Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Špýchar u silnice v půli cesty mezi Prahou a Vídní se podařilo zachránit

  16:18aktualizováno  16:18
Pozdně gotický špýchar v Prostředkovicích je zachráněn. Skončila druhá etapa jeho opravy. Loni památka získala nové vyzdění rozpadlé severní stěny, letos dostala nový krov a střechu krytou šindelem. Středověká stavba stojící hned u rušné silnice by se v budoucnu mohla stát malým muzeem.

Špýchar stojící hned vedle hlavního silničního tahu vypadá jako malá tvrz, ale jeho původní vzhled neznají ani památkáři. Podobu mu tedy nechali. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„V příštím roce bychom rádi pokračovali třetí etapou, kdy by špýchar měl dostat novou omítku. Uvnitř bychom rádi udělali malou expozici o místní historii, ale ještě uvidíme, jestli se nám to z ekonomického hlediska podaří uskutečnit,“ řekla Miroslava Bártů, starostka obce Suchá, jejíž jsou Prostředkovice součástí.

Expozice by se měla skládat především z textů a z dobových fotografií Prostředkovic a okolí. Celá rekonstrukce špýcharu i se zřízením malé expozice by měla stát přibližně dva miliony korun.

Špýchar se podařilo zachránit na poslední chvíli. Když se na severní stěně vytvořila prasklina a zdivo se vyboulilo, musela být památkově chráněná stavba před pěti lety zajištěna fošnami. Hrozilo jí zřícení.

V té době patřil špýchar soukromému vlastníkovi. Obci se za přispění památkářů před třemi roky podařilo s majitelem domluvit na jeho převodu do obecního vlastnictví. Pak začala rekonstrukce.

Střecha mate i odborníky. Byla stavba původně tvrzí, nebo ne?

Podle dřívějších mínění badatelů byla stavba původně tvrzí. Přání se zřejmě stalo otcem myšlenky, a tak špýchar dostal v padesátých letech při rekonstrukci takovou střechu, aby tvrz skutečně připomínal.

Fotogalerie

I nyní řemeslníci vytvořili repliku této střechy.

„Špýchar v roce 1957 vyhořel. Následně byl prohlášen za památku a obnoven. Tehdy se odborníci domnívali, že jde o tvrz, která tam někde podle pramenů měla stát. Na ten popud to pak následně dostalo i střechu ve stávající podobě. Byla dobře řemeslně udělaná, ale původně tam pravděpodobně byla střecha sedlová, s níž by stavba zvenčí vypadala jako obyčejná stodola,“ řekla Jana Laubová, vedoucí oddělení památkové péče na jihlavském magistrátu.

Pozdně středověký špýchar má na ostění jednoho z malých oken vyrytý letopočet 1581.

Památkáři v současnosti nemají k dispozici žádné zachycení podoby špýcharu před zmíněným požárem, a tak nechali „tvrzovou“ střechu v podobě, jakou dostala v roce 1959 při rekonstrukci.

„Nemáme žádnou fotografii původního stavu, nemáme se čeho chytit. Víme, že původně byl špýchar propojen s dnes již neexistujícím vedlejším stavením,“ řekla Laubová.

„Pokud má paměť sahá, tak nebyl v posledních desetiletích nijak využíván,“ podotkla starostka Bártů.

Podle legendy stojí přesně uprostřed cesty mezi Prahou a Vídní

Špýchar trpěl zatékáním vody a intenzivní těžkou dopravou na mezinárodní silnici Praha - Znojmo - Vídeň ve svém těsném sousedství.

„Původně, zřejmě ještě před stavbou této takzvané císařské silnice, vedla cesta po druhé straně špýcharu, kde je i jeho vchod,“ podotkla Bártů.

Špýchary sloužily jako sýpky. Typově nejde o ojedinělé památky, špýchar podobný prostředkovickému však na Vysočině není. V Prostředkovicích je špýchar dominantou návsi.

Podle vžité legendy, která se v této části Vysočiny traduje, se špýchar nachází přesně v polovině zmíněné staré císařské silnice z Prahy do Vídně. A ze stejného důvodu prý obec Prostředkovice dostala své jméno.

Jde však patrně jenom o legendu. Císařská silnice byla vybudována z rozhodnutí císařovny Marie Terezie ve stávající trase v letech 1739 až 1760, zatímco špýchar je starší o 250 let a samotná obec Prostředkovice o přibližně 350 let.

Podle historika Radvana Klimeše mohl být faktický střed císařské silnice v nedalekém Rančířově, kde v roce 1748 nechal stavitel této cesty, hrabě František Heisler z Heitersheimu, postavit sochu svatého Josefa s Ježíškem.

Název Prostředkovice pak odborníci odvozují spíše od toho, že tato ves byla založena uprostřed mezi dnes již zaniklou Horní Vsí a Dolní Vsí, která se nyní jmenuje Suchá.

  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Bernard rozšíření ani po odporu lidí nevzdal, ukázal omezenou variantu

Rodinný pivovar Bernard nevzdává svůj záměr rozšířit provoz v centru Humpolce, kde hodlá využít pozemky v těsném...

Na Mladé písni v Jihlavě bojovaly dnešní hvězdy za socialismus zpěvem

Jihlava bývala za socialismu spojována s celostátní pěveckou soutěží Mladá píseň. V ní začínala hudební kariéra Mariky...

První liga: Budějovice snadno vyhrály v Sokolově, Vsetín zdolal Porubu

Hokejisté lídra první ligy Motoru České Budějovice vyhráli ve 29. kole na ledě předposledního Sokolova vysoko 6:1 a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První liga: Budějovice otočily duel s Havířovem, Chomutov porazil Vsetín

První hokejová pokračuje sedmi zápasy 28. kola. Lídr z Českých Budějovic otočil domácí utkání s Havířovem a...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Pražit kávu je napadlo v legraci, teď terapeuti nestačí pokrýt poptávku

Novou aktivitu našli pro svoje klienty v terapeutické komunitě Sejřek na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje. Od...

Vánoční strom vyjel z Brodu přes půl Evropy, rozzáří se u Severního moře

Na zhruba 1 100 kilometrů dlouhou cestu vyrazil odpoledne vánoční smrk z Havlíčkova Brodu. Tamní radnice každoročně...

Polní cestu k rybníku upravili radní asfaltovou drtí, sklidili kritiku

Vedení Pelhřimova nechalo zpevnit polní cestu ze Starého Pelhřimova k rybníku Stráž. Na radnici se za to snesla...

Před 150 lety přijel na Vysočinu první vlak, historii psal Golčův Jeníkov

Byla to 6. prosince 1869 velká sláva, když do Golčova Jeníkova přisupěl po nově položených kolejích první vlak. Dnes je...

Najdete na iDNES.cz