Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Unikát Vysočiny? Čtenáři zvolili nedokončený most "válečné" dálnice

  12:00aktualizováno  12. června 9:33
Prázdninový výlet nemusí vést k památkám, které jsou v každém průvodci. I na Vysočině jsou pozoruhodné a přitom nepříliš známé turistické cíle. Z šestice redakcí nabídnutých netradičních míst čtenáři nejvíce hlasovali pro nedokončený most nad hladinou vodní nádrže Švihov, který je za humny Vysočiny. Těsně za ní se umístila vzácná hadcová step u Mohelna na Třebíčsku.
Z hladiny vodní nádrže Švihov u Lokte na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje...

Z hladiny vodní nádrže Švihov u Lokte na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje vykukuje samotný vršek starého mostu. Voda mu sahá až po mostovku. Kdysi po něm měla vést dálnice z Prahy do Brna přes Sedlický potok. Jenže plány se změnily a most byl zatopen. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

V krajském kole ankety mohli čtenáři hlasovat do 11. června. Krajský unikát s nejvíce hlasy postoupí do celostátního finále, které začalo ve čtvrtek  12. června v poledne a skončí o půlnoci 19. června. Pro celostátní výběr můžete hlasovat zde.

V krajské anketě na Vysočině od čtenářů iDNES.cz získal nejvíce hlasů, 103, nedokončený most "válečné" dálnice, který končí nad hladinou vodní nádrže Švihov u Lokte na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje.

O pouhých jedenáct hlasů méně pak získala hadcová step u Mohelna na Třebíčsku. Třetí skončil unikátní tyfový židovský hřbitov nedaleko Havlíčkova Brodu.

Výsledky hlasování zde

Jaká je bližší charakteristika míst, ze kterých čtenáři vybírali v krajském kole ankety?

1. Trpaslíci na rozpáleném toxickém hadci

Pozoruhodná nefalšovaná step nad kouzelnými meandry řeky Jihlavy, plná rostlin, které v mnoha případech jinde nenajdete. A které i díky zvláštnímu toxickému podloží dorůstají jen do trpasličích forem. 

Pozoruhodná nefalšovaná step nad kouzelnými meandry řeky Jihlavy, plná rostlin,...

To je základní charakteristika velmi vzácné hadcové stepi u Mohelna na Třebíčsku. Tato národní přírodní rezervace, jedna z nejcennějších oblastí u nás, dostala jméno podle hadce. Tmavé toxické horniny, jež vytváří extrémně suché a teplé prostředí.

Díky tomu, že je rozpukaná, propouští všechnu srážkovou vodu. A protože je tmavá, bývá v létě o 20 stupňů teplejší než okolí. Ideální místo pro život tu našlo taky mnoho druhů mravenců, pavouků i plazů. Stepí vedou naučné stezky a je hlavní turistickou atrakcí této oblasti.

2. Poslední vlk na Vysočině, dvakrát vyhlazený

Třeba se vlci zase na Vysočinu vrátí. Traduje se, že ten poslední padl k zemi po výstřelu revírníka Marzika 2. ledna 1830. Kde? Nedaleko Roženeckých pasek ve Žďárských vrších. Dodnes ho tam připomíná pomníček s nápisem. 

Traduje se, že ten poslední vlk na Vysočině padl k zemi po výstřelu revírníka...

K místu se dá dojít po žluté značce z Koníkova nebo od Zuberského rybníka. 

Necelého půl metráků vážící zvíře po zastřelení nechali vycpat, ještě do roku 1986 bylo k vidění na hradě Pernštejně. Říká se ale, že jeho zevnějšek zchátral, protože ho návštěvníci moc hladili. Poslední vlk na Vysočině byl tedy vlastně vyhlazen dvakrát.

