Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nadšenec vyrábí didgeridoo, zdobí je pomocí elektřiny a prodává ve Vídni

  10:06
Didgeridoo je starý hudební nástroj, který vznikl v Austrálii. Jeho druhým domovem by ale mohly být Radslavice na Žďársku. Tomáš Dufek ho tu profesionálně vyrábí už téměř dvacet let. Za tu dobu poslal do světa dva tisíce těchto instrumentů. Ty poslední zdobí unikátní technikou s pomocí elektřiny.
Tomáš Dufek hraje na jedno ze svých didgeridoo, vyrobené z přírodně tvarovaného...

Tomáš Dufek hraje na jedno ze svých didgeridoo, vyrobené z přírodně tvarovaného kmínku dřeva. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Podle staré australské pověsti vznikl tradiční aboriginský hudební nástroj didgeridoo působením náhody. Mladý Aboriginec prý chtěl vyfouknout termity z dutiny eukalyptového kmínku, který chtěl položit na oheň. Bylo mu líto brouky spálit.

Jenomže fouknutím do dutiny se mu sice nepodařilo termity ze dřeva vyhnat, zato tím vyloudil na kmínek specifický hluboký bručivý tón. A bylo to. Jeden z nejstarších hudebních nástrojů byl na světě.

Náhodou se dostal také k Tomáši Dufkovi z Dolních Radslavic u Velkého Meziříčí, letos čtyřiatřicetiletému vysokoškolsky vystudovanému dřevaři. S výrobou prvního didgeridoo začal už v prvním ročníku na střední škole.

„Tehdy jsem poprvé ten nástroj viděl nedaleko od Radslavic v jedné vsi na chatce, kde na něj hráli nějací kluci. Ráno tam ten nástroj zůstal ležet, tak jsem na něj zkoušel hrát. Zaujalo mě to a začal jsem hloubat, jak takový nástroj vyrobit, protože i jeho majitel říkal, že si ho vyrobil. Podařilo se mi ho taky vytvořit a ten svůj první nástroj mám dodnes a stále hraje. Za ty roky jsem didgeridoo vyrobil hodně přes dva tisíce kusů,“ vzpomíná Dufek.

Dnes se výrobou didgeridoo zabývá už téměř dvacet let. Pracuje v malé dílně ve venkovském stavení v Radslavicích.

Je rozdíl v tom, jak vyrábíte didgeridoo v roce 2019 vy v malé dílně ve vesničce na Vysočině a jak jej vyrábí v jeho domovské Austrálii?
Klasickou technologií v Austrálii je, že vnitřní dutinu z tvrdého eukalyptu vyžírají termiti. Já používám naše dřeva - od měkké olše po tvrdý jilm nebo jasan, javor či břízu. Materiál se rozpůlí, vnitřek vydlabe a obě poloviny spojí. Důležitým aspektem je ale také trvanlivost nástroje: dub nebo akát je sice dobrý zvukově, ale ten nástroj je pak náchylnější na praskání.

Čím tvrdší je použité dřevo, tím ostřejší zvuk nástroj má?
Měkké dřevo více rezonuje, ale je to rezonance, která pohltí vibraci, jež dává zvuk nástroji. A jeho zvuk není tak konkrétní. Pokud by ale někdo chtěl hrát rychlé sekané sekvence, jakési akustické techno, hodilo by se mu tvrdé dřevo.

Didgeridoo zdobíte zvláštními kresbami, které připomínají kmeny stromů nebo blesky...
Kresby to opravdu svým způsobem jsou, přesně technicky se to nazývá Lichtenbergovy obrazce. Napište, že je to dost nebezpečná technika, ale že já jsem si toho plně vědom. (smích)

To mi musíte vysvětlit...
Vytváří se to vysokonapěťovým trafem. Něco na principu třeba elektrické svářečky, dřevo se propaluje a prohořívá průchodem elektřiny. Já na to používám nástroj, který jsem si vyrobil z vykuchané mikrovlnné trouby. (smích) A protože dřevo nemá dostatečnou vodivost, zvyšuji ji na povrchu toho dřeva speciálním roztokem.

