Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Radnice chtěla po City Parku lávku, teď ji místo opravy za milion zboří

  12:33
Zatímco se u výpadovky na Pelhřimov dokončuje další obří obchodní centrum v Jihlavě, City Park otevřený v roce 2008 ještě není dořešený. Jihlavští zastupitelé rozhodli, že pod centrem nechají letos odstranit 150 metrů dlouhou lávku nad Koželužským potokem.

Vybledlé pásky a cedule už třetím rokem upozorňují chodce, aby na shnilou lávku nevstupovali. | foto: Radek Laudin, MF DNES

Ta vede pod obchodním centrem vedle cyklostezky. A je už zhruba tři roky zavřená a přehrazená vybledlými páskami. Na lávce totiž shnily dřevěné fošny a chodcům tam hrozí proboření do potoka.

Přitom v době vzniku City Parku, jehož vybudování stálo více než miliardu korun, vedení magistrátu na vybudování cyklostezky s lávkou trvalo. A ještě v létě roku 2018 plánovalo, že ji opraví.

„Z rozhodnutí zastupitelstva se lávka bude opravovat, dřevěné fošny se nahradí lehčenými betonovými panely. Statik ale musí prověřit, zda konzoly původně připravené na fošny udrží betonové stavební prvky,“ popisoval tehdejší mluvčí radnice Radek Tulis.

Následně úředníci z magistrátu zadali statický posudek. Podle jeho výsledku se měl připravit projekt. Tehdejší předpoklad hovořil o tom, že oprava lávky bude stát kolem milionu korun.

„Půjde ale o dlouhodobé řešení, na rozdíl od dřevěných prken, která rychle podléhala zkáze,“ doplnil Tulis v roce 2018.

Více než milion korun tam radnice nakonec opravdu investuje. Ale ne do opravy lávky, ale do jejího odstranění. O zrušení rozhodlo současné zastupitelstvo.

„Lidé stejně víc využívali sousední asfaltovou komunikaci. Loni probíhaly projekční práce, v létě bylo vydáno rozhodnutí o odstranění stavby. Už je vybraný dodavatel stavebních prací za cenu 1,14 milionu korun. Je podepsaná smlouva a práce začnou, jakmile skončí zima. Termín ukončení je do poloviny letošního května,“ uvedl mluvčí radnice Radovan Daněk.

Rozhodnutí o zrušení lávky podle něj předcházely delší peripetie o formě opravy. Během nich odborníci zjistili, že opěrná zeď není v dobrém stavu.

„Pokud by měla nést konzoly zatížené těžšími betonovými panely, tak by se musela kompletně opravit. To by bylo mnohonásobně dražší. Proto je zvolena varianta zúžení, kdy bude koruna opěrné zdi upravena do stejné výšky jako přilehlá cyklostezka. Fakticky tak dojde k zúžení prostoru pouze o (průměrně) osmdesát centimetrů,“ doplnil mluvčí Daněk.

Blízké dopravní hřiště

Lávka byla před rokem 2008 jednou z podmiňujících staveb, kterou nechal udělat investor City Parku na přání magistrátu. Radnice mohla trvat na tom, aby byla zhotovena odolněji a na delší dobu než na několik málo let.

„Zrušení lávky mi přijde na hlavu postavené. Teď je nedaleko postavené nové dopravní hřiště, provoz se tam určitě ještě zvýší. Lávka by byla využívaná,“ míní Monika Machová, která cestu pod City Parkem používá. A nechápe, proč se na lávce pouze jen nevymění shnilé dřevo za nové.

11. června 2018

V době stavby City Parku byl primátorem Jihlavy Jaroslav Vymazal. Dnes je radním pro dopravu. A přijde mu každopádně škoda, že se nyní lávka odstraní.

„Lehké a elegantní visuté provedení chodníku se zdálo dostačující, ale běžné dřevo v těchto podmínkách, jak se ukázalo, dlouho nevydrží. Důkladnější prohlídka opěrné zdi pak prokázala, že se zub času po jedenácti letech podepsal i na její statice. Vzhledem k tomu, že se náklady na celkovou rekonstrukci podle studie vyšplhaly vysoko, tak se zvolil tento způsob, který průchod zachová a je výrazně levnější,“ popsal radní, který je nyní i poslancem. A předpokládá, že k obnovení chodníku v plné šíři dojde při rekonstrukci opěrné zdi, která snese odklad.

Vymazala jinak těší, že se nedaleko lávky povedla modernizace dopravního hřiště.

„K tomu ještě to krásné napojení cyklostezkou spolu s revitalizací Alfatexu na Jihlavské Benátky výrazně zkultivovalo tuto lokalitu. Letos zahájíme ještě revitalizaci navazujícího ‚Brtnického předměstí‘, které vše výrazně zpřehlední a udělá bezpečnější především pro chodce,“ dodal radní.

Autor:
  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Archeologický výzkum pod brodským obchvatem měnil historii a naplnil muzeum

16. června 2024  9:08

Doklad o osídlení Posázaví v pravěku. Existence středověkých hutí netušeného významu. Unikátní...

Z přírody mizejí čejky ve velkém. Vzácné ptáky ohrožují i pobíhající psi

23. června 2024  12:02

Čejka chocholatá, jeden z nejrychleji ubývajících tuzemských ptačích druhů, se usídlil v těsné...

Žáby nejsou na mazlení, může jim ublížit, říká mladý chovatel exotických zvířat

22. června 2024  9:33

Když se řekne studentský pokoj, většina lidí si asi představí psací stůl, knihovnu, postel a nějaké...

Brod hodil záchranné lano Jiskře, opozice má pochyby o jejím hospodaření

21. června 2024  14:23

Havlíčkobrodská sportovní organizace Tělovýchovná jednota Jiskra získá od města tři miliony korun....

Festivaly otevírají brány. Smršť letní zábavy už odstartoval Bernard fest

21. června 2024  9:36

Největší tuzemské hudební hvězdy, reprezentující celou řadu žánrů od popu přes rock či rap až po...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...