Ale svého posledního vlka si hájí také na zámku v Náměšti nad Oslavou. Ten jejich byl zastřelen revírníkem Antonínem Schwedou 28. března 1861 v lese nedaleko Krokočína. I na něj upomíná malý kámen, ke kterému se chodívá pravidelně na Silvestra na malý pochod. I tohoto vlka nechali vycpat. Nachází se v depozitáři náměšťského zámku. Jednou by jej chtěli po opravě opět vystavit.

3. Unikátní židovská památka přežila ukrytá v polích

Uprostřed pole nad severním cípem Havlíčkova Brodu, dříve Německého, jen několik set metrů od městského hřbitova je patrný ostrůvek obklopený vzrostlými stromy. Ten ve svých útrobách skrývá unikátní historickou památku - židovský tyfový hřbitov, který je jediným svého druhu na našem území.

Byl založen v lednu 1917 a je na něm pohřbeno zhruba 400 válečných židovských uprchlíků převážně z Haliče a také Bukoviny, kteří ve vystěhovaleckém táboře v té době zřízeném na území dnešní psychiatrické léčebny Na Rozkoši podlehli epidemii skvrnitého tyfu. 

Uprostřed pole nad severním cípem Havlíčkova Brodu, dříve Německého, jen...

"Celkem zemřelo v Německém Brodě 640 uprchlíků, z nichž 80 procent pocházelo z Haliče, zbytek z Bukoviny. Mrtví byli pohřbíváni nejprve na židovském hřbitově v Ledečské ulici. Ten ale tak velkému počtu mrtvých kapacitně nestačil, a vznikl proto zvláštní hřbitov pro uprchlíky židovského vyznání na okraji města," popisuje vznik hřbitova havlíčkobrodský historik Michal Kamp.

Hřbitov se dochoval až do současnosti. Postupem let zarostl vysokými stromy a vegetací, zcela zanikla i přístupová cesta. Právě to ho ale podle historiků zřejmě zachránilo od úplného zániku a dalšího rozkrádání nebo ničení náhrobků.

"Dochováno je kolem devadesáti náhrobků nebo jejich částí a další jsou ukryty pod nánosy hlíny. Dochovány jsou většinou jednoduché stély s hebrejskými nápisy, u některých je latinkou napsáno jméno a místo původu. Mezi nimi je i pět větších náhrobků, z nichž největší se židovskou hvězdou je vidět i na původním snímku hřbitova z doby jeho vzniku," doplnil Kamp. 

4. Nedokončený most "válečné" dálnice

Z hladiny vodní nádrže Švihov u Lokte na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje vykukuje samotný vršek starého mostu. Voda mu sahá až po mostovku. Kdysi po něm měla vést dálnice z Prahy do Brna přes Sedlický potok. Jenže plány se změnily a most byl zatopen.

Z hladiny vodní nádrže Švihov u Lokte na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje...

Jeho stavba byla zahájena v červenci 1939. Stavěl se 11 let za tehdejších zhruba pět a půl milionu korun. Zkolaudován byl v prosinci 1952. Při obnovení dálniční výstavby na konci šedesátých let se ještě počítalo s jeho využitím, ale výstavba vodní nádrže Švihov na řece Želivce tyto plány zhatila. Trasa dálnice byla posunuta asi o kilometr proti proudu Sedlického potoka a přes údolí postaven most nový.

Dnes je starý most téměř zatopen a ponechán svému osudu. Místo se nachází v ochranném pásmu vodní nádrže se zákazem vstupu. Jinak ale přístupu po pěšině nic nebrání a zatopený most je častým cílem výletů nadšenců dopravní historie.

Zajímavých mostů spojených s dálnicí D1 je v lokalitě víc. Nedaleko se nachází i další opuštěný most a to přes údolí Sedmpanského potoka. Tento most je však podstatně menší a jeho zaplavení vodou přehradní nádrže je nepatrné. A mezi Vojslavicemi a Hořicemi se nachází dvoupatrový most - na vrchním patře vede dálnice, pod ním na původním mostě silnice třetí třídy.

