Úseková rychlost se na Vysočině měří už na osmi místech, přibudou další

  9:18
Na Vysočině přibylo další místo, kde se měří úseková rychlost. Radarový systém, který umožňuje automaticky pokutovat rychlé řidiče, nově slouží v Benátkách u Ždírce nad Doubravou. Město si ho nemůže vynachválit. Na Vysočině je to už osmý měřený úsek, ale nikoliv poslední. Brzy mají přibýt další.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Magistrát města Jihlavy

„Systém je v provozu zhruba měsíc a okamžitě se osvědčil. V Benátkách se od té doby velice, opravdu velice zklidnil provoz,“ říká starosta Ždírce nad Doubravou Bohumír Nikl. Benátky jsou ždíreckou místní částí, leží na samých hranicích Vysočiny ve směru na Hlinsko.

Skrz zastavěnou část osady tu prochází silnice první třídy číslo 34. Silnice je zde rovná a široká, láká k sešlápnutí plynového pedálu. Místo toho ale řidiči musí brzdit a hlídat si rychlost celou dobu. Měřený úsek sahá prakticky od jednoho konce zástavby ke druhému.

„Je skutečně poměrně dlouhý. Ale místní lidé si měření nemohou vynachválit. Zařízení účel okamžitě splnilo,“ opakuje starosta.

Ždíreckým se tak moc úsekové měření rychlosti zalíbilo, že už chystají radarový systém pořídit do další místní části. Přibližně v polovině příštího roku by mohl být instalován v Údavech na silnici 37 ze Ždírce na Pardubice.

„V návrhu rozpočtu na pořízení systému vyčleníme částku dvou milionů korun. I v Údavech je třeba provoz zklidnit. Mezi domy se z obou stran sjíždí z kopce, mnoho aut tu jezdí rychle. Chceme učinit okolí hlavní silnice bezpečnější pro chodce i cyklisty,“ vysvětluje Nikl.

Přilepšení do rozpočtu? Pro Ždírec to neplatí

Že by si Ždírec instalací radarových systémů chtěl vylepšit městský rozpočet, jak to občas i přes opakované ujišťování politiků bývá, tentokrát nikdo namítat nemůže. Naopak, pro město pořízení systému přináší pouze výdaje za jeho nákup. Vybrané pokuty zůstávají v sousední Chotěboři, která je pověřenou obcí a jejíž úřad je k vyřizování přestupků oprávněn.

„Provoz radarového systému na základě smlouvy zajišťuje městská policie v Chotěboři. Tak je to řešeno v případě Benátek a úplně stejně by to bylo také u Údav,“ zmiňuje Nikl.

Jak se ale obě radnice přesvědčují, žádné velké přilepšení benátské radary nepřináší. „Provoz se opravdu zklidnil výrazně a okamžitě. V průměru máme denně jen nějakých pět až sedm přestupků,“ tvrdí ždírecký starosta.

„Je to tak. I my jsme jich čekali mnohem víc, alespoň v prvních týdnech. Nízký počet případů překročení rychlosti nás překvapil. Asi to bude tím, jak je úsek v Benátkách dlouhý. Že jedou moc rychle, si řidiči stihnou včas uvědomit,“ potvrzuje tajemník městského úřadu v Chotěboři Milan Linhart.

Chotěbořský odbor dopravy si tak prozatím vystačí se stávajícím obsazením úřadu, počet úředníků nemusel navyšovat. Tajemník předpokládá, že to bude platit i po spuštění radarů v Údavech, s čímž Ždírec počítá přibližně v letních měsících.

„Rozhodně k tomu termínu nehledíme s obavami. Počkáme, až jak budou vypadat první týdny provozu. Potom se uvidí, jak budeme muset postupovat,“ zůstává Linhart v klidu.

Na přelomu roku přibude Svatý Kříž u Brodu

Počet míst na Vysočině, kde je instalováno úsekové měření rychlosti, v posledních měsících strmě stoupá. Benátky jsou už osmým, devátým pak má být silnice 38 podél Svatého Kříže u Havlíčkova Brodu. A Údavy v příštím roce zaokrouhlí číslo na deset.

