Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

  8:52
Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Most přes D1 je už nějaký čas zavřený, smí přes něj jen pěší a cyklisté. A Ředitelství silnic a dálnic žádá jeho demolici. To se však nelíbí obcím. Ty chtějí most zprovoznit.

Z Řehořova, místní části Kamenice, vede k dálnici rozbitá cesta. Kdysi to bývala asfaltová polňačka, ze zpevněného povrchu už ale moc nezbylo. Na jejím konci je betonový zátaras. Na most přes dálnici se už auta nedostanou.

Není to ovšem tak dávno, co tudy vozidla běžně jezdila. Most využívali zemědělci k přístupu na své pozemky za dálnicí. Technici se tudy dostávali ke dvěma vysílačům, které se tyčí hned za mostem.

Tomu je však už nějakou dobu konec. Kvůli špatnému technickému stavu nosné konstrukce je nadjezd pro motoristy uzavřen. Alespoň to uvádí zákazová dopravní značka na jedné straně mostu.

„Usilujeme o zachování, opravení a znovuotevření mostu. Je to nutné z toho důvodu, aby se vlastníci dostali na své pozemky,“ prohlásila Hana Krejčová, starostka Kamenice, pod niž Řehořov spadá.

Už v zimě dokonce místní za zprůjezdnění mostu sepisovali petici. Podepsalo ji 424 lidí. Byli nejen z Řehořova a Kamenice, ale také několika dalších okolních obcí. „V Řehořově ji podepsali všichni občané starší osmnácti let,“ poukázal předseda osadního výboru Jan Rathouský.

Kdo je majitelem mostu, neví ani soudy

Jako na smilování čeká na opětovné zprovoznění nadjezdu starosta sousedních Věžnic Bohumír Kriegsmann. „Trváme na tom. Veškerá technika, která míří na pole za dálnicí, jinak jezdí přes nás a ničí nám tu obecní cesty,“ vysvětluje. Pro zemědělce to je navíc asi čtyř až pětikilometrová zajížďka.

Jádro problému však spočívá v tom, že není jasný majitel nadjezdu. Obce tvrdí, že patří státu. A ŘSD naopak ujišťuje, že je obecní. Stavbu v havarijním stavu nikdo nechce. Soudy už mnoho let majitele hledají, ale ani ony se neshodly a žádný verdikt dosud není definitivní.

„Nadjezd z hlediska zákona nemůže být ve vlastnictví ŘSD. Vlastníkem mostu je ze zákona vlastník komunikace, na níž se most nachází,“ tlumočil postoj ŘSD mluvčí státní organizace Jan Studecký.

Tomu obdobně jasnými argumenty oponuje starostka Krejčová. „Most byl budován při stavbě dálnice jako náhrada za rušené polní cesty. Stát ho platil, stát je i jeho majitelem,“ tvrdí.

Městys most nechce z jednoduchého důvodu. Starost o něj by byla nad jeho finanční možnosti. Kamenice ročně hospodaří se zhruba 60 miliony korun. Oprava nadjezdu by se stěží do této částky vešla.

Zatím poslední soudní rozhodnutí může znít šalamounsky. Nebyl určen majitel mostu, ŘSD bylo ale ustanoveno jakýmsi jeho „opatrovníkem“. Proti tomu však organizace podala rozklad.

Jak to, že je v havarijním stavu?

V minulých letech probíhala modernizace dálnice. Při ní ŘSD podobné mosty obnovovalo, případně demolovalo. Řehořovský nadjezd byl jedním ze tří na D1, které dělníci právě kvůli nevyjasněnému vlastnictví vynechali. A nyní čím dál víc hrozí jeho demolice kvůli havarijnímu stavu.

„Jak může být v havarijním stavu, když při modernizaci dálnice přes něj normálně jezdily naložené osmikolky?“ podivuje se starosta Věžnic Kriegsmann.

ŘSD nyní navrhuje zbourání mostu bez náhrady. Za bezpečnost provozu pod nadjezdem jako správce dálnice ručí. Organizace proto podala návrh na demolici mostu a momentálně čeká na rozhodnutí. „Pokud má o nadjezd někdo zájem, musí do něj investovat,“ vzkazuje Studecký.

Zmiňuje přitom dotační tituly ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), z nichž lze příspěvek na rekonstrukci čerpat. ŘSD pak bude při stavbě nápomocno.

„Demolici a výstavbu nového mostu s pomocí dotace SFDI už provedla obec Kaliště. O dotaci na opravu nyní jednají i Hrusice. Stejné řešení by se tedy nabízelo i v případě Řehořova,“ zmiňuje Studecký další dva nadjezdy na D1, které zpráva NKÚ vyhodnotila jako nebezpečné.

Tento postup však obce na Jihlavsku odmítají. Nejenže by musely nyní výrazně zainvestovat, ale za most by odpovídaly i v budoucnu. A nikdo si nedovede představit, jak by další oprava vypadala a kolik by stála třeba za padesát let.

„Zčásti jde i o princip. Stát tu něco vybudoval a místo toho, aby se o to staral, je rozhodnutý to po skončení životnosti bez náhrady zbourat? Vždyť dálnice i potřeba se přes ni dostat jsou tu stejné, jako byly při stavbě nadjezdu,“ zlobí se Jan Rathouský.

  • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté dívce, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do Psychiatrické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Dokončí instalaci svodidel. A pak už se dálniční přivaděč u Jihlavy plně otevře

Do finále spěje oprava dálničního přivaděče u Jihlavy. Zbývá osadit přibližně 1,5 kilometru svodidel a upravit plochu...

Kolo není jenom o dřině, říká nadějný cyklista z jihlavského gymnázia

Za svůj nejoblíbenější závod jihlavský cyklista Sebastian Pavlas označuje český podnik L’Etape by Tour de France. Proto...

Pár týdnů hájení, pak tvrdé postihy. Brod spustil revoluci v parkování

Přibližně dva až tři týdny hájení a pak důslednější kontroly a tvrdé postihy za porušení pravidel. Tak chce...

Jihlavská zoo má světový unikát, v zahradě se narodila trojčata scinků

Z dalších nových mláďat se těší chovatelé jihlavské zoologické zahrady. Tentokrát přivítali na svět malého lenochoda...

Grafton Recruitment Praha
PROGRAMÁTOR C# | 85 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 65 000 - 85 000 Kč

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...