5. Dioráma Karafiátových Broučků v Jimramově

Zavzpomínat na dětství a hlavně na jedno ze základních děl české literatury - pohádkovou knihu Broučci - můžete v Síni tradic v Jimramově. Městys přezdívaný Meran Vysočiny se v budově na náměstí pyšní unikátním osvětleným diorámatem na motivy vyprávění jimramovského rodáka Jana Karafiáta.

Zavzpomínat na dětství a hlavně na jedno ze základních děl české literatury -...

Návštěvník tu na vlastní oči spatří "brouččí svět", a to například postavičky novomanželů, oddávajícího kněze, svatební kočár tažený kobylami, muzikanty a celou rodinku Broučků. Celkem tu najdete kolem pěti desítek figurek ze dřeva.

Kromě toho tu lze prolistovat i Karafiátovy paměti a 25 knih Broučků. Ty jsou v češtině, ale i v němčině, angličtině, švédštině, polštině, ruštině či slovenštině a japonštině. Prohlédnout si tu můžete i část Karafiátovy pracovny, gauč se dvěma křesly, židle potažené červeným sametem, stůl, skříň nebo komodu.

Síň rodáků je otevřená během letních prázdnin denně kromě pondělí od 10:00 do 16:00 s polední přestávkou od 12:00 do 13:00 nebo po telefonické domluvě. 

6. Muzeum nesmyslů v Metánově

V Metánově na Pelhřimovsku mají muzeum Jakuba Hrona. V něm jsou k vidění například takové unikáty jako buňát nebo ruťát. 

V Metánově na Pelhřimovsku mají muzeum Jakuba Hrona. V něm jsou k vidění...

Ptáte se, co to je? 

Třeba buňát je nejslavnějším vynálezem profesora. Jedná se o nepřekotitelný kalamář. V muzeu mají maketu vyrobenou z pryskyřice, plně funkční.  Na stěnách muzea visí Hronoviny. 

To je tisk, který vychází každý uherský rok. Dalším exponátem je třeba model metru. Ten měřil, jak sám Jakub Hron ověřil v Sévres u Paříže, rovný jeden metr. Muzeum otevřou na požádání, kontakt na správce lze získat přes Obecní úřad Častrov.

Autoři:
  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní je arénu do prvního sněhu zastřešit. Stavba má za sebou první rok

Stavba jihlavské víceúčelové arény má za sebou bez pár dnů jeden rok. Práce za vysoutěžených 1,9 miliardy korun slavnostně začaly loni 28. července. Největší dnešní přání pracovníků dodavatelské...

24. července 2024  13:18

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Miniatura Slovanské epopeje malovaná pírkem havrana se dostala do knihy rekordů

V pelhřimovské expozici je v současné době k vidění i slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy. Tedy přesněji řečeno její miniaturní provedení od jihlavského akademického malíře Jana Jiřího Rathsama....

26. července 2024  15:53

Malého chlapce pokousal na hlavě pes, hocha přepravil do nemocnice vrtulník

V Hodicích na Jihlavsku pes vážně pokousal malého chlapce. Událost se stala v pondělí večer. Záchranáři zraněného hocha letecky převezli s vážným zraněním do nemocnice v Brně. O napadení informoval...

26. července 2024  15:18

Sklárny ve Světlé postaví centrální sklad, výška 30 metrů se nelíbí všem

Průmyslová zóna na východním okraji Světlé nad Sázavou by se mohla výrazně rozrůst. Nové skladové prostory tu chce budovat sklárna Crystal Bohemia. Pro úspěšné zahájení výstavby je ale třeba změnit...

26. července 2024  12:02

Sprinterský talent Kubelík: V Paříži asi nervózní budu, pomáhá mi povídání

Příběh atleta Eduarda Kubelíka patří do kategorie těch, kterým na první poslech člověk skoro odmítá uvěřit. Kluk, kterého učitel tělocviku na podzim roku 2018 přemluvil, aby se zúčastnil...

26. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....