Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Pět let nedokázal kraj prodat léčebnu. Když uspěl, hrozí mu soudní spor

  15:12
Je to zřejmě nekonečný příběh. Když už to vypadalo, že bývalé plicní sanatorium na Buchtově kopci v Daňkovicích na Žďársku našlo svého nového majitele, jeho převod se komplikuje. A to i přesto, že část ze 30 milionů korun už kupec zaplatil.

Kraj Vysočina areál na Buchtově kopci poprvé nabídl k prodeji už v létě roku 2013 - s minimální cenou přes padesát milionů korun. Nikdo však o něj neprojevil zájem. Loni v listopadu jej kraj prodal za 30,5 milionu korun. | foto: ČTK

Podle názoru ministerstva vnitra, které transakci v posledních týdnech a měsících prověřovalo, totiž Kraj Vysočina při prodeji této nemovitosti porušil zákon o krajích.

Vedení hejtmanství si však nadále trvá na svém, že vše bylo v pořádku. V současnosti tak nelze vyloučit variantu, že o osudu někdejší ozdravovny bude rozhodovat soud.

„Cesta k nápravě nebude úplně jednoduchá,“ říká Jaromír Kalina, předseda zastupitelského klubu opozičních lidovců. Ti na procesní nesrovnalosti při prodeji poukazují už několik měsíců.

Spor nastal kvůli nepřehledné situaci ohledně vypsaného a následně zrušeného výběrového řízení. A kraj se s ministerstvem nedokáže shodnout, zda nakonec bylo, či nebylo vypsáno. V podstatě je to administrativní záležitost, která však může mít milionové důsledky.

O areál, který se dlouhé roky kraji nedařilo prodat, se na sklonku loňského léta najednou začali přetahovat dva zájemci.

Ke společnosti Bantiko, která tehdy nabízela za sanatorium 20,1 milionu korun, se na poslední chvíli připojila firma Investate Management. Šest dní před jednáním zastupitelstva, které mělo prodej schválit, poslala nabídku zhruba o pět milionů vyšší. Při následném jednání se zájemci Bantiko zvýšila svoji nabídku na 30,5 milionu korun.

Fotogalerie

Zastupitelstvo ale prodej neodsouhlasilo. Naopak zastupitelé odhlasovali, že celé výběrové řízení ruší. Zároveň však deklarovali, že o předložených nabídkách rozhodnou na dalším jednání 6. listopadu. Na úřední desce se objevila informace, že možnost podávat nabídky stále trvá. Do konečné fáze soutěže se pak zapojilo pět účastníků.

Podle názoru úředníků ministerstva vnitra však byl tento postup protizákonný. Upozorňují, že jakmile bylo rozhodnuto o zrušení výběrového řízení, muselo být vypsáno nové. To se ovšem nestalo.

„Ministerstvo vnitra si je vědomo, že Kraj Vysočina zveřejnil informaci, že stále trvá záměr prodat předmětné hmotné nemovité věci. Jestliže zastupitelstvo rozhodlo o zrušení výběrového řízení, pak uvedená informace nemá žádné relevantní důsledky,“ píše se v závěrech ministerského šetření z ledna letošního roku.

„V podstatě vedeme spor o to, zda zastupitelstvo zrušilo celý dokument (o vyhlášení výběrového řízení na kupce, pozn. red.), nebo pouze jeho část. My jsme přesvědčení, že pouze jeho část,“ tvrdí ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

Kraj Vysočina se následně pokoušel ministerské úředníky přesvědčit o svém pohledu na věc. Ale neuspěl. Na konci prvního březnového týdne dostal další sdělení, v němž úředníci z Prahy sdělili, že na svých závěrech trvají. A zároveň chtějí, aby jim hejtmanství sdělilo, zda dobrovolně zjedná nápravu a kdy se tak případně stane.

„V případě, že ze strany Kraje Vysočina nedojde k dobrovolnému zjednání nápravy, přistoupí ministerstvo vnitra k uplatnění svých dozorových kompetencí,“ píše se ve vyrozumění.

