Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. února 2024 Svatopluk

Obrovský potenciál zůstává nevyužit. Brodu se nedaří zatraktivnit Sázavu

  9:13
Řeka Sázava skrývá pro rozvoj a atraktivitu Havlíčkova Brodu obrovský potenciál. Jenže ten město dosud nedokázalo využít. Už před deseti lety se na tomto tvrzení shodli architekti a urbanisté. Ačkoliv nápady jsou, od té doby se radnici význam řeky podařilo pozvednout jen nepatrně.
Klasické nábřeží v Havlíčkově Brodě chybí. Supluje ho cyklostezka po obou březích. Ta sice láká k vycházkám i třeba ke krmení kachen. Bohatší kulturní a společenský život ale břehy Sázavy nenabízejí.

Klasické nábřeží v Havlíčkově Brodě chybí. Supluje ho cyklostezka po obou březích. Ta sice láká k vycházkám i třeba ke krmení kachen. Bohatší kulturní a společenský život ale břehy Sázavy nenabízejí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Hlavní prostor města není náměstí, ale řeka. Protéká celým Brodem od jednoho konce ke druhému, město podle ní má i název. Sázava by proto měla v Brodě dostat větší význam,“ zamýšlel se na diskusním fóru před deseti lety architekt Martin Stára.

Nebyl sám. Podobně tenkrát hovořili i další odborníci. „Okolo Sázavy jsou krásná místa. Bohužel, velkým jejím problémem je střed města,“ konstatoval tehdy například architekt Zdeněk Falátek.

Představitelé radnice slibovali, že se na řeku více zaměří. Jenže deset let uplynulo a mnoho se toho nezměnilo.

Jediné zatraktivnění řeky spočívá v doplnění několika úseků cyklostezek. V roce 2012 přibyla dřevěná lávka přes ústí Cihlářského potoka před kinem Ostrov, později úsek od supermarketu Billa k tenisovým kurtům a loni poslední chybějící část od katastrálního úřadu po kostel svaté Kateřiny na levém břehu.

U řeky v první řadě chybí společenské dění

„Cyklostezky se výrazně podepsaly na zpřístupnění břehových partií veřejnosti, podařilo se lidi k řece dostat. Stezky jsou jimi ve velké míře využívány. Dokazuje to i měřič počtu projíždějících cyklistů na Kalinově nábřeží, podle něhož právě zde je nejfrekventovanější cyklostezka na Vysočině,“ tvrdí však místostarosta Libor Honzárek.

Jenže asfaltová stezka podél řeky je málo. Podle odborníků nestačila před deseti lety, a i když je nyní o něco delší, příliš vnímání Sázavy neposune ani dnes. Už tehdy experti namítali, že chybí místa, kde by se lidé mohli setkávat, kde by se konaly koncerty, společenské akce, chybí formy, jak řeku a nábřeží zatraktivnit.

Akce a události přímo spojené se Sázavou se v Brodě nekonají prakticky žádné. Výjimkou bylo pouze Brodění, které se konalo v letech 2018 a 2019. Den plný soutěží, zábavy i koupání v řece nadšenci uspořádali u kostela svaté Kateřiny. Loni ale od akce kvůli pandemii koronaviru upustili a žádné informace o případném letošním pokračování dosud nevydali.

Před šesti lety nechala radnice vyhotovit studii, jak by se některé lokality mohly vylepšit a mohl by se zvýšit jejich rekreační a společenský potenciál. Týkaly se okolí lávky u Svatého Jána, jezu u kulturního domu Ostrov, Kalinova nábřeží a úseku za fotbalovým stadionem. Realizace už ale nebyla pro město priorita.

Prosklené molo? Snad se letos dohodneme

Delší dobu už je u ledu i další projekt, který vzešel přímo z radnice. Před kinem a divadlem Ostrov mělo být postaveno občerstvení s prosklenou terasou nad hladinou, stolky a židlemi, k tomu i přístaviště s půjčovnou lodiček.

„O něčem podobném uvažujeme už roky. Chtěli bychom tímto způsobem k řece přivést společenský život. Konat by se tu mohly třeba i různé recesistické soutěže, závody, zkrátka vše, co by do těchto míst přilákalo lidi,“ vysvětloval před čtyřmi roky Honzárek.

