Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 1. října 2022 Igor

Žďár plně ovládl distributora tepla, podle starosty je to zlaté vejce

  8:46
I přes odpor opozice schválilo vedení žďárské radnice velkou transakci za osmdesát milionů korun. Město od menšinových vlastníků kompletně odkoupí společnost Satt. Ta ve Žďáře nabízí teplárenské a telekomunikační služby. Peníze si rozdělí Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí a Dolní Rožínka.

Výrobní areál Satt ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Zuzana Dudášová, MF DNES

Přes osmdesát milionů korun zaplatí město Žďár nad Sázavou za balík 38,3 procent akcií teplárenské a telekomunikační společnosti Satt. Už nyní byl Žďár většinovým vlastníkem, od Nového roku bude držet sto procent akcií.

Menšinoví vlastníci projevili před dvěma lety zájem prodat své podíly ve firmě, která zajišťuje pro část Žďárska teplo i internetové připojení. Žďár, který má na akcie podle stanov předkupní právo, pak začal hledat různé varianty. Licitovalo se o cenu i délku splácení.

Letos v červnu vstoupil do hry Žďas, největší žďárská firma vlastněná čínským holdingem CITIC.

„Jeho indikativní nabídka byla o několik milionů korun zajímavější, než byla nabídka Žďáru nad Sázavou. Výhodnější byla i v tom, že by byla zaplacená hned, a ne ve splátkách,“ popisuje starosta Nového Města Michal Šmarda (ČSSD). Ten jednal i za Velké Meziříčí a Dolní Rožínku.

Satt je závislý na dodávkách právě z teplárny Žďasu. Získat třetinu Sattu by pro strojírenský a metalurgický podnik dávalo smysl. Žďas chtěl čas na ekonomické posouzení společnosti, jenže nakonec do stanoveného termínu, tedy konce října, nepodal závaznou nabídku.

Nákup společnosti neohrozí další chystané investice radnice

„V pondělí 4. listopadu jsme podepsali smlouvu se Žďárem o převodu akcií za předem schválených podmínek. Za 80,2 milionu korun. První splátka bude v červnu 2020, Žďár v dalších letech pošle celkem sedm splátek,“ informoval Michal Šmarda. Nové Město, Velké Meziříčí a Dolní Rožínka se o miliony z prodeje akcií podělí poměrně podle velikosti svého podílu.

Společnost Satt

 • Vznikla v roce 1995 privatizací Okresního podniku bytového hospodářství, má přes čtyřicet zaměstnanců.
 • Výnosy Sattu byly v roce 2018 celkem 142 milionů korun, čistý zisk byl podle výroční zprávy 4,1 milionu korun. Loni byla jeho největší investicí výstavba nové části horkovodu v lokalitě Klafar.
 • Přímo ve Žďáru nad Sázavou dodává Satt teplo zhruba třem čtvrtinám města.
 • Hlavním zdrojem je teplárna podniku Žďas a vlastní kotelna - záložní zdroj - na sídlišti Libušín.
 • Ve Velkém Meziříčí a Dolní Rožínce má Satt plynové kotelny a kogenerační jednotky.
 • Je také poskytovatelem internetu.
 • V posledních letech začal Satt organizovat charitativní plesy.

„Od ledna 2020 bude město Žďár stoprocentním, jediným akcionářem Sattu,“ informoval žďárský místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL), který je zároveň předsedou představenstva Sattu.

Podle žďárského starosty Martina Mrkose (Žďár - Živé město) bude ovládnutí Sattu výhodné, protože se zabývá obory „anticyklickými k vývoji ekonomiky“.

„Satt představuje pomyslné zlaté vejce, je tam obrovský výnosový potenciál, a je tedy dobře, že město bude jediným akcionářem, který může z těchto benefitů těžit,“ vysvětluje. Podle starosty tento výdaj neohrozí jiné plánované investice ve městě.

Podle dřívějšího vyjádření Martina Mrkose by vstupem soukromého investora do firmy mohlo dojít k navýšení cen tepla. Ta nyní patří při centrálním zásobování teplem mezi nejnižší v Česku.

Opozice nákup považuje za zbytečný, stačila ji ve firmě většina

Opozice je vůči osmdesátimilionové transakci kritická.

„Když se hlasovalo v zastupitelstvu, byl jsem proti, protože jsem dosavadní stav považoval za vyhovující. Platíme nějaké dividendy ostatním, spolupracujeme, majoritu máme tak jako tak. Žádné nebezpečí v tom, že by minoritní podíl někdo koupil, jsme neviděli. Většinový názor zastupitelstva byl však jiný,“ reagoval zastupitel opoziční ČSSD Vladimír Novotný, který je v Sattu místopředsedou dozorčí rady.

