Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. června 2022 Ivan

Stát hledá nájemce kostela v Brodě. Kritiky překvapilo, že chce peníze

  16:21
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyhlásil výběrové řízení na pronájem klášterního kostela sv. Rodiny v Havlíčkově Brodě. Nový provozovatel by měl objekt využít pouze ke kulturním a společenským účelům. Státu musí platit minimálně 22 tisíc korun ročně.

Kostel Svaté Rodiny je součástí komplexu bývalého kláštera, v němž nyní sídlí množství státní institucí. | foto: dedictvivysociny.cz

První kolo soutěže na nového nájemce bylo vyhlášeno v pondělí a má trvat jeden měsíc. Skončí v polovině května. Jestliže se objeví zájemce, měl by se o kulturní památku začít starat od počátku června. Nájemní smlouva bude uzavřena na sedm a půl roku, tedy do konce roku 2026.

Stát kostel pronajímá v takovém stavu a s takovým vybavením, v jakém byl při ukončení nájemní smlouvy s Muzeem Vysočiny. To ho provozovalo do konce loňského roku. Jedná se o 477 metrů čtverečních ploch.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) požaduje nájem nejméně 22 tisíc korun za rok, cenu považuje spíše za symbolickou.

„Při nezájmu jiných státních institucí o využití prostor musíme postupovat podle zákona o majetku státu. Jako jediné kritérium pro výběr nájemce byla stanovena výše nabízeného ročního nájemného,“ uvedl mluvčí ÚSZVM Radek Ležatka.

Předmětem pronájmu jsou nebytové prostory stavby klášterního kostela sv. Rodiny včetně ze severní strany připojené kaple Božího hrobu a dále věci movité, které tvoří mobiliář a další vybavení kostela.

„Jde o součást bývalého klášterního komplexu augustiniánského kláštera,“ uvádí v nabídce na webu ÚZSVM. Kostel je kulturní památkou.

Zájemce musí popsat kulturní činnost, jíž chce v kostele dělat

Pronajímaný majetek zahrnuje vstup do kostela, celý jednolodní interiér, chór se dvěma hrobkami, presbytář, bývalou zákristii sloužící jako sociální zařízení a provizorní šatnu. A patří do něho i vybavení kostela. To tvoří oltář, kazatelna, relikviář, varhany či zpovědnice. I tyto movité věci jsou v seznamu kulturních památek.

Fotogalerie

„Možnost využití prostor je striktně omezena charakterem objektu i jeho památkovou ochranou. Prioritou využití je podpora projektů, které se podílejí na rozšíření kulturní nabídky ve městě,“ uvádí ÚZSVM.

„Nájemce musí podrobně popsat kulturní činnost, která se v pronajaté nemovitosti bude provozovat,“ doplňuje Ležatka.

„Klášterní kostel byl nezastupitelný prostor, kde se konala celá řada kulturních a společenských akcí. Ve městě za něj neexistuje náhrada,“ poukázal předseda kulturního výboru města a zastupitel Jan Schwarz.

Šatny jsou plesnivé, varhany se musí křísit, namítají kritici

Vedení města s ÚZSVM o kostele jednalo. Společnou řeč ale nenašli. „Opakovaně a průběžně jsme na další využití kostela upozorňovali vedení města a iniciovali jednání zúčastněných stran,“ potvrdil Ležatka.

Radnice v současnosti neuvažuje, že by klášterní kostel provozovala sama. „Nemáme žádného odborníka, který by se mu mohl věnovat. Ale chtěli bychom, aby prostory dál sloužily ke kulturním a společenským účelům,“ zdůraznil místostarosta Vladimír Slávka.

Některým zastupitelům se však podoba výběrového řízení na pronájem nezamlouvá. „Překvapuje mne, že majitel vůbec požaduje nájem. Šatny jsou plesnivé, varhany se před každým použitím musely křísit. Stát by měl v první řadě zajistit rekonstrukci prostor,“ poznamenal Jan Schwarz.

