Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Sčítání lidu ubralo vesničkám obyvatel. Mladé venkov neláká

  9:17
Statistická data ze sčítání lidu v roce 2011 se v nejmenších obcích na Vysočině rozcházejí se skutečností. A to přesto, že v roce 2011 statistici vůbec poprvé přistoupili ke sčítání obyvatel ne podle trvalého bydliště, ale podle místa obvyklého pobytu, tedy kde se ve skutečnosti lidé zdržují.

Chýstovice jsou druhou nejmenší obcí na Vysočině. Mají pouhých 24 obyvatel. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

V nejmenší obci v republice, Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku, žilo podle definitivních výsledků sčítání, které statistici uveřejnili až nyní, 17 obyvatel.

"U nás žije a žilo vždy osmnáct lidí," tvrdí však starosta František Plášil.

Nejmenší obce v kraji

Vysoká Lhota - 17 obyvatel

Chýstovice - 24 obyvatel

Vanůvek - 37 obyvatel

Kyjov - 40 obyvatel

Spělkov - 41 obyvatel

Vápovice - 43 obyvatel

Chlum-Korouhvice - 44 obyvatel

Střítež pod Křemešníkem - 45 obyvatel

Rosička, Zlátenka - 46 obyvatel

Volevčice - 47 obyvatel

Zdroj: ČSÚ - data ze sčítání v roce 2011

Statistiky nesouhlasí ani ve Spělkově na Žďársku, jenž měl mít podle výsledků sčítání lidu v roce 2011 41 obyvatel.

"V naší obci má trvalý pobyt 47 obyvatel. Stejný počet obyvatel byl i v roce 2011, bylo nás dříve i 54, než lidé odešli, ale pouhých jednačtyřicet obyvatel u nás nikdy nebylo," uvedla starostka Spělkova Alena Šídlová.

"Evidence obyvatel, kterou mají obce, vychází z jiných údajů než sčítání lidu. Samozřejmě je i možné, že se někdo nesečetl," připustil Jiří Teplý, který sčítání lidu na Vysočině v roce 2011 vedl.

Od roku 2011 se samozřejmě jinak zcela přirozeně mění počet obyvatel obcí a měst.

"Kdo půjde do obce, která nemá školu, školku, hospodu ani obchod," vystihl problém místostarosta Úhořilky na Havlíčkobrodsku Jan Čipl. Ve vsi v roce 2011 podle statistik sčítání lidu žilo pouhých 48 lidí.

"Jediné, co můžeme lidem nabídnout, je bydlení v klidné obci. A také jsme vybudovali dětské hřiště, opravili náves," zmínil Čipl snahy obce o udržení lidí v ní.  "Počet obyvatel se u nás pomalu zvyšuje, během posledního roku se k nám přistěhovaly dva mladé páry," dodal místostarosta.

Podobný problém s udržením mladých mají i další nejmenší vísky na Vysočině. "Jsme úplně poslední obec na hranicích Vysočiny, jezdí k nám autobus, ale bohužel mladí lidé odcházejí pryč. Samozřejmě je to hlavně kvůli práci," řekla Alena Šídlová, starostka Spělkova na Žďársku, který čítá 41 obyvatel. "Místní jsou kromě mě a ještě pár lidí už všichni v důchodu," dodala Šídlová.

Rodáci se vrací zpět na stáří

Podobné je to i ve Vysoké Lhotě na Pelhřimovsku, s osmnácti obyvateli vůbec nejmenší obci v republice. Tam žijí jen tři lidé do třiceti let. "Pak už jsou všichni v důchodovém věku," upozornil čtyřiašedesátiletý starosta František Plášil.

Fotogalerie

Do vsi se však prý stěhují rodáci na stáří. "Ti, kteří se odstěhovali v padesátých letech a později, dneska odešli do důchodu a vrací se, nahrazují ty, co zemřou. Počet obyvatel se tak nezvyšuje, ale ani nesnižuje," řekl starosta.

Ve Vanůvku nedaleko Telče od sčítání obyvatel před dvěma lety lidí ještě o dva ubylo. "V současnosti u nás žije 35 lidí," řekl starosta Josef Hrdý.