Žďáru v Sattu dosud chyběla takzvaná kvalifikovaná většina a podle stanov měli menšinoví akcionáři právo veta.

Podle Jana Havlíka ze Změny 2018 nákup zbylé třetiny akcií městu nic zásadního nepřinese a na rozdíl od vedení města jej za strategický nepovažuje.

„Jsem zvědav, jak bude město financovat výdaje, tolik peněz v rezervách města není. Upozorňoval jsem na nebezpečí, že Satt nemá zdroj tepla, je pouhým distributorem. Nevím, nakolik je připravená strategie pro případ, že by se zdroj tepla dostal do potíží nebo přestal existovat. Záložní kotelna Sattu na Libušíně není schopná celý systém vytápět, jen temperovat,“ tvrdí Havlík. Proto radil investovat miliony raději do této kotelny na Libušíně, jež nyní funguje jako záložní zdroj.

Satt by mohl v některých činnostech suplovat i technické služby

Podle ředitele Sattu Petra Scheiba se připravuje podrobný projekt na modernizaci libušínské kotelny „do šuplíku“. „Podle něj se bude postupovat v případě, že by došlo k dlouhodobému výpadku současného zdroje ze Žďasu,“ řekl.

Od voleb se také mluví o vzniku „malých technických služeb“, které jsou zahrnuty i v programovém prohlášení současné koalice.

„Předpokládáme, že tato naše společnost (Satt) nám bude vycházet vstříc ve službách, které potřebujeme. Představujeme si například drobné úpravy veřejného prostoru v zeleni nebo určité úklidové práce. Nebude to ale změna naráz, vše budeme zavádět postupně podle toho, jak to bude společnost zvládat,“ říká místostarostka Ludmila Řezníčková (ANO).

Úvahy o malých technických službách pod hlavičkou Sattu považují Novotný i Havlík za problematické z pohledu hospodářské soutěže.

„Svoji představu musí přednést koalice. Obecně se malým technickým službám nebráníme, dokonce jsme je jako první měli v předvolebním programu. Bylo to pod vlivem nešťastných kroků koalice při výběrových řízeních: nefungovala údržba zeleně, problémy byly také s úklidem sněhu. Nakonec se výběrová řízení rušila a znovu soutěžila,“ poukazuje Novotný.

Podle Havlíka mohou být malé technické služby, o jejichž financování nemá od koalice bližší informace, jednoduše organizační složkou města.

„Jsme zatím ve fázi záměru. Po uzavření transakce bude prostor na tom zapracovat,“ reagoval starosta Martin Mrkos s tím, že lze vycházet i ze zkušeností jiných měst.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

 • Nejčtenější

Z Nagyové se mi chce plakat. Čeká mě ještě týden polopravd a lží, říká Vystrčil

Čekám další polopravdy a nepravdy, aby to působilo negativně, předvídá před druhým kolem senátních voleb na Jihlavsku...

Politologové: Úspěch Nagyové zařídil Babiš. Souboj s Vystrčilem bude těsný

Premium Do druhého kola senátních voleb v Jihlavě postoupí současný šéf horní komory Miloš Vystrčil a Jana Nagyová obžalovaná v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kampani Nagyové se rozdával salám, Vystrčil vsadil na koncert

Miloš Vystrčil a Jana Nagyová se v Jihlavě před volebním víkendem nepřímo utkali v závěrečné „bitvě“ o Senát. Dosavadní...

Šlo mu, na co sáhl. Čech Chromý ovládl v Tasmánii výrobu masa, poté vinařství

Premium Když Josef Chromý v roce 1950 utíkal z komunistického Československa, bylo mu 19 let. Neuměl anglicky, neměl peníze....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vypátrala dvě pohřešované školačky ze Žďárska, jsou v pořádku

Policisté nalezli dvě nezletilé dívky z Bystřice nad Perštejnem. V pondělí ráno odešly ze svých domovů neznámo kam, od...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Oslavy Zelené hory vrcholily krojovou poutí, chrámem zněly cimbál i dudy

Oslavy jubilejního 300. výročí posvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře vyvrcholily lidovou...

Třebíč už má o koalici jasno, Humpolec zvolil úplně nové vedení

Ačkoliv povolební vyjednávání ve většině měst Vysočiny stále pokračují, v řadě z nich už se rýsuje alespoň základní...

Policie vypátrala dvě pohřešované školačky ze Žďárska, jsou v pořádku

Policisté nalezli dvě nezletilé dívky z Bystřice nad Perštejnem. V pondělí ráno odešly ze svých domovů neznámo kam, od...

Papírová krajka je jako kouzlo. Vytváříte sen a něhu, říká jejich autorka

Přestože historie tvorby papírové krajky je velmi pestrá a sahá několik staletí nazpět, patří zatím stále k méně známým...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...