Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

  14:36
Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80. narozeniny. Jenže neoslaví. Už pěkně dlouho si totiž v den narozenin léta ubírá.

Naďa Urbánková | foto: iDNES.cz

„Čili letos jsem slavila svoje 74. narozeniny,“ směje se rodačka z Nové Paky, která deset let žije na Vysočině v Želivě a každý víkend moderuje na regionální stanici Českého rozhlasu pořad Písničky na přání.

Tento systém odpočítávání vás napadl jen tak?
Ano, ale možná ho nakonec změním. Nedávno mi totiž vnukl jeden posluchač další návod. Říkal, že můj systém je sice dobrý, ale on má ještě lepší. Už šestnáct let prý slaví pětašedesátiny. (směje se) To mi přijde naprosto bezvadný. Možná se nechám inspirovat.

Už máte případně vybraný věk, u kterého byste ráda zůstala?
Myslím, že je to úplně jedno, protože mně se daří furt. Každopádně bych to doporučila všem. Uvědomila jsem si, že tím vlastně zastavíme čas. Dáme mu na frak.

Takže vám prostě příští rok osmdesát let nebude?
Ani náhodou. A kdo ví, možná se časem dožiju i batolecího věku. (směje se) Hlavně ale doufám, že se dožiju opravené dálnice D1. To bych moc ráda.

Dává vám zabrat?
Už mockrát mě pekelně vypekla. Však taky v poslední době, ačkoliv jsem si koupila dálniční známku, jezdím na vysílání do rozhlasu raději starou jihlavskou cestou. Ta je krásná. Jedu si v pohodě a kochám se krajinou. Stejně jako Rudolf Hrušínský ve filmu Vesničko má středisková.

Vyrážíte někdy i za svými bývalými kolegy ze světa showbyznysu?
Jejda, to vůbec, já jsem naježděná do konce života. V autě už mě to nebaví, vyjíždím jen za prací. A tam se někdy na nějakém festivalu s někým potkám. Jednou za mnou dokonce přijeli do Želiva Miluška Voborníková, Jirka Krampol a další. Bylo to moc fajn.

Naďa Urbánková

Populární česká zpěvačka, herečka a moderátorka se narodila 30. června 1939 v Nové Pace jako Naděžda Balabánová. V roce 1957 absolvovala v Trutnově zdravotnickou školu jako diplomovaná sestra. Zahrála si v mnoha známých českých filmech, například v Kdyby tisíc klarinetů či oscarových Ostře sledovaných vlacích. Žije v Želivě na Pelhřimovsku a moderuje v Českém rozhlase Vysočina. Vystupuje s kapelou Bokomara. Její dcerou je Jana Fabiánová, která se rovněž vydala na dráhu zpěvačky.

Před devíti lety vám lékaři diagnostikovali rakovinu, jak vypadá váš aktuální zdravotní stav?
Chodím na pravidelné kontroly. Třeba před nějakými pěti týdny jsem na jedné byla a musím říct, že co se týká toho zmiňovaného bubáka, je pryč. Teď mám jen problémy adekvátní mému věku, takže občas zvýšený tlak a podobně. Jinak je všechno v naprostém pořádku.

Jste hodně nervózní, když se chystáte k doktorovi?
Můžu vám říct, že tak čtyři pět dnů předtím mám takové škrundání kolem žaludku. Ale zase ne moc. A protože jsem od přírody optimistka, tak si většinou jen řeknu: Huš, potvoro, jdi pryč! (směje se)

A co váš aktuální pracovní program? Slyšela jsem, že budete hrát ve druhé sérii kriminálního seriálu Rapl.
Ano a jsem z toho opravdu nadšená. Pokračování bude mít třináct dílů a já jimi budu tak nějak proplouvat. Hraju maminku detektiva Máchy, kterého představuje Tomáš Jeřábek. To je tak bezvadnej kluk, že bych ho klidně adoptovala za svého syna i v reálu.

Byla jste z nabídky na natáčení hodně překvapená?
Krásný na tom bylo, že paní z castingu za mnou přišla do rádia v Jihlavě, nesla těžkou tašku a oznámila mi: Víte, my bychom si představovali, že byste hrála maminku detektiva Máchy. Budete na invalidním vozíku. V tu chvíli mě napadlo jediné: Tady je někde skrytá kamera? To je ale blbej vtip. Jenže to vtip nebyl. A já si to teď moc užívám. Asi jsou už všechny VIP stařeny okoukaný a já jim zbyla. (směje se)

Věděla jste okamžitě, o jaký seriál jde?
Jasně, já první řadu milovala. Teď vidíte v televizi hromadu detektivek, ale tato mě hodně zaujala. Jednak střihem a pak taky vtipem. Má výborný humor. Když jsem si přečetla scénář, tak jsem nad svou postavou zajásala. To nebude žádná Urbánková, nikdo mě nepozná, o tom jsem přesvědčená. Budu matka, která svého syna miluje, ale občas ho taky pěkně peskuje. Je pořád zimomřivá, sedí na vozejku a nosí kulicha.

Krimi je váš oblíbený žánr?
Mám ráda detektivky, kde neteče moc krev, kde nejsou lidi sprostí. Právě v tomhle je Rapl super.

