Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Špýchar u silnice v půli cesty mezi Prahou a Vídní se podařilo zachránit

  16:18
Pozdně gotický špýchar v Prostředkovicích je zachráněn. Skončila druhá etapa jeho opravy. Loni památka získala nové vyzdění rozpadlé severní stěny, letos dostala nový krov a střechu krytou šindelem. Středověká stavba stojící hned u rušné silnice by se v budoucnu mohla stát malým muzeem.

Špýchar stojící hned vedle hlavního silničního tahu vypadá jako malá tvrz, ale jeho původní vzhled neznají ani památkáři. Podobu mu tedy nechali. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„V příštím roce bychom rádi pokračovali třetí etapou, kdy by špýchar měl dostat novou omítku. Uvnitř bychom rádi udělali malou expozici o místní historii, ale ještě uvidíme, jestli se nám to z ekonomického hlediska podaří uskutečnit,“ řekla Miroslava Bártů, starostka obce Suchá, jejíž jsou Prostředkovice součástí.

Expozice by se měla skládat především z textů a z dobových fotografií Prostředkovic a okolí. Celá rekonstrukce špýcharu i se zřízením malé expozice by měla stát přibližně dva miliony korun.

Špýchar se podařilo zachránit na poslední chvíli. Když se na severní stěně vytvořila prasklina a zdivo se vyboulilo, musela být památkově chráněná stavba před pěti lety zajištěna fošnami. Hrozilo jí zřícení.

V té době patřil špýchar soukromému vlastníkovi. Obci se za přispění památkářů před třemi roky podařilo s majitelem domluvit na jeho převodu do obecního vlastnictví. Pak začala rekonstrukce.

Střecha mate i odborníky. Byla stavba původně tvrzí, nebo ne?

Podle dřívějších mínění badatelů byla stavba původně tvrzí. Přání se zřejmě stalo otcem myšlenky, a tak špýchar dostal v padesátých letech při rekonstrukci takovou střechu, aby tvrz skutečně připomínal.

Fotogalerie

I nyní řemeslníci vytvořili repliku této střechy.

„Špýchar v roce 1957 vyhořel. Následně byl prohlášen za památku a obnoven. Tehdy se odborníci domnívali, že jde o tvrz, která tam někde podle pramenů měla stát. Na ten popud to pak následně dostalo i střechu ve stávající podobě. Byla dobře řemeslně udělaná, ale původně tam pravděpodobně byla střecha sedlová, s níž by stavba zvenčí vypadala jako obyčejná stodola,“ řekla Jana Laubová, vedoucí oddělení památkové péče na jihlavském magistrátu.

Pozdně středověký špýchar má na ostění jednoho z malých oken vyrytý letopočet 1581.

Památkáři v současnosti nemají k dispozici žádné zachycení podoby špýcharu před zmíněným požárem, a tak nechali „tvrzovou“ střechu v podobě, jakou dostala v roce 1959 při rekonstrukci.

„Nemáme žádnou fotografii původního stavu, nemáme se čeho chytit. Víme, že původně byl špýchar propojen s dnes již neexistujícím vedlejším stavením,“ řekla Laubová.

„Pokud má paměť sahá, tak nebyl v posledních desetiletích nijak využíván,“ podotkla starostka Bártů.

Podle legendy stojí přesně uprostřed cesty mezi Prahou a Vídní

Špýchar trpěl zatékáním vody a intenzivní těžkou dopravou na mezinárodní silnici Praha - Znojmo - Vídeň ve svém těsném sousedství.

„Původně, zřejmě ještě před stavbou této takzvané císařské silnice, vedla cesta po druhé straně špýcharu, kde je i jeho vchod,“ podotkla Bártů.

Špýchary sloužily jako sýpky. Typově nejde o ojedinělé památky, špýchar podobný prostředkovickému však na Vysočině není. V Prostředkovicích je špýchar dominantou návsi.

Podle vžité legendy, která se v této části Vysočiny traduje, se špýchar nachází přesně v polovině zmíněné staré císařské silnice z Prahy do Vídně. A ze stejného důvodu prý obec Prostředkovice dostala své jméno.

Jde však patrně jenom o legendu. Císařská silnice byla vybudována z rozhodnutí císařovny Marie Terezie ve stávající trase v letech 1739 až 1760, zatímco špýchar je starší o 250 let a samotná obec Prostředkovice o přibližně 350 let.

Podle historika Radvana Klimeše mohl být faktický střed císařské silnice v nedalekém Rančířově, kde v roce 1748 nechal stavitel této cesty, hrabě František Heisler z Heitersheimu, postavit sochu svatého Josefa s Ježíškem.

Název Prostředkovice pak odborníci odvozují spíše od toho, že tato ves byla založena uprostřed mezi dnes již zaniklou Horní Vsí a Dolní Vsí, která se nyní jmenuje Suchá.

  • Nejčtenější

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

V první bitvě o extraligu uspěla Jihlava. V Kladně rozhodla v prodloužení

Do finálové série první hokejové ligy, která je zároveň bojem o postup do extraligy, vstoupila výhrou 4:3 Jihlava. V...

Jihlava udělala i druhý krok k extralize. Kladno musí zabrat na Vysočině

Hokejisté Jihlavy zvítězili i ve druhém finálovém duelu první ligy na ledě Kladna 4:1 a v sérii hrané na čtyři...

Neobvyklá výzva starosty se vyplatila, mladík si pokácení lípy odpracuje

Tak trochu jiný přístup zvolil starosta Přibyslavi Martin Kamarád k vandalovi, který ve městě pokácel mladou lípu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Žďár odsouvá tradiční pouť na podzim, odkládají a ruší se i další akce

Město Žďár nad Sázavou kvůli pokračujícím protiepidemickým opatřením přesune jednu z největších poutí v Česku, kterou...

V Havlíčkově Brodě na dva týdny kvůli opravě uzavřeli Husovu ulici

V Havlíčkově Brodě začala oprava povrchu Husovy ulici. Práce se uskuteční v celém úseku mezi Horní a Masarykovou ulicí...

Jarní výlety k rodným domům slavných. Na Vysočině jich stojí celá řada

Přestože ještě pandemie omezuje turistický ruch, cestovat mezi okresy i kraji už je možné. A jaro je vhodná příležitost...

Oslovte k dostavbě Dukovan tři firmy, přeje si Energetické Třebíčsko

Výkonný výbor Energetického Třebíčska vyzval po svém mimořádném zasedání vládu, aby se u přípravy nového jaderného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...