Od září se o koupi areálu přetahovali a přepláceli dva kupci. Krajští zastupitelé proto před měsícem výběrové řízení na jeho prodej zrušili s tím, že se mohou hlásit i další zájemci. Lhůta pro podání nabídek skončila v úterý v 10 hodin dopoledne.
Kraji přišlo hned pět různých nabídek. Tři z nich dokonce jenom několik hodin před začátkem zasedání zastupitelstva, které o prodeji ještě ten den rozhodovalo.
„Stala se z toho nepřehledná bojová aréna právních kanceláří,“ poznamenal hejtmanJiří Běhounek (za ČSSD).
Nakonec krajští zastupitelé odsouhlasili prodat areál brněnské společnosti Bantiko za 30,5 milionu korun. Firma o prodej usilovala od září. Sumu slíbili její šéfové zaplatit ve čtyřech splátkách do konce roku 2019. Na účet kraje složili jistinu pět milionů.
„Plánované využití areálu podle nabídky firmy Bantiko je ubytovací zařízení pro volnočasové a relaxační aktivity,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Kukla (ANO).
Prodej firmě Bantiko odsouhlasilo třicet zastupitelů. Proti byli dva a jedenáct se hlasování zdrželo. Zastupitele přesvědčilo i to, že součástí nabídky byl závazný návrh kupní smlouvy.
Navíc firma Bantiko podle ředitele krajského úřadu Zdeňka Kadlece dodatečně uvedla, že je ochotná finančně krýt údržbu a ostrahu bývalé léčebny do doby, než ji po doplacení kupní ceny převezme od kraje.
Objevily se i vyšší nabídky. Ale bez smlouvy a složené jistiny
Jinou firmou, která o areál od září usilovala, byla společnost Investate Gama. Ta nabídla jednorázově zaplatit 25 milionu korun a tuto částku již složila na účet kraje jako jistinu.
Zbývající tři nabídky přišly několik hodin před zahájením zastupitelstva. V pondělí dorazila nabídka od společnosti Revenger Group ve výši 38 milionů.
V noci na úterý přišla do datové schránky krajského úřadu nabídka od společnosti Rezidence Krásnopolská. Za areál byli ochotni zaplatit 31,7 milionu ve splátkách uhrazených do konce roku 2019.
Poslední návrh přišel v úterý dopoledne od Dominika Dočkala, který navrhoval kupní cenu 26 milionů korun s tím, že zaplatí jednorázově.
„Tyto poslední tři nabídky nebyly doprovázeny závazným návrhem kupní smlouvy. Existovalo riziko neuzavření smlouvy a nebyly doprovázeny složením kauce na účet kraje. Což nebyla povinnost, ale porovnávali jsme nabídky jako celek,“ uvedl Zdeněk Kadlec s tím, že nabídka společnosti Bantiko se jevila jako nejvýhodnější.
Jako nejasný, ukvapený a poskytující prostor pro průtahy hodnotí způsob prodeje areálu opoziční lidovečtí zastupitelé.
Historie sanatoria na Buchtově kopci
|
„Minule byla soutěž zrušena na základě nesrozumitelných kritérií, ale nová kritéria nebyla formulována. Těsně před jednáním tak došly další tři nabídky, s nimiž byli zastupitelé seznámeni e-mailem, bez podkladů a vyjádření právníků. Nakonec ani nevyhrála nejvyšší cena, protože kupec prý nesložil jistinu, ale tu po něm přitom nikdo nechtěl,“ řekl lidovecký zastupitel Čeněk Jůzl s tím, že ideální by byla obálková metoda.
Se způsobem prodeje nesouhlasil ani jeho stranický kolega Jaromír Kalina. Neprošel jeho návrh seřadit nabídky podle ceny. „Nemyslím si, že pokud někdo složí nějaké peníze, má automaticky výhodu. Podle mě jsme ty nabídky měli seřadit podle ceny. Ta měla být určující,“ dodal.
Bývalé sanatorium ukončilo svůj provoz v roce 2011. Areál obklopený lesy zabírá plochu 19 hektarů. Jeho cenu kraj postupně snížil z 50 na 18 milionů korun.
K prodeji areálu už bylo několikrát blízko, nikdy to ale nedopadlo
Kraj areál poprvé nabídl v létě 2013 s minimální cenou přes 50 milionů. Nikdo však o něj neprojevil zájem.
Nadějněji se jevilo druhé kolo o rok později, kdy se do výběrového řízení s dolní hranicí 35 milionů přihlásili dva uchazeči. Nakonec měla sanatorium koupit za 38,1 milionu korun společnost Jacques Lemans CZ, jenže platby se kraj nedočkal.
Zájem vzápětí znovu projevil i druhý uchazeč v pořadí: brněnská firma Finance budoucnosti holding. Její jednatel Ivo Spálený pak na jaře 2015 dokonce slíbil, že už odesílá platbu. Ale znovu nic.
Kraj potom neuspěl ani s dalšími dvěma výběrovými řízeními v létě a na podzim roku 2015. Ročně přitom dával na „udržovací“ vytápění a elementární údržbu zhruba milion korun.
Na začátku letošního roku projevila zájem o rozlehlý areál pražská společnost B. R. A. Technology. Její zástupci při jednáních přislíbili, že ho opraví během dvou až pěti let. S tím, že komplex budou využívat jako rehabilitační zdravotnické zařízení.
Krajské zastupitelstvo pak na svém únorovém jednání schválilo prodej za 18,15 milionu korun, zájemce zaplatil jistinu ve výši 300 tisíc korun a vše stvrdil podepsáním kupní smlouvy. Jenže obchod znovu skončil neúspěšně.