Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O mlýn na Kanciborku se zajímal i slavný malíř Cyril Bouda

  8:38
Potřeby jedné bohaté ambiciózní rodiny, kterou brzdily v rozletu spory s mlynáři v okolí. A přírodní tříslo – prostředek získávaný z mleté kůry stromů, důležitá ingredience pro koželuhy při činění kůží. To byly dva atributy, které roku 1836 stály u zrodu větrného mlýna na Kanciborku v Třebíči. Právě tam se totiž kůra na tříslo nově začala mlít.

Větrný mlýn je v Třebíči od roku 1836. Mlel kůru k výrobě třísla pro koželuhy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pro mnohé je větrný mlýn holandského typu jednou z nejzajímavějších třebíčských dominant. Tak trochu opomíjená chátrající stavba přitom ilustruje dějiny města. Její zdi by mohly hodně vyprávět o klokotu, který zdejší lokalitě přinášelo v 19. století koželužství a podnikání bratrů Budischowských.

Ti položili základy velkovýroby bot ve městě, patřili ve svém oboru výrobků z kůží k nejprůbojnějším a nejvýraznějším v Evropě. Tato část historie ale upadá v zapomnění. Zbývá jen několik budov, které o ní v Třebíči promlouvají. Mezi nimi právě větrný mlýn na Kanciborku.

Ten ale může nabídnout taky zajímavé průhledy do historie zcela nedávné, do období socialismu, kdy projevil zájem známý malíř Cyril Bouda zřídit ve zdejších kulatých zdech galerii.

A nelze vynechat poslední obyvatele, uklízeče Vondráčkovy, za socialismu byli ve městě populárnější než kdejaká společensky etablovaná osobnost.

Kdy přijde na řadu oprava?

„Mlýn chátrá, ale já pořád věřím, že přichází doba, díky níž se památka dočká rekonstrukce a nového využití a zpřístupnění. Návrhy padají různé. Od netradičního luxusního hotelu přes galerii po výstavní prostor s expozicí koželužství v jednom patře a dobového bydlení v­ druhém,“ říká ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Podle jejích informací začne stavebně historický průzkum a už příští rok se budou hledat dotační zdroje na rekonstrukci. „Já jsem pro expozici. Krásně by se to propojilo i v konceptu UNESCO. Koželuhové totiž byli hojně Židé, židovská čtvrť je na onom prestižním seznamu. A bydlení ve mlýně se všemi jeho specifiky je atraktivní námět sám o­sobě,“ myslí si Hanáčková.

Mletí kůry – před 180 lety výhodný byznys

Ale vraťme se úplně na začátek – do roku 1836. Tehdy bratři Karl a Franz Budischowští ztratili trpělivost s mlynáři v okolí. Nutně potřebovali pro své dobře se rozvíjející podnikání v kožedělném průmyslu tříslo. To se získávalo louhováním drcené kůry nejlépe dubu, ale třeba i smrku či borovice a dalších stromů.

„Chemické látky z něj získané dávají kůži voděodolnost, pružnost, stálost a­ zároveň ji zbarví,“ říká Třebíčan Jan Šplíchal, kterého tato část historie města zajímá. O Budischowských napsal svou bakalářskou práci.

Ve 30. letech 19. století znamenalo mletí kůry na tříslo velmi zajímavý zdroj doplňkových zisků vedle mletí mouky. Jenže jak se odvětví koželužnictví rozvíjelo a Třebíč mířila na jednu z­ nejpřednějších příček v Evropě, třebíčští mlynáři nestíhali. Situaci zneužívali a cenu za drcení šroubovali, jak jen to šlo.

Kůra až ze Znojma či Uher

Kůra na tříslo se musela vozit do okolních obcí, případně se dopravovala až z­ 50 kilometrů vzdáleného Znojma, kvalitní duběnka dokonce až z Uher. Náklady stoupaly a Budischowští začali být nervózní.

Proto se rozhodli postavit si mlýn vlastní. Nejdřív přemýšleli o dřevěném a využití síly koní či volů. Když se připravovali budovat, vložili se do celé věci místní mlynáři. Nelíbilo se jim, že by přišli o zajímavé zisky.