Projekt však narazil na připomínky Povodí Vltavy, kterému se molo nad hladinou nezamlouvalo. Poslední dva roky navíc město na takové výstřelky nemá dost peněz. Ale jak Honzárek říká, nápadu se vzdát nechce.

„Dohoda s Povodím Vltavy v ústní formě už je. Molo bude mobilní, aby v případě povodní v korytě řeky nepřekáželo. Letos chceme dotáhnout dokumentaci a v závěru roku bychom se mohli bavit o zařazení investice do rozpočtu na příští rok,“ vzkázal místostarosta.

V minulosti se objevilo i několik nápadů na využití atraktivního ostrůvku u jezu za kulturním domem Ostrov. Mohly by se na něm konat různé menší společenské akce. Jeden čas se hovořilo například o festivalu kávy a čaje. V těchto případech ale zůstalo jen u řečí.

Nábřeží s náplavkou už nikdy nevznikne

Další výtky architektů a urbanistů z doby před deseti lety zůstanou nevyslyšené. „Mezi náměstím a řekou proudí doprava, chybí napojení parku Budoucnost a Sázavy, podél toku nejsou nábřežní domy, ani klasické nábřeží s náplavkou, které by bylo centrem společenského dění. Břeh řeky kazí i areál firmy Rico,“ vyčetl Falátek. „Bylo by vhodné položit přes řeku i několik lávek pro pěší,“ navrhoval.

Takových změn se ovšem Sázava v Brodě sotva kdy dočká. Napojení parku a řeky bylo už dávno v minulosti stavbou mlýna a kulturního domu Ostrov znemožněno. Doprava mezi řekou a centrem bude proudit už nejspíš věčně, Rico svůj areál těžko zbourá, stejně jako těžko někdo začne stavět nábřežní domy a budovat nábřeží třeba mezi kamenným mostem a Billou.

„To jsou všechno velké, finančně nesmírně náročné, až utopické nápady, o kterých v současné době vůbec nepřemýšlíme,“ pousmál se Honzárek.

  • Nejčtenější

Blok v hlavě. Ale proč? Jak Johannes Bö utěšoval plačící Tandrevoldovou

16. února 2024  6:58

Co se to se mnou děje? Proč zas a znovu kazím stojku? Kdy se to zlomí? Ingrid Tandrevoldová,...

A kam dál, Nové Město? Další mistrovství snad za 15 let, poháry každoročně

20. února 2024  10:58

Nadchli diváckou kulisou, která vykompenzovala i velké komplikace s přípravou tratí. A tak zákonitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Romská taneční zábava skončila hromadnou bitkou na jihlavském náměstí

20. února 2024  9:02

Centrum Jihlavy zažilo další hromadnou šarvátku. V sobotu před čtvrtou hodinou ráno se v dolní...

Odhodlané, ale šokované. Jak Francouzky dobyly biatlonový šampionát

19. února 2024  10:47

Posledním nedělním závodem završily absolutní dominanci na mistrovství světa. Vždyť francouzským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolejiště studentů ukazuje modely vlaků i vraždu, rvačku a milostnou scénu

22. února 2024  6:32

S velkým ohlasem se zatím setkávají dny otevřených dveří na modelovém kolejišti Střední odborné...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

V třebíčském babyboxu našli chlapce. Pupečník měl zavázaný tkaničkou od bot

23. února 2024  21:44

Do babyboxu v Třebíči v pátek večer někdo odložil novorozeného chlapce. Měl pupečník zavázaný...

Sokol odmítl převod a opravu chátrající tělocvičny. Starosta to nechápe

23. února 2024

Premium Co si počít s rozpadající se budovou sokolovny, řeší nyní v Přibyslavi. Radnice tohoto...

Děj si o moderní adaptaci doslova říká, myslí si režisér divadelní Paní Bovaryové

23. února 2024  11:57

Hned dvě divadelní adaptace vrcholných děl světové literatury krátce po sobě přivádí na scénu...

V Jihlavě se narodili leguáni, jejichž předci na Fidži dopluli po moři

23. února 2024  8:52

Další letošní nadílku mláďat představila jihlavská zoologická zahrada. Tentokrát se radovali v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...