Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

I Ždírec chce zpomalit řidiče, úsekové měření na ně chystá v Benátkách

  8:49
V letošním roce se rozšíří výčet míst na Vysočině, kde by si řidiči měli dát zvláštní pozor na rychlost. K pětici lokalit, v nichž se měří úseková rychlost a přestupky se automaticky postihují, se přidá i Ždírec nad Doubravou. Radary budou na silnici 34 ve ždírecké místní části Benátky.
Kamerový systém v chotěbořské místní části Bílek měří řidičům rychlost už od roku 2016. Na pokutách městu zaplatili už několik milionů korun. Stejný systém bude o pár kilometrů dál v Benátkách u Ždírce nad Doubravou.

Kamerový systém v chotěbořské místní části Bílek měří řidičům rychlost už od roku 2016. Na pokutách městu zaplatili už několik milionů korun. Stejný systém bude o pár kilometrů dál v Benátkách u Ždírce nad Doubravou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kdo jede ze Ždírce nad Doubravou směrem na Svitavy, dobře tu vesničku zná. Leží na samém konci Vysočiny, hned za ní začíná Pardubický kraj a katastr Hlinska. Benátky jsou osadou, v níž žije zhruba 180 obyvatel. Domy jsou rozeseté podél silnice, zastavěná oblast je dlouhá necelý kilometr.

Hlavní tah je zde poměrně široký a především úplně rovný. I proto zde předepsanou padesátkou jede málokdo.

„V Benátkách máme informativní radar, a tak jsme si nechali vytáhnout data. Zjistili jsme, že tudy denně projede kolem čtyř tisíc aut. Dvě třetiny z tohoto množství tvoří nákladní automobily a kamiony. A celkově osmdesát procent řidičů překračuje nejvyšší povolenou rychlost,“ říká starosta Ždírce nad Doubravou Bohumír Nikl.

Vedle opakujících se stížností místních to byl pro vedení radnice další impulz, aby se situací něco udělalo.

„Je to potřeba. Pro obyvatele osady není takový provoz bezpečný. Mají tam sice jeden přechod pro chodce, ale na ten řidiči moc ohled neberou. Je potřeba provoz zpomalit,“ dodává Nikl.

Systém má být zprovozněn do konce června

Pořízení systému, který by měřil v delším úseku rychlost a rovnou přestupky odesílal na příslušné úřady, se ukázalo jako jedno z nejjednodušších a nejlevnějších řešení. Ždírec momentálně zpracovává projekt pro instalaci systému a začne hledat jeho dodavatele.

„V rozpočtu na letošní rok s tím počítáme, máme na to peníze vyčleněné. Rádi bychom, aby byl systém zprovozněn do konce června,“ konstatoval ždírecký starosta.

V případě jeho města je však pořízení radarů a následné měření trochu komplikovanější. Ždírec nad Doubravou je menším městem, které nemá svoji městskou policii ani příslušný správní úřad. Na provozu systému se tak musí domlouvat se sousední Chotěboří, která je jeho pověřenou obcí.

„Jsme předběžně domluveni na smlouvě. Jednáme o jejích detailech a o způsobu, jak to udělat, aby i nám zůstala část peněz, které se z pokut vyberou,“ poznamenal Nikl.

Ždírec kamery koupí, Chotěboři je nejspíš pronajme

Podle zákona je oprávněna měřit rychlost pouze státní či obecní policie. V tomto ohledu už smlouva mezi Chotěboří a Ždírcem několik let existuje. Chotěbořská městská policie do sousedního Ždírce na jejím základě jezdí hlídat dodržování pořádku i dopravních předpisů.

Ostatní je ještě v jednání. „Předpokládáme, že si Ždírec kamery koupí a poté je naší městské policii pronajme za předem stanovenou sumu. Nemůže se jednat o podíl z pokut, protože to by odporovalo zákonu,“ nastínil tajemník městského úřadu v Chotěboři Milan Linhart.

Zjištěné přestupky pak automaticky půjdou na chotěbořský odbor dopravy, kde je zpracují a řidičům rozešlou výzvy k zaplacení. Pokud ti odmítnou složenku uhradit, budou do Chotěboře pozváni ke správnímu řízení.

Samotný Ždírec žádné úřední úkony provádět nebude, ale celý výtěžek z pokut zůstane Chotěboři. Ta do Ždírce bude nejspíš posílat „jen“ předem domluvené nájemné za radary.

