Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Velká očkovací centra otevře Vysočina do neděle, vznikají i menší

  12:07
Očkovací centra se na Vysočině otevřou dřív, než se původně předpokládalo. V Jihlavě, Žďáře nad Sázavou a Třebíči to bude ještě v tomto týdnu. Vedle velkých krajských vznikne i několik dalších vakcinačních center v menších městech. V Třešti a Telči už fungují.
První velkokapacitní vakcinační centrum na Vysočině zahájilo provoz v...

První velkokapacitní vakcinační centrum na Vysočině zahájilo provoz v pelhřimovském kulturním domě Máj. V době stabilního zásobení vakcínou by zde mohlo dávku dostávat až tisíc lidí denně. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Podle původních předpokladů se měla velká vakcinační centra v kraji otevírat až v příštím týdnu. V pondělí 15. března mělo začít sloužit jihlavské v ATX centru (bývalý vědeckotechnický park) v Hruškových Dvorech a o dva dny později ve žďárské sportovní hale.

„Ale nakonec jsme se rozhodli jejich přípravu uspíšit a otevřít je ještě v tomto týdnu,“ informoval krajský náměstek pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný. „Očekáváme dodávku většího počtu vakcín,“ uvedl jako důvod.

Velkokapacitní centrum v Jihlavě pro až 1 500 zájemců denně zahájí testovací provoz ve čtvrtek. S otevřením žďárského centra se pak počítá v pátek.

„A předpokládáme, že v sobotu zahájíme zkušební provoz očkovacího centra v Třebíči,“ doplnil Novotný. V Třebíči se bude očkovat v kulturním domě Fórum.

Zbylá dvě krajská vakcinační centra už jsou v provozu. V pavilonu onkologie nemocnice v Havlíčkově Brodě se vakcína podává už od poloviny února. Původně mělo sloužit dočasně pro pracovníky zdravotnických zařízení, nakonec z něj kraj za chodu vytváří větší centrum s kapacitou až osmi stovek lidí denně. Tři týdny slouží i centrum v pelhřimovském kulturním domě Máj.

Pro seniory je 20 kilometrů daleko

Jak se však zdá, na Vysočině to nebudou jediná centra, kam se registrovaní zájemci mohou přijít nechat naočkovat. Dvě menší už jsou v provozu v Třešti a Telči. A mít na svém území očkovací centrum s kapacitou třeba jen kolem dvou stovek lidí denně mají zájem i další města.

Jak se registrovat

  • Registrovat k očkování se mohou osoby starší 70 let, všichni zdravotničtí pracovníci a pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci škol a školských zařízení. Registrace se provádí pouze elektronicky, a to na adrese centrálního rezervačního systému registrace.mzcr.cz.
  • Od 1. března se do očkování měli zapojit i praktičtí lékaři. Tento způsob ale na Vysočině dosud vázne, ještě týden po tomto datu neměli praktičtí lékaři vakcínu.

„Patříme mezi ně. Máme tu spoustu seniorů, kteří by se měli nechat očkovat v Havlíčkově Brodě. Ale říkají, že i dvacet kilometrů je pro ně daleko a že si raději počkají, až si budou moci dojít ke svému praktikovi ve svém městě,“ vysvětluje přibyslavský starosta Martin Kamarád.

O vlastním, byť řádově menším očkovacím centru, uvažují i další sídla. Jednání pomalu finišují v Okříškách, zájem má vedle Přibyslavi i třeba Velké Meziříčí. Podle Novotného další města vyčkávají, zda se tato menší centra osvědčí.

Zřídit jakékoliv očkovací centrum, i třeba to sebemenší, však rozhodně není nic snadného. Jeho provoz musí zajišťovat lékař nebo zdravotnické zařízení, musí mít smlouvu s pojišťovnami a musí být schopno zajistit provoz minimálně osm hodin denně po pět dní v týdnu. Zásadní je rovněž IT připojení k centrální registrační databázi, nutné je i vyhovět podmínkám hygieny a sestavit provozní řád.

Například v Třešti stála za zřízením očkovacího centra zdejší poliklinika. Podle dřívějšího vyjádření jejího lékaře a prokuristy Libora Kopuletého trvala administrativní příprava centra zhruba měsíc. Samo si muselo sehnat vybavení, a už to nebylo tak snadné.