Jak to vypadá, když tyhle obrazce vytváříte?
Jako kouzlo. Opravdu. Začne to prohořívat, jiskřit, hledá si to cestu nejmenšího odporu, cestičky se rozvětvují, někdy se cestička zastavuje, protože ten roztok vyschne, takže to musíte znovu přetřít... Samozřejmě to musíte před tím natíráním vypnout, aby vás to nekoplo, protože to by vás nezachránil ani jistič. Je v tom prvek přírodní nahodilosti, nic nepřirozeného, proto to lahodí oku. Dají se tam vymýšlet různé techniky a fígle, je to specifická výtvarná metoda.

Jaké zdobení didgeridoo jste používal dřív?
Dělal jsem barevnější nástroje s plochou rozdělenou mořidly a s černobílými siluetami zvířat, pak jsem dělal tečkování typické pro Austrálii, dělal jsem řezby nebo jenom prosté pigmentové plochy. Důležité je pro mě dát vyniknout charakteru použitého dřeva.

Didgeridoo a jeho výrobce Tomáš Dufek

  • Jde o jeden z nejtradičnějších symbolů kultury Austrálie.
  • Klasickým způsobem se vyráběl z kmínků eukalyptu, jejichž vnitřek vykousali termiti.
  • Rozeznívá se speciální technikou, má svůj bručivý zvuk s širokou škálou barev a výšek.
  • Nejčastěji jej používají tvůrci world music, která vychází z tradiční lidové hudby.
  • Čtyřiatřicetiletý výrobce didgeridoo Tomáš Dufek je rodákem z Dolních Radslavic, kde žije a kde se v malé dílně v tradičním venkovském stavení již po dvě desetiletí zabývá výrobou didgeridoo a dalších neobvyklých nástrojů, jako jsou rámové bubny, ústní harfy, berimbau, cajóny či kantely.
  • Společně se Zdeňkem Vilímkem se zabývá vývojem teleskopického didgeridoo.
  • Instrumenty také opravuje.
  • Hraje s blues’n’rollovou kapelou Let RouRou.

Přemýšlím o tom, jak velký musí být okruh zákazníků, kteří si kupují tradiční australský domorodý nástroj, aby to pro výrobce z Česka bylo k uživení. Pocítil jste nějak hospodářskou krizi?
Nepocítil. No, dnes už nedělám tolik didgeridoo jako v době, kdy byl jejich boom. Dnes mám právě pro tu stabilitu portfolio vyráběných nástrojů mnohem širší: dělám rámové bubny různých velikostí, ozvučná dřívka, ústní harfy, strunný nástroj berimbau, cajóny... s kolegou Zdeňkem Vilímkem vyrábíme i speciální teleskopická didgeridoo. Před třemi lety jsem ve spolupráci s terapeutkou Svatavou Drlíčkovou začal dělat rezonanční kolébky pro muzikoterapeuty.

Také na didgeridoo hrajete?
Odmala jsem hrál na hudební nástroje a učil jsem se koneckonců ty nástroje vyrábět prostřednictvím muzikantů, kteří na netradiční nástroje hrají. Já sice hraju na didgeridoo i na strunné nástroje, hraju například taky na cajón v původně žďárské rokenrolové kapele Let RouRou, ale i když mě muzika baví, za muzikanta se nepovažuju. Přece jen se raději věnuji vývoji a výrobě nástrojů.

Kam všude na světě už vaše nástroje docestovaly?
Různě po Evropě, prodává je jeden obchod ve Vídni, posílal jsem zákazníkům i do Austrálie.

Kdo vás do výroby didgeridoo zasvětil?
No... asi nikdo. Didgeridoo jsem začal dělat na střední v prváku, kdy jsem dělal obor uměleckořemeslné zpracování dřeva. Tam vznikl můj postoj dívat se na dřevo jiným způsobem než z něj dělat jenom nábytek. Když jsem tam dlabal v dílně nebo na intru první nástroje, mistři nebyli moc nadšení. Tenkrát ještě ani nevěděli, co vyrábím, neznali to. Ale já už v té době v podstatě měl jasno, čemu bych se chtěl věnovat naplno.

