Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová výjezdní stanoviště záchranky se městům na Vysočině vzdalují

  15:47
Kraj sliboval menším městům zřídit nová stanoviště zdravotnické záchranné služby. Habry i Polná splnily všechny podmínky. Přesto je stavba ve hvězdách. Na vině je prodloužení dojezdových časů i málo peněz v krajském rozpočtu.

Zatím jako poslední do seznamu nových výjezdních stanovišť zdravotnické záchranné služby v Kraji Vysočina přibyly Počátky. Stanice se tam otevírala na počátku letošního roku. Dočkají se i další města? | foto: Jaroslav ŠnajdrMF DNES

Dočkáme se někdy? Tak se ptají obyvatelé Habrů i Polné. Zatímco zdravotničtí záchranáři v Třebíči se minulý týden přestěhovali do nového sídla a jejich kolegy v Moravských Budějovicích to čeká příští rok, vznik dalších výjezdních stanovišť záchranky v menších městech se vzdaluje.

Sídla a počet posádek ZZS

  • Jihlava 4
  • Havlíčkův Brod 3
  • Třebíč a Pelhřimov po 2
  • Telč, Pacov, Počátky, Kamenice nad Lipou, Humpolec, Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, Přibyslav, Jemnice, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Velká Bíteš, Bystřice nad Pernštejnem, Nové  Město na Moravě, Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou po 1

A to i přes to, že oběma městům to kraj dlouho sliboval. A že obě splnila vše, co po nich kraj požadoval. "Vykoupili jsme pozemky, zasíťovali, připravili je. Může se začít stavět. Jen nevíme, jestli a kdy k tomu dojde," konstatoval starosta Habrů Jiří Rainiš. Za vše může prodloužení dojezdových dob i nedostatek peněz.

Habry se měly stát jedenadvacátým městem na Vysočině, které bude mít výjezdní stanoviště zdravotnické záchranné služby (ZZS). Kraj i ZZS jejím prostřednictvím chtějí řešit horší dostupnost severního cípu Havlíčkobrodska. Stavba je v plánu. Ale...

"Habry jsou připravené, zatím ale nejsou zařazenou akcí. Do konečného rozhodování se odrazí finanční kondice kraje, priority ostatních gescí i přepočítání dojezdových časů a rozpočtové možnosti ZZS. Termín výstavby není dán," řekla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

"Samozřejmě, výstavbu stanoviště záchranky bychom tu uvítali. Ale nebylo by to až tak pro nás jako spíš pro obyvatele okolních obcí. Třeba Vilémovu, Golčovu Jeníkovu nebo Leštině by to pomohlo. Jezdí tam sanity z Brodu a nestíhají," pravil Rainiš.

Zákon stanovuje dojezdové časy vozidel ZZS k pacientům. Na místo by se sanita měla dostat nově do 20 minut, na místo původních patnácti. Podle Rainiše ale i s delším dojezdem jsou na severu Brodska potíže.

Přes dvacet milionů stavba, dalších sedm ročně na provoz

"V současné době máme nedojezdné v termínu jedno procento obyvatel kraje. I když považuji současné rozmístění výjezdních stanovišť za téměř ideální, zřízení dalšího v Habrech by pomohlo," tvrdí ředitelka ZZS kraje Vysočina Vladislava Filová.

V Habrech pro zahájení stavby už vše připravili. Město po složitých jednáních od několika majitelů vykoupilo pozemky. Stanoviště záchranky bude v severní části města, mezi pekárnou a vodojemem u čerpací stanice, u silnice první třídy. Pozemek nechalo zasíťovat, hejtman Jiří Běhounek už si ho prohlédl. "Teď už jen čekáme," prohodil haberský starosta.

Jak dlouho ale bude město čekat, nikdo momentálně neví. Kraj zatím stavbu nového stanoviště nepřipravuje, nemá na ni vyčleněné peníze. "Stavba by přišla odhadem přibližně na dvacet milionů bez daně," uvedla Jitka Svatošová.

Další náklady by přinesl běžný provoz. "V průměru jedno výjezdní stanoviště stojí ročně šest až sedm milionů. Protože jsme závislí zejména na krajských penězích, musel by rozpočet navýšit kraj," vyčíslila Filová s tím, že navýšení plateb od pojišťoven, když se nezvýší počet výjezdů, se očekávat nedá.

Ona sama označila současný počet a rozmístění výjezdních stanovišť ZZS v kraji za velice dobré. Vzhledem k financím a zatížení rozpočtu by ho už ani příliš nerozšiřovala. Zvláště když své tvrzení opírá o zpracovávané matematické modely.

A to jen velmi nerad slyší starosta Polné Jindřich Skočdopole. Polná totiž byla zařazena mezi vhodná nová sídla už několik let. Také tam připravili a na kraj převedli pozemky, byl dokončen dokonce i projekt. Jenže Polnou nakonec další města přeskočila. "Měli jsme být postaveni už před dvěma třemi lety. I s námi by byl dnes stav ideální," poznamenal.

Jediné nové výjezdní stanoviště ZZS na Vysočině, které je už víceméně jisté, se začne stavět v Moravských Budějovicích. To ale nahradí dosluhující stanoviště ve městě. Nebude se tak jednat o rozšíření jejich počtu v kraji. Na Vysočině je nyní 20 stanovišť zdravotnické záchranné služby, na nichž slouží celkem 27 posádek.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Žáby nejsou na mazlení, může jim ublížit, říká mladý chovatel exotických zvířat

22. června 2024  9:33

Když se řekne studentský pokoj, většina lidí si asi představí psací stůl, knihovnu, postel a nějaké...

Brod hodil záchranné lano Jiskře, opozice má pochyby o jejím hospodaření

21. června 2024  14:23

Havlíčkobrodská sportovní organizace Tělovýchovná jednota Jiskra získá od města tři miliony korun....

Festivaly otevírají brány. Smršť letní zábavy už odstartoval Bernard fest

21. června 2024  9:36

Největší tuzemské hudební hvězdy, reprezentující celou řadu žánrů od popu přes rock či rap až po...

Finále se v Brodě vysílá, nesmíme zklamat, hecoval Beránek. Přivezl pohár

20. června 2024  20:44

Co by to bylo za národní mužstvo, kdyby v něm chyběl hráč z Havlíčkova Brodu. Tuto hlášku pronesl...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...