„A tak se obstrukcemi snažili stavbě zabránit. Argumentovali, že například bude mlýn rušit blízkou silnici a plašit koně v povozech formanů, kteří tudy vozili zboží do Jihlavy. A že žár vzniklý třením lopat může dřevěný mlýn snadno zapálit, plameny by mohly přeskočit na okolní domy a pak na celé město,“ zjistil Šplíchal.

Lidé ještě měli v živé paměti obrovské ničivé požáry z nedávné doby. V­tom měli mlynáři pravdu, mlýnský mechanismus se žhavil, ve spojení s prachem v různých typech mlýnů požáry vznikaly.

Rozmach zastavila pára

Obec po průtazích nakonec ale stavbu mlýna na Kanciborku povolila. Musel být z kamene a cihel. Poháněný větrem.

„Větrný mlýn sloužil svému účelu jen asi do 70. let 19. století. Pak byl jeho provoz utlumen. Důvody byly dva – rozmach parních strojů, pára nahradila vítr. A rozvoj chemického čištění kůží. Kůra stromů přestávala být potřeba,“ uvedl Jan Šplíchal.

Větrný mlýn chátral, až jej v roce 1929 odkoupila obec, opravila a rozčlenila na provizorní bytové jednotky. Bydlelo se v nich až do roku 1975. O dva roky později při příležitosti oslav 700 let založení města byl mlýn jakž takž opraven a získal zpět symbolické kovové lopatky. Od té doby je uzavřený a interiérem se prohání vítr.

Nedávno se mlýn otevřel na pár hodin veřejnosti. U příležitosti zahájení výstavy o větrných mlýnech, která potrvá do 10. listopadu ve vestibulu kulturního domu Fórum. Tehdy mohli návštěvníci spatřit interiér třípodlažní budovy. Je úplně prázdná, dávno bez mlecího mechanismu. Má zachovalá dřevěná patra o průměru kruhu asi osm metrů, střecha je ale notně děravá.

Populární duo s vozíkem

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Dnes už těžko někdo dokáže odhadnout, jak lidé, co tu bydleli, třeba chodili na záchod. Není tu upomínka na žádné technické zařízení, které by připomínalo kanalizaci. Zůstalo jakési potrubí, které zřejmě sloužilo jako kouřovod.

„Za socialismu se mlýn moc líbil malíři a ilustrátorovi Cyrilu Boudovi. Přál si tu mít galerii. Soudruzi mu to ale zamítli. S poukazem na to, že by městu zanikla jedna bytová jednotka. Absurdní,“ krčí rameny bývalý městský architekt Borek Herzán.

On sám si moc dobře pamatuje na úplně poslední nájemníky, kteří v mlýně bydleli. „Jmenovali se Vondráčkovi, ve dvou uklízeli Třebíč. Měli dvoukolák, a­ tak je lidé potkávali v ulicích. Dokonce si pamatuju, že když jsem chodil do školy, udělali soudruzi učitelé anketu o­ nejpopulárnější osobnost města. S přehledem zvítězili Vondráčkovi. A tak se soutěž v tichosti zase zrušila, poněvadž výsledky neodpovídaly představám o ­tom, kdo by měl vyhrát.“

  • Nejčtenější

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava rozšíří parkovací zóny. Dojíždějící jsou nám ukradení, řekl radní

18. dubna 2024  15:07

Jihlava od května rozšíří kontroverzní nový systém parkování do dalších dvou oblastí v okolí ulic U...

Není jara bez Zahrady. Populární výstava opět přiláká do Brodu tisíce lidí

25. dubna 2024  16:23

Není léta bez slunce, podzimu bez spadaného listí a zimy bez alespoň trochy sněhu. A jara? No přeci...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Jihlava prodá bývalé kasárny zpět armádě. Nesmí tu být cizí vojsko, volá SPD

25. dubna 2024  9:22

Jihlava prodá část bývalého pístovského vojenského areálu ministerstvu obrany. Armáda chce z...

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VSTŘIKOVACÍCH LISŮ (33-48.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 33 000 - 48 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...