Historie brodského kláštera

  • Areál havlíčkobrodského kláštera začal vznikat po třicetileté válce, tedy v polovině 17. století.
  • Zchudlé město v roce 1674 uzavřelo smlouvu s řádem bosých augustiniánů a povolilo, aby se usadil na horním předměstí za městskými hradbami. Tehdejší Německý Brod se tak stal jejich třetím sídlem v Čechách.
  • Nový barokní kostel zasvěcený svaté Rodině a tehdy zatím jednopatrová budova se stavěly v letech 1679 až 1733. Po roce 1815 bylo do prostor kláštera přeloženo gymnázium. Po zrušení řádu Josefem II. přešlo roku 1885 gymnázium pod státní správu.
  • Vnitřní barokní jednolodní interiér kostela je z první poloviny 18. století. Výraznou pečeť mu vtiskl sochař Ignác Rohrbach z Chrudimi. Je autorem hlavního oltáře, který je zasvěcen svaté Rodině, s obrazem od Siarda Noseckého a oltáře Pět ran Kristových, jenž je symbolem řádu augustiniánů. V Čechách existuje pouze tento jeden exemplář.

„Máme zájem, aby prostředí bylo co nejkulturnější. Bohužel, město není ten, kdo by o tom rozhodoval. Máme omezené možnosti,“ podotkl havlíčkobrodský starosta Jan Tecl.

ÚZSVM však odmítá, že by byl kostel v tak špatném stavu. Podle Ležatky vložil stát do obnovy památky od roku 2003 miliony korun. „Zajistili jsme opravu pláště kaple Božího hrobu, poškozených omítek v zákristii i štítové zdi kostela. Opravena byla kopule, která se při vichřici zřítila. Každé tři roky zajišťujeme ladění varhan a v letech 2006, 2007, a 2008 jsme zařídili interiérové plynování kostela, jež mělo za cíl likvidaci dřevokazného hmyzu,“ vypočítal mluvčí. Veškeré opravy se dělaly pod dohledem památkářů.

Konkrétně prostory, které jako nevyhovující označil Schwarz, shledává úřad v dobrém stavu, stejně tak je vyhovující sociální zařízení. „Názor, že zázemí je ve velmi špatném stavu, pochází zřejmě z neznalosti těchto prostor,“ poznamenal Ležatka.

Dlouhé roky se o klášterní kostel staralo Muzeum Vysočiny. Na konci loňského roku ale odmítlo opětovně prodloužit sedmiletou smlouvu.

„V první řadě jsme muzeum. Zajištění provozu kostela bylo mimomuzejní aktivitou. Stálo nás to nemalé náklady i čas, který můžeme věnovat tomu, co je nám bližší, tedy samotnému muzeu a badatelské činnosti,“ vysvětlil jeho ředitel Michal Kamp.

Jak ale dodal, s případným novým nájemcem je muzeum připraveno i do budoucna spolupracovat. „Jsme ochotni zde vykonávat průvodcovskou činnost a poskytovat odborný výklad,“ vzkázal Kamp.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Těžký pád ukončil maraton v Jihlavě. Chuť závodit se vytratila

Skoro jako by jubilejní 10. ročník tradičního vytrvalostního závodu horských kol Jihlavská 24 MTB někdo zaklel. Nejprve...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

Sousedem Zemana za 13 milionů korun. Prodává se mlýn u „jezevce z Vysočiny“

V Novém Veselí na Žďársku je na prodej bývalý mlýn v sousedství někdejší tvrze, v níž má byt prezident Miloš Zeman....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný hotel Ski slaví padesátku. Stavbu brzdili soudruzi, teď je symbolem

Premium Původně mělo jít o autokempink s restaurací, nakonec dostalo Nové Město na Moravě nevšední hotel, který se stal...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Telč má nové lákadlo pro turisty, je jím nově opravená a otevřená radnice

Nové lákadlo pro turisty vzniklo v historické Telči. Po opravě se otevírá budova radnice na náměstí Zachariáše z...

Referendum o velkochovu prasat a drůbeže v Jemnici být musí, rozhodl soud

V Jemnici na Třebíčsku se v září spolu s komunálními volbami uskuteční místní referendum, přestože zastupitelé návrh na...

Festival dokumentů uvede Švankmajera, zvláštní sekcí bude válka na Ukrajině

Oslavou tvořivého přístupu ke světu má být letošní 26. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava,...

Řidič slyšel podezřelé bouchání, v návěsu na nábytku vezl pět migrantů

Pět migrantů bez jakýchkoliv dokladů dopadli na parkovišti na D1 na Vysočině policisté. Tři Indové, jeden Pákistánec a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...