Pomohlo vám vzdělání?
Při studiích na vyšší odborné a pak na vejšce na Slovensku a v Brně jsem si povědomí o nástrojích rozšiřoval. Byl jsem i na vyšší odborné škole ve Volyni, kde byl obor konstrukce nábytku a dřevostavby. Pak jsem šel na Technickou univerzitu do Zvolenu. Inženýrské studium jsem začal tam a taky v Brně. Na Slovensku se dalo zaměřit i na hudební nástroje, ale moc to tam pro mě nemělo přínos, tak jsem to přerušil a studoval dřevařské inženýrství v Brně. Klasická dřevařina mě sice nikdy neoslovila, ale i tam jsem si něco našel. To vzdělání pro mě bylo, když to tak řeknu, skoro jen rozmar. Bavilo mě nasávat informace, ale pro to, co jsem chtěl dělat, to až tak podstatné už nebylo.

Proč jste si vybral didgeridoo jako exotický nástroj? Viděl jste mezeru na trhu?
Takhle jsem vůbec nepřemýšlel, vždycky to pro mě byl koníček. Bavilo mě to vyvíjet, zkoušet, aby to hrálo, jak potřebuju. Jak můžu vývoj toho nástroje obohatit. Byly to takové impulzy. Tehdy mě v počátcích napadlo zajet na festival v Trutnově. To mi bylo sedmnáct, ještě jsem neměl řidičák. Tak jsem si půjčil od rodičů škodovku, brácha mě tam dovezl, strýc mi půjčil vozejk a rybáři stánek a jel jsem prodávat didgeridoo. Ani nevím, jak jsem na to tenkrát přišel, ale nakoplo mě to a povzbudilo.

Vyrábíte i neobvyklé varianty - třeba teleskopické didgeridoo nebo nástroje, které vypadají jako obrovské kyje...
Okruh lidí, kteří na tento nástroj hrají, je přece jenom malý, já těžím z kontaktů, které jsem za devatenáct let v téhle komunitě muzikantů získal. Bez toho si to neumím představit. A oni si rádi za mnou přijedou, abych jim udělal nástroj na míru. Často vytvářím i nástroje, kterým se mohou věnovat i lidé, kteří nemají hudební sluch. Klíčové je, aby vás hra na ten nástroj bavila. Dělal jsem pro filmaře historizující nástroje, jiné pro brněnskou filharmonii. Pro projekt Vivaldianno Michala Dvořáka jsem dělal to teleskopické didgeridoo, které se dá ladit.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní je arénu do prvního sněhu zastřešit. Stavba má za sebou první rok

Stavba jihlavské víceúčelové arény má za sebou bez pár dnů jeden rok. Práce za vysoutěžených 1,9 miliardy korun slavnostně začaly loni 28. července. Největší dnešní přání pracovníků dodavatelské...

24. července 2024  13:18

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Miniatura Slovanské epopeje malovaná pírkem havrana se dostala do knihy rekordů

V pelhřimovské expozici je v současné době k vidění i slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy. Tedy přesněji řečeno její miniaturní provedení od jihlavského akademického malíře Jana Jiřího Rathsama....

26. července 2024  15:53

Malého chlapce pokousal na hlavě pes, hocha přepravil do nemocnice vrtulník

V Hodicích na Jihlavsku pes vážně pokousal malého chlapce. Událost se stala v pondělí večer. Záchranáři zraněného hocha letecky převezli s vážným zraněním do nemocnice v Brně. O napadení informoval...

26. července 2024  15:18

Sklárny ve Světlé postaví centrální sklad, výška 30 metrů se nelíbí všem

Průmyslová zóna na východním okraji Světlé nad Sázavou by se mohla výrazně rozrůst. Nové skladové prostory tu chce budovat sklárna Crystal Bohemia. Pro úspěšné zahájení výstavby je ale třeba změnit...

26. července 2024  12:02

Sprinterský talent Kubelík: V Paříži asi nervózní budu, pomáhá mi povídání

Příběh atleta Eduarda Kubelíka patří do kategorie těch, kterým na první poslech člověk skoro odmítá uvěřit. Kluk, kterého učitel tělocviku na podzim roku 2018 přemluvil, aby se zúčastnil...

26. července 2024

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHATRONIK - JUNIOR (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....