Se sankcemi vůči rychlým řidičům mají na chotěbořském úřadě řadu zkušeností. Už roky se přímo ve městě či jeho místních částech stejným způsobem rychlost měří ve dvou úsecích, momentálně v Bílku a v Havlíčkově ulici. I proto je postup vyřizování přestupků v řadě věcí zautomatizovaný.

O personálním posílení úřad zatím neuvažuje

„Teprve uvidíme, kolik práce nám přibude. Osobně si myslím, že toho nebude zas tak moc. Informace o radarech se rychle rozkřiknou a objeví se v navigacích. Řidiči si brzy začnou dávat pozor,“ domnívá se Milan Linhart. Chotěboř proto zatím ani neuvažuje o personálním posílení úřadu.

Že se řidiči umoudří, doufá také ždírecký starosta Nikl. „Až se Benátkami naučí řidiči jezdit pomaleji, můžeme celý radarový systém přesunout jinam. Vytipované už dopředu máme Údavy, kde je dopravní situace obdobná,“ zmínil ždírecký starosta další místní část ležící na silnici 37 do Pardubic.

Na Vysočině se momentálně tímto způsobem měří rychlost na celkem pěti místech. Vedle již zmíněné Chotěboře to je i na dvou úsecích v Jihlavě - šedesátka v tamním tunelu na silnici 38 a sedmdesátka na kopci u Hosova na silnici 602 do Pelhřimova. Od počátku roku je v provozu i systém, který nutí dodržovat padesátku v Krátké Vsi u Havlíčkova Brodu na silnici 34.

Další úseková měření byla v provozu v omezeních na D1 v místech, která se zrovna modernizovala. Ale protože práce jsou přes zimu přerušeny a omezení zmizela, ani rychlost se na dálnici momentálně neměří.

Úsekové měření ždírecká radnice chystá v místní části Benátky na silnici 34. Osada leží na samých hranicích Vysočiny na cestě mezi Ždírcem a Hlinskem.

Úsekové měření ždírecká radnice chystá v místní části Benátky na silnici 34. Osada leží na samých hranicích Vysočiny na cestě mezi Ždírcem a Hlinskem.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Prezident si v Jihlavě vyzkoušel biatlonovou střelbu, při běhu ho chytila křeč

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijel na svou první oficiální návštěvu Vysočiny. V kraji se zdrží dva dny a čeká...

Nehoda uzavřela D1 u Větrného Jeníkova, kolona měla pět kilometrů

Nehoda dvou aut u Větrného Jeníkova na Jihlavsku zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Prahu. Zraněnou ženu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pavla potěšilo vřelé přijetí v Jemnici, slíbil řešení nedostatku lékařů v kraji

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou navštívili v pátek odpoledne farmu v Kožichovicích na Třebíčsku. Zakončili tak...

Na D1 u Velkého Meziříčí hořela ve směru na Brno dodávka, kolona se rozjíždí

Požár dodávky zastavil ve čtvrtek v podvečer provoz na 153. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Na místě zasahovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič kamionu na D1 přehlédl odstavené auto, po srážce nákladní vůz shořel

Dálnice D1 z Prahy na Brno byla uzavřena. Na 78,5. kilometru u Vojslavic se srazila dvě nákladní auta, jedno začalo...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Ve Velkém Meziříčí začíná festival filozofie, zahájí ho Magda Vášáryová

Odborné přednášky, besedy a diskuse, ale také koncerty, výstava, workshop nebo talkshow. To vše návštěvníkům nabídne...

Kempy na Vysočině sází na stálou klientelu, na léto už mají vesměs plno

Ačkoliv chladné a deštivé květnové počasí zatím táboření příliš nepřálo, provozovatelé kempů na Vysočině mají vyhlídky...

Odvoz dětí až ke vchodu žďárské školy končí, auta se do ulice už nedostanou

Ke žďárské škole Švermova se už auta před vyučováním nedostanou. Novinka má napomoci bezpečnosti žáků. Před školou...

Úzkokolejka s párou byla pojítkem atrakcí, bez ní se čeká úbytek turistů

Po rozhodnutí soudu, který minulý týden poslal Jindřichohradecké místní dráhy do konkurzu, je to takřka jisté. Turisté,...

Advantage Consulting, s.r.o.
ANALYTIK KVALITY (35-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....