Kupec už si areál převzal, zatím ho jen udržuje

Pro kraj je to choulostivá situace. Zjednání nápravy lze totiž přeložit jako zrušení celého transferu.

Kraj už s kupcem, kterým byla společnost Bantiko, podepsal smlouvu. Firma ze sjednané částky 30,5 milionu korun zaplatila dle informací od ředitele krajského úřadu Kadlece okolo 10 milionů. A do konce roku má uhradit i zbylou částku. Navíc už si kupec areál převzal. Zatím však provádí pouze údržbu.

„Musím říct, že té argumentaci ministerstva vnitra docela rozumím. Obávám se, že řešení nebude bez toho, aby nebyly nějaké kompenzace. Ta společnost v dobré víře podepsala smlouvu, plní ji. Navíc je tam ještě nějaká investice... Předpokládám, že by se tím oháněli,“ myslí si lidovec Jaromír Kalina.

„Pokud bychom chtěli zjednat nápravu sami, tak to musí být rozhodnutím zastupitelstva. Protože to bylo zastupitelstvo, které přijalo nějaké usnesení. A to je věc, která se nedá předložit hned na stůl. To se musí řešit propracovaným veřejným materiálem,“ tvrdí ředitel úřadu Kadlec.

Kdyby kraj nezjednal nápravu sám, může záležitost podle Kadlece dospět až k soudnímu sporu.

„Pokud by ministerstvo zrušilo rozhodnutí zastupitelstva, musíme se bránit. Byl by to zásah do kompetence kraje, protože rozhodnutí už bylo vykonáno (podepsala se kupní smlouva, pozn. red.). A pokud by dalo ministerstvo celou záležitost k soudu samo, je pak otázkou, jak rozhodne,“ zamýšlí se Kadlec.

Problém navíc komplikuje fakt, že ve smlouvě, kterou hejtmanství se společností Bantiko podepsalo, je ujednání, které řeší situaci zpochybnění kontraktu. „Kupní strany se v něm zavázaly učinit vše pro to, aby areál byl prodán stejné firmě za podobných podmínek,“ potvrdil Kadlec.

„Předpokládám, že případné uplatnění dozorových kompetencí ministerstvem vnitra bude brát na tuto skutečnost zřetel, stejně tak na princip dobré a efektivní veřejné správy a na související veřejný zájem,“ vyjádřil naději hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD) v komunikaci s ministerstvem vnitra.

Areál s pavilony a 19 hektary pozemků nemohl kraj prodat asi pět let, jeho cenu ve výběrových řízeních postupně snížil z 50 na 18 milionů korun.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Vejmelka si zvykl i na poušť: Arizona nebyla láska na první pohled

Premium Před rokem se balil do Ameriky, kde chtěl zkusit své štěstí v boji o sen všech hokejistů v podobě NHL. Dnes je Karel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Voráček: Hokej si zase užívám. Konec kariéry? Možná to zabalím ze dne na den

Jakub Voráček má za sebou první sezonu po návratu do Columbusu, kde před čtrnácti začínal svou kariéru v NHL. Tentokrát...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Lipnice platí daň za příliv turistů, musí zřídit více parkovacích ploch

Pro Lipnici nad Sázavou to byla loni rekordní turistická sezona. Do nejmenšího města na Vysočině přijelo nejvíc turistů...

Obchvat Brodu je nutné dokončit, naznali úředníci. Jeho stavba opět běží

Vlk se nažral a koza zůstala celá. Tak by se dalo charakterizovat současné dění kolem stavby jihovýchodního obchvatu...

Žďár pomůže přátelům na Ukrajině, do Chustu pošle stanici na čerpání vody

Shánějí pleny a výživu pro nejmenší děti a řeší potíže s distribucí pitné vody. Tyto problémy teď nejvíc tíží...

V Meziříčí končí éra výstavby rodinných domů, místo toho přibude 180 bytů

Velké Meziříčí čeká velká bytová revoluce. V Čechových sadech bude soukromý investor postupně budovat celkem dvanáct...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...