 50 km (noční), 50 km (denní), 100 km (50 km denní + 50 km noční)
 • Cyklotrasy: 20, 40, 60, 80, 100, + 65 km (MTB)
 • Trasy vedou okolím Měřína, převážně po značených trasách. Účastníkům budou na startu předány jejich popisy a mapy, lze si je stáhnout i na webu www.merinska50.cz
 • V cíli se bude podávat tradiční gulášová polévka, zajištěno bude i další občerstvení
 • Taneční zábava se letos kvůli epidemiologickým nařízením nekoná

„Neměli jsme téměř žádné zkušenosti s organizací, ale snažili jsme se je nahradit snahou o dobré označení trati a starostlivostí o účastníky pochodu,“ vzpomínají měřínští turisté.

Postupně se podmínky konání dálkových pochodů zmírnily a přibývaly tak okruhy o různých délkách. K „pěšákům“ se také časem přidali jezdci na bicyklech. „Cyklotrasy jsme začali zařazovat od roku 1999, počet cyklistů postupně rostl a nyní už jsou v mírné převaze,“ podotkl Fiala.

I pro ně organizační tým chystá více tras. Pro letošek jich je šest v délce od 20 do 100 kilometrů. Na své si přijdou i fanoušci náročnějšího terénu, pro něž je připravena speciální MTB trasa.

Původně se měl v rámci pochodu dokonce konat i 20. celostátní sraz cykloturistů, ten ale musel být nakonec o rok odložen. Uzávěrka přihlášek byla v době nouzového stavu, takže mělo zájem málo lidí.

Více než tisícovka zúčastěných

Počty účastníků za léta konání akce stále stoupají. 1. ročník přilákal rovnou třicítku osob, v roce 1979 už jich bylo více než desetinásobek. Od roku 2014 začal počet zúčastněných atakovat tisícovku, což se poprvé povedlo v roce 2017, kdy na Měřínskou padesátku dorazilo 1 159 turistů a cyklistů.

Loni bylo bohužel klání silně ovlivněno pandemií covid-19 a souvisejícími omezeními. Turisté tak vyráželi na trasu individuálně, v redukované formě se pak akce konala na podzim. Výsledné skóre nakonec činilo 830 zapojených osob.

Zatím nejvyšší účast byla roku 2019, a to 1 540 lidí i s šedesátkou pořadatelů.

„Během tohoto 48. ročníku pochodu se zkonzumovalo 300 litrů gulášové polévky, 30 kilogramů chleba, 12 kilo buřtů s hořčicí a chlebem a vypilo se 650 litrů piva a 350 litrů limonád,“ přiblížil statistické údaje Jaroslav Sysel z KČT Jiskra Měřín.

Turistika jako droga a závislost

Jaroslav Sysel, jemuž schází do osmdesátin něco přes rok, patří ostatně k velmi úspěšným členům měřínského odboru - je totiž držitelem titulu Mistr turistiky (MT), který získal v roce 2018. Jaroslav Sysel se dříve léta úspěšně věnoval horolezectví, po zranění ruky se však dal právě na turistiku, naplno pak hlavně po odchodu do důchodu v roce 2006.

„Plnění MT je v podstatě výkonnostní turistika. Já říkám pro jednoduchost, že jsem nachodil a najezdil na kole a na lyžích kolem 50 tisíc kilometrů za 12 let. Turistice jsem propadl a také od ní hodně získal. Je to pro mne droga a závislost, se kterou nelze přestat,“ vylíčil Sysel.

Byť je pro měřínské turisty tradiční pochod vrcholem roku, jejich činnost zahrnovala vždy i řadu dalších aktivit. V 80. letech se například významně podíleli na vybudování lyžařského vleku u Měřína a následně i organizaci nejrůznějších akcí tam konaných. Pořádají dodnes řadu zájezdů, silvestrovské výšlapy na Dědkovskou horu a nejrůznější společenské akce pro veřejnost. Samozřejmostí je pak značení turistických tras.

 • Nejčtenější

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

 • Další z rubriky

Soud zbavil obvinění dozorce ze světelské věznice, odsouzenou nemučili

Okresní soud v Havlíčkově Brodě zprostil sedm dozorců ze světelské ženské věznice obžaloby z mučení a jiného nelidského...

Studenti vyrobili pohon k vozíku pro bývalého spolužáka a dostali cenu

Dost nesvůj byl Štěpán Pejchl, když na žďárské střední průmyslové škole poprvé otestoval přídavný elektrický pohon ke...

Ždírec marně touží po opravě stařičké zvonice natírané vyjetým olejem

Počet takových staveb by se na celé Vysočině dal spočítat na prstech u rukou. Tak velkých a významných jako v Horním...

Do Telče se vrátila malířka velkých očí, obrazy vystavuje v Hasičském domě

Její obrazy visí v USA, Mexiku či Tel Avivu. Teď se mohou pokochat tvorbou výjimečné malířky Míly Doleželové i lidé na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...