Na co by mladé chtěli starostové malých vsí přilákat? "Vede přes nás cesta z Telče na hrad Roštejn. Cestou není hospoda, jedině u nás ve Vanůvku, kde se mohou turisté zastavit na občerstvení," uvedl starosta s tím, že v hospodě se dají koupit i základní potraviny.

A do Telče je to jen šest kilometrů. "Je u nás i chatová oblast a dětský tábor, v létě plně vytížen, fungují u nás i hasiči," dodal starosta Hrdý.

V Úhořilce na Havlíčkobrodsku zase každoročně dodržují tradici pálení čarodějnic, paradoxně v obci nefunguje hasičský sbor. "Hasiči fungují a nefungují. Na to, abychom udělali cvičební družstvo, na to tady nejsou lidi, je tady hodně starších obyvatel. Ale máme starou stříkačku, s ní jezdíme s koňmi na různé oslavy," vysvětlil místostarosta Čipl.

"Je u nás čistá příroda, lesy i cyklostezky," přemýšlel starosta Vysoké Lhoty, na co může nejmenší ves v zemi nalákat nové obyvatele. V obci však chybí obchod i hospoda. Není tam ani kostel, pouze kaplička. "Nejbližší obchod i hospoda je ve tři kilometry vzdáleném Kameni, k lékaři to mají obyvatelé sedm kilometrů do Obrataně," dodal starosta Plášil.

Nejmenší ves v Česku možná přijde o prvenství

Do budoucna by se počet obyvatel v nejmenší vsi v zemi mohl přeci jen zvýšit. Obec má zpracovaný územní plán, který počítá s novou zástavbou.

"Vesnici máme postavenou do kruhu a každý má za chalupou velkou zahradu. Tam územní plán do budoucna počítá se stavebními parcelami. Těch by mohlo být, pokud je majitelé nabídnou k zástavbě, kolem deseti," uvedl Plášil.

Také starosta Vanůvku míní, že by počet obyvatel mohl vzrůst. "Lidé mají v obci rozestavěné tři rodinné domy," uvedl starosta Hrdý.

Ve Spělkově na Žďársku žije jediné dítě, narodilo se loni. V budoucnu se tak ani Spělkov asi příliš nerozroste. "Nemáme žádné pozemky, které by bylo možné použít jako stavební parcely," dodala starostka Šídlová.

Stejné je to i v Úhořilce s bezmála padesátkou obyvatel. "Obec nemá pozemky ani peníze na to, aby je připravila, museli bychom je zasíťovat a čekat, jestli je někdo koupí, a to nejde," řekl místostarosta Čipl, který se do Úhořilky před deseti lety přiženil.

  • Nejčtenější

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Do února tu musí být všichni naočkovaní. Český fotbalista o Rakousku i psím hotelu

Premium Už přes týden platí v Rakousku tvrdý lockdown, který potrvá minimálně do 12. prosince. „Ale místní očekávají, že ho...

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

V chodbách pod Bukovem se těžil uran. Teď hluboko pod zemí bádají vědci

Ještě před pár lety se tu těžil uran. Nyní chodby slouží pro výzkum. V dole Rožná u Bukova na východě Vysočiny se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úrazů na elektrokoloběžkách je čím dál víc, nehody končí i smrtí

Stejně rychlým tempem, jakým roste zájem o kola či koloběžky na elektrický pohon, roste i počet nehod, ke kterým stále...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Úrazů na elektrokoloběžkách je čím dál víc, nehody končí i smrtí

Stejně rychlým tempem, jakým roste zájem o kola či koloběžky na elektrický pohon, roste i počet nehod, ke kterým stále...

Žádné plasty, stany ani reklamy. I Třebíč chce vkusné zahrádky restaurací

Bez plastu, nevkusného nábytku i vizuálního smogu. Takové budou od července příštího roku předzahrádky restaurací v...

Veřejné fórum v Brodě opět překvapilo, lidé chtějí vestavbu školy V Sadech

Ještě nedávno se vedení Havlíčkova Brodu nechtělo pouštět do projektu na vybudování půdní vestavby s učebnami v...

Pěkných vánočních kaprů bude letos dostatek, vzroste ovšem jejich cena

Ač neradi, musíme zdražit. Takový vzkaz zní z mnoha rybářství na Vysočině. Producenti tradičních vánočních kaprů drželi...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...