„Nejraději bychom do takových věcí neinvestovali vůbec. Ale copak máme jinou možnost? Co jiného máme dělat, abychom řidiče zpomalili a zvýšili bezpečnost našich obyvatel?“ poznamenal Bohumír Nikl.

S úsekovým měřením na Vysočině začala nejprve Chotěboř v místních částech Bílek a Počátky. V Bílku na silnici II/345 se měří pořád, druhý systém byl přesunut do města do Havlíčkovy ulice. Následovalo zprovoznění systému v Jihlavském tunelu na obchvatu krajského města.

Potom už následovala velká vlna posledních dvou let. Rychlost se měří na Hosovském kopci u Jihlavy na výpadovce na Pelhřimov. Od konce loňského roku také na silnici 34 v Krátké Vsi na Havlíčkobrodsku. A od sklonku léta i na dvou místech v Novém Městě na Moravě - jedním je Brněnská ulice, druhým místní část Rokytno na silnici do Sněžného.

Žádný zákon počet měřených úseků nelimituje

Ještě letos má být spuštěn i Svatý Kříž. „Na místě je udělaná příprava, dodavatel čeká na poslední povolení. Do konce roku bude systém osazen a zprovozněn. Pokud to půjde dobře, možná už do konce listopadu,“ upřesnil tajemník havlíčkobrodské radnice Václav Stejskal.

Úseky, na nichž je možné tímto způsobem měřit rychlost, musí být oficiálně schválené. Důležité stanovisko vydává policie. „Obecně vítáme každé opatření ke zvýšení bezpečnosti provozu. A radarový systém takovým opatřením je,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podle ní ale není možné určit, kolik měřených úseků na kraj je dostatečných a kolik je už moc. „Nevím o žádném zákoně či pravidle, které by počet měřených úseků limitovalo. Schvalovací proces probíhá u každého úseku individuálně dle různých ukazatelů v dané konkrétní lokalitě,“ dodala.

  • Nejčtenější

Popral se na diskotéce v Horní Cerekvi opilý policista? GIBS to prověřuje

6. dubna 2024  20:03

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje incident v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku....

Houby rostou dříve, někde i ty vzácné. Lidé našli smrže, kačenky i kováře

10. dubna 2024

Premium Letošní brzký nástup teplého počasí popohnal na povrch i první jarní houby. Na Vysočině se dokonce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schválně narazil do auta před sebou a tlačil ho do příkopu, řidiči hrozí 10 let

12. dubna 2024  13:53

Jako smyslů zbavený se na silnici na Jihlavsku choval čtyřiapadesátiletý řidič. Úmyslně totiž...

Pořád trénuju kolem komína. Pokorný vypráví, proč přijal nabídku Komety

6. dubna 2024  10:55

Zrovna, když začal přemýšlet o tom, že by si měl dát od třebíčské střídačky na chvíli pauzu, ozvala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokejisté se těší na halu. A my dostaneme drobné, zlobí se jihlavští sportovci

10. dubna 2024  8:45

Je to nutnost, volají jedni. Zbytečně drahé, oponují druzí. Horácká multifunkční aréna, která roste...

Inspirací pro novou knihu byl spisovateli úlovek z rybářských závodů

13. dubna 2024  10:21

Co rok, to nová kniha. Této strategie se nyní snaží držet spisovatel Jan Opatřil, úspěšný autor...

Brzy vstávej, brzy lehej... Muzeum vystavuje vyšívané nástěnné kuchařky

12. dubna 2024  16:57

Kuchyně mnohých prababiček zdobily vyšívané obrazy s poučným veršíkem. Hospodyňka pořádná o...

Schválně narazil do auta před sebou a tlačil ho do příkopu, řidiči hrozí 10 let

12. dubna 2024  13:53

Jako smyslů zbavený se na silnici na Jihlavsku choval čtyřiapadesátiletý řidič. Úmyslně totiž...

Poprvé od války se u zámku v Náměšti nad Oslavou vysadí stromy

12. dubna 2024  12:01

Zámecký park v Náměšti nad Oslavou, jehož historie se datuje do první poloviny 18. století, bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...