V třešťském centru je každý den od pondělí do pátku přítomen jeden lékař, dvě zdravotní sestry a dva administrativní pracovníci. „Domluvili jsme se, že to budeme dělat systémem charity bez nároku na odměnu,“ řekl pro ČTK Kopuletý.

Personál vždy zůstane jen jeden

„Momentálně je to tak padesát na padesát. Domlouváme se s lékařkou, která by si to vzala na starost. Ale je kolem toho vyjednávání jako při stavbě malé atomové elektrárny,“ popisuje s nadsázkou Martin Kamarád. V Přibyslavi rovněž zvažují místo, kde by očkovací centrum mělo být. Nejvíce se mluví o městské sportovní hale.

O vlastním vakcinačním centru začala Přibyslav uvažovat i kvůli dřívějším nejasnostem ohledně očkovacího centra v Brodě. Kraj pro něj dlouho nemohl najít vhodné umístění. Ani nakonec zvolený pavilon onkologie v nemocnici není kvůli nižší kapacitě zcela ideální.

„Objevovaly se zprávy, že v Havlíčkově Brodě může být jakési užší hrdlo, a až skutečně budou vakcíny pro každého, nemusí zdejší očkovací centrum stíhat,“ podotkl Kamarád.

Kraj podle Novotného vznik menších center podporuje. „Pokud se takové aktivity ujme soukromník či obec, rádi je podpoříme, poradíme jim. Je třeba si však uvědomit, co všechno takové centrum musí splnit,“ zůstává opatrnější.

Jako konkurenci velkým krajským centrům menší očkovací místa nevidí. Upozornil ale, že bude muset být na krajská vakcinační centra zajištěna návaznost. A zároveň se oba stupně nesmí prát o zdravotníky. „Je dobré, když bude očkovacích míst víc, ale personál je vždy jen jeden,“ dodává.

První očkovací centrum na Vysočině se v únoru otevřelo v Pelhřimově:

18. února 2021

  • Nejčtenější

Milionový kiosek pobouřil Brod. Teď jsou jeho zbytky na prodej za cenu šrotu

23. května 2024

Premium Pro někoho luxusní designový kousek, pro jiného ošklivá psí bouda. Mnoho označení ve své době nesl...

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvořily se kolony

23. května 2024  10:16,  aktualizováno  13:42

Provoz na dálnici D1 na Vysočině několik hodin komplikovala dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sedmnáctiletá dívka vzala na vycházku dvouměsíční dceru, do ústavu se nevrátily

22. května 2024  16:10

Pelhřimovští policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii Stojkové a jejím malém dítěti. V pátek se...

Řidič se s autobusem coural a míjel zastávky, nadýchal přes tři promile

23. května 2024  12:32

Policisté hledají svědky, kteří jeli v únoru linkovým autobusem z Kamenice do Jihlavy s opilým...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejnudnější koupaliště? Přichystali novinky, kritici tvrdí, že jsou pro malé děti

21. května 2024  13:22

Do nadcházející letní sezony chystá koupaliště v Havlíčkově Brodě několik novinek. Návštěvníci se...

Čtyři mistři světa jsou z Vysočiny. Už za mlada to byli hvězdy i pracanti

27. května 2024  17:45

České hokejové zlato pobláznilo i Vysočinu. V týmu čerstvých mistrů světa jsou totiž hned čtyři...

Ještě zápas, pak si odpočineš, hecoval švagra Zachu fotbalista Gebre Selassie

27. května 2024  15:27

Život Theodora Gebre Selassie je sice neodmyslitelně spjatý s fotbalem, v posledních dnech se však...

Křižovatku u Brodu děsící řidiče kamionů čeká proměna, ustoupí jí dva domy

27. května 2024  9:07

Kdo jezdí s nákladním autem mezi Havlíčkovým Brodem a Přibyslaví, to místo v Pohledu dobře zná. Pro...

Stolní tenistky Hodonína získaly potřetí v řadě titul v domácí extralize

26. května 2024  21:23

Stolní tenistky Hodonína obhájily titul v domácí extralize. Ve vyrovnané finálové sérii vyhrály...

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...