Filmy jste natáčela už v minulosti. Jak sama sebe vnímáte na obrazovce?
Nesnáším se. Vůbec nejsem samožer. Dívám se na sebe, jenom když musím. Nemám se tam ráda.

V reálném životě k vám neodmyslitelně patří výrazné brýle, ale pokud vím, v Raplovi budete hrát bez nich. Necítila jste se při natáčení tak trochu jako nahá?
Ne, já jsem zvyklá. Maskérkám skládám poklonu, dokázaly z krásné jiskrné mladistvé ženské vytvořit stařenu na vozejku. A to není jednoduché. (směje se)

Jak velkou sbírku brýlí doma máte?
Teď už menší, když mě vykradli. Momentálně jich mám doma asi patnáct. Vybírám si je podle oblečení, nálady, prostě tak různě. Jsem takovej botovej, kabelkovej a brejlovej maniak. Nyní nosím hlavně růžovofialové, protože si myslím, že by se člověk měl koukat na svět růžovými brýlemi.

Teď se vám asi vybírají mnohem snadněji než kdysi. Nebo se pletu?
Jejda, když si vzpomenu na doby, kdy nebylo nic, kdy jsem si vybírala v drogerii brýle proti slunci a optik mi pak do nich zasazoval čočky. Dneska je to opravdu tak, že brýle mohou zdobit.

Už si nějaké speciální chystáte na svatbu své dcery Jany?
Zatím je jen čerstvě zasnoubená. Kdy bude svatba, to nevím. Říká se do roka a do dne, takže možná někdy příští rok na jaře.

Vídáte se často?
Třeba zrovna teď tady pár týdnů byla. Dokonce i ona natáčela v Raplovi. Zase přiletí někdy v září. A to už i s Dinem. Pronajala si v Praze takový hezký byteček, chystá nějaký muzikál. Je moc šikovná. I Dino je hrozně fajn. Hlavně, že se mají rádi.

Jakou roli dostala vaše dcera v seriálu?
Hraje Miss Arménia a je to takové lehčí zboží. Když jí tu roli nabídli, smály jsme se tomu. Říkala jsem jí: Holka, ty jdeš v mých stopách, protože já když začínala, taky jsem vždycky hrála lehčí děvu. (směje se)

Pojďme se na chvilku věnovat muzice. Zaslechla jsem, že chystáte nějakou raperskou pecku. Je to pravda?
To je tak. Já ve svém životě zpívala všechno od Vlacha po Bacha a jediné, co mi ještě chybí, je rap. A tak jsem napsala text.

Jaký?
Píseň se jmenuje Petržel aneb rap o strašném snu opilcovy manželky. Je to o tom, jak jde chlap po ulici, úplně ožralej... A dál nebudu prozrazovat. Napadlo mě to na jednom koncertu, když jsem pozorovala opilého pána. Uvědomila jsem si, že když střízlivý člověk kouká na opilce, není to prostě ono. Tak jsem to napsala. A myslím, že je to dobrý.

Už to někdo četl?
Kolegové v rozhlase. A všichni se smáli.

Pořád vás práce moderátorky v rádiu baví?
Hrozně moc. Už to dělám jedenáctý rok a nikdy jsem nelitovala. Vlastně jsem si znovu uvědomila, jak Bůh plní lidem prosby. I když to, pravda, někdy trvá trochu déle.

Vy jste si někdy přála dělat v rozhlase?
Ještě když jsme byli v pražském Semaforu, tak jsme jednou seděly s Evou Pilarovou a já jí říkám: Hele, napadlo tě, co budeme dělat, až budeme mít velký zadek a vrásky? A Eva mi tehdy odpověděla: Já skončím v nějakém pajzlu, kde je přítmí. Tam budu zpívat. A já na to: To já mám jinou představu, já bych chtěla skončit někde v rádiu. Tam je úplně jedno, jestli máš velký zadek a vrásky. Tehdy mě ovšem ani ve snu nenapadlo, že budou existovat věci jako webové kamery. (směje se)

  • Nejčtenější

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár řeší, co udělat s Věžičkou, aby ožilo centrum Stalingradu

Nejstarší sídliště ve městě – Žďár nad Sázavou 3, jemuž však nikdo z místních neřekne jinak než Stalingrad nebo zkráceně Staloš – je unikát samo o sobě. Nejen svým pojmenováním, které se vžilo...

14. července 2024  10:09

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlapadla čeří vodu rybníka Hastrman kousek od havlíčkobrodského náměstí

Jízda na šlapadlech není na městských rybnících v kraji Vysočina příliš rozšířená. Od letošního července však mají takovou možnost nově například návštěvníci a obyvatelé Havlíčkova Brodu.

15. července 2024  15:19

Hrad Kámen uzavřely opravy, turisté však mohou využít náhradní program

Nové fasády, opravené hradby, ale i nové interiéry, které budou následně zaplněny moderními expozicemi, včetně unikátní sbírky historických motocyklů. To vše samozřejmě i s interaktivními prvky. Tak...

20. července 2024  10:14

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Žďárský stavební úřad zkrátil hodiny pro veřejnost o další den

Jen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, je nyní lidem k dispozici stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou. Omezení hodin pro veřejnost o další den nastalo k začátku července, kdy také začal platit...

18. července 2024  16:40

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...