Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příběh poslední fotky odpůrce okupace Kriegla se psal ve Žďárských vrších

  11:09
Ten snímek z autobusové zastávky ve Žďárských vrších pochází ze srpna roku 1979. Krátce po odjezdu z tohoto místa dostal František Kriegel infarkt, na jehož následky zemřel. V té době byl disidentem, protože jako jediný nepodepsal kremelský diktát.

František Kriegel vypadal na svém posledním snímku ze Žďárských vrchů, který byl pořízen v srpnu roku 1979, pohodově. Krátce poté ale dostal infarkt. | foto: archiv Anny Šabatové a Petra Uhla

Byla to zvláštní náhoda. Lékař František Kriegel byl v srpnu roku 1979 ve složité situaci. Normalizační režim prezidenta Gustáva Husáka ho považoval za jednoho z hlavních nepřátel.

Tehdy na konci léta si vyjel Kriegel na výlet do Žďárských vrchů. Pravděpodobně jeho žena Riva ho vyfotila, jak čeká na autobus mezi obcemi Březiny a Pustá Rybná. Netušila, že půjde o manželův poslední snímek. Mimochodem ta zastávka dnes po šestatřiceti letech vypadá skoro stejně, jako když se na ní usmíval František Kriegel.

Jen několik desítek metrů od zastávky tehdy stál dům, který si tenkrát na léto pronajímala další tehdejší disidentka a dnešní veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Jezdila tam s dětmi v době, kdy byl její muž Petr Uhl v kriminále. Uhl, jeho žena i František Kriegel byli úzce spojeni s Chartou 77.

„Ten snímek jsme dostali až po Františkově smrti. Myslím, že nám ho poslala Riva. A nejen nám. On nás tehdy v srpnu nebyl navštívit. Tenkrát s manželkou putovali po Vysočině. Pro naši rodinu je ta fotka o to zajímavější, že jsme přímo tam taky jezdili. Ta autobusová budka byla asi 150 metrů od chalupy, kde jsme pobývali nějakých pět let,“ vzpomíná Šabatová.

Nepodepsal v Moskvě diktát

Chalupa, kam rádi mířili, už je zbořená. Šabatová s dětmi tam ale musela po čase přestat jezdit. Státní bezpečnost totiž tlačila na majitele domku, aby ho nepronajímali disidentské rodině. „To se také bohužel v roce 1984 stalo, když manžela propustili z vězení,“ říká Šabatová.

Její děti mají na toto místo ve Žďárských vrších pěkné vzpomínky. Nejstarší syn proto nedávno vyhledal potomky někdejších majitelů chalupy, kteří ji disidentské rodině pronajímali. „Už jsme tam několikrát znovu byli,“ popisuje Šabatová.

Ve stejném místě blízko zastávky se košatí památná Drašarova lípa, která je stará skoro dvě a půl století. Tak se mimochodem i autobusová zastávka označuje. Lípa s vedlejší chalupou se objevuje v románu Drašar spisovatelky Terézy Novákové.

Těžko říct, jestli tento román o zamilovaném knězi Drašarovi četl František Kriegel. Jisté je, že jednu z přelomových životních chvil zažil v srpnu roku 1968. Tehdy byl členem nejvyššího vedení komunistické strany. A jako jediný ze šestadvaceti československých politiků odmítl přijmout okupaci. Nepodepsal v Moskvě pod nátlakem diktát. Odolal v Kremlu sovětskému zajetí.

Po návratu nemohl spát

Za Krieglem postupně přišli Ludvík Svoboda, Gustáv Husák i Alexandr Dubček. Kriegel však své stanovisko nezměnil. Brežněv potom oznámil, že si Kriegla v Moskvě ponechají, aby si z něj Čechoslováci neudělali národního hrdinu. Svoboda řekl, že návrat do Prahy bez Kriegla nepřipadá do úvahy. Po chvíli jednání Brežněv kapituloval a Kriegla pustil.

„Odmítl jsem podepsat proto, že jsem v tomto protokolu viděl dokument, který všestranně svazoval ruce naší republice. Odmítl jsem jej podepsat proto, že podepsání se dělo v ovzduší vojenského obsazení republiky, bez konzultace s ústavními orgány a v rozporu s cítěním lidu této země. Hlasoval jsem proti ratifikaci smlouvy o dočasném pobytu vojsk na našem území. Tato smlouva o dočasném pobytu vojsk na našem území postrádá základní náležitost řádné smlouvy – dobrovolnost. Smlouva byla podepsána nikoliv perem, ale hlavněmi děl a samopalů,“ vysvětloval později.

Profesoru Františku Janouchovi se přiznal, že od setkání se sovětským vedením nemohl spát. Stále musel myslet na to, v jakých primitivních rukou byly osudy národů i celého lidstva.

Následně byl Kriegel zbaven poslaneckého mandátu a odešel do penze. Později se stal jedním z prvních signatářů Charty 77.

Infarkt dostal v září 1979 krátce po odjezdu ze Žďárských vrchů. Na jeho následky zemřel začátkem prosince téhož roku. Husákův režim překazil i pořádání pohřbu. V roce 1987 zřídila Nadace Charty 77 cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost.

Autor:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

Na D1 přibudou další zákazy předjíždění kamionů. Chceme plynulý provoz, říká ŘSD

27. dubna 2024  12:27

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo u Velkého Meziříčí druhou etapu rozmísťování značek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Žena, kterou ve žďárském útulku surově pokousal pes, v nemocnici zemřela

29. dubna 2024  9:48

Svým velmi vážným zraněním podlehla dvaašedesátiletá žena, kterou v půlce dubna napadl v psím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komfortní a důstojné. V domově pro seniory zkouší speciální koupací křeslo

29. dubna 2024  8:44

Inovativní formu koupání klientů, která je zatím v Česku ojedinělá, zkoušejí nyní v chotěbořském...

Na Pelhřimovsku hořelo dvanáct hektarů lesa, ze vzduchu shazoval vodu vrtulník

30. dubna 2024  14:34,  aktualizováno  16:24

U Horní Cerekve na Pelhřimovsku odpoledne hořelo 12 hektarů lesa, byl vyhlášen třetí stupeň...

Křižovatka bude mít chytré semafory. Brodský obchvat zpomalí, obávají se řidiči

30. dubna 2024  14:21

Město Havlíčkův Brod začalo s proměnou křižovatky severovýchodního obchvatu s Kyjovskou ulicí. Chce...

Hroši chtějí uspět i v Super Cupu, posily lovili v Jižní Americe

30. dubna 2024  10:48

V letech 2016–2020 dokázali tři z pěti po sobě jdoucích sezon zakončit ziskem mistrovského titulu....

Žďárské zastávky budou mít kabát z hvězdiček, uchrání tak životy ptáků

30. dubna 2024  8:42

Velké prosklené plochy jsou nebezpečné ptákům. Ti sklo nevidí a narazí do něho. Zabránit by tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...