Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Vysočina hledá místa pro očkovací centra, sloužit mají 12 hodin denně

  12:39
Pomalu se začíná rýsovat, kde by na Vysočině mohla vzniknout očkovací centra. Hejtmanství by chtělo mít tato střediska v každém z pěti okresních měst. Definitivně jasno o konkrétních místech chce mít kraj do týdne. Ale například pelhřimovský starosta již oznámil, že tímto místem bude kulturní dům Máj.

Očkování na Vysočině by mělo zajistit pět velkých očkovacích center, v každém okresním městě jedno. Vedle toho už začaly sociální zařízení objíždět mobilní týmy. Tento obrázek je například z domova pro seniory v Onšově na Pelhřimovsku. | foto: Nemocnice Pelhřimov

Vedení Kraje Vysočina se již jednou sešlo se starosty dotčených měst a diskutovali o objektech, jež by bylo možné na vakcinační centra přeměnit.

„Aktuálně jezdíme na obhlídky jednotlivých míst a stále vybíráme. Nějakou představu už máme v každém z okresních měst. Příští týden máme další setkání se starosty. Rozhodnout se chceme co nejrychleji, a to již během příštího týdne,“ pověděl Vladimír Novotný (ČSSD), náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Kraj má jasnou představu o tom, jak by takové místo mělo vypadat.

„Obecně hledáme budovy, které nejsou nyní využívané. Měly by to být velkoobjemové prostory, kde se například dříve sportovalo, nebo se v nich provozovala kultura. Musí být zároveň dobře dostupné s dostatkem parkovacích míst, bezbariérovým přístupem a sociálním zařízením,“ popsal hejtman Vítězslav Schrek (ODS).

V Máji bude deset očkovacích buněk, oznámil starosta

Například pelhřimovský starosta Ladislav Med již oznámil, že očkovací centrum pro Pelhřimovsko bude zřízené v kulturním domě Máj. Umístěno by v něm mělo být deset očkovacích buněk určených pro očkování obyvatel okresu Pelhřimov.

Uvažovaná místa pro očkovací centra

  • Jihlava: Teniscentrum,  objekt v průmyslové zóně Hruškové Dvory
  • Havlíčkův Brod: kulturní dům Ostrov
  • Pelhřimov: kulturní dům Máj
  • Třebíč: Fórum - velký sál
  • Žďár nad Sázavou: zimní stadion

„Do konce června by se mělo naočkovat, pokud bude dostatek vakcíny, zhruba třicet tisíc obyvatel okresu Pelhřimov,“ řekl starosta Med, který má vybudování pelhřimovského centra ve své gesci.

„Znamená to, že denně by se mělo v uvedeném centru vystřídat zhruba pět set lidí. Předpokládáme, že pokud bude zájem, bude toto očkovací centrum otevřeno sedm dní v týdnu,“ doplnil starosta.

V Jihlavě jsou podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného vytipovaná tři místa. Jedním z nich je například Teniscentrum. Zvažovaná je také lokalita v průmyslové zóně v Hruškových Dvorech, kde jsou některé nevyužívané objekty. Tam je ale horší dostupnost.

Ve Žďáře nad Sázavou by podle Novotného centrum mohlo vzniknout na zimním stadionu. V Třebíči se zase vedení města shodlo na tom, že očkovací centrum by mohlo být umístěno v hlavním sále kulturního domu Fórum.

V Brodě vybírají ze čtyř objektů, favoritem je Ostrov

V Havlíčkově Brodě mají zatím vytipované čtyři lokality. „Jsou to místa, která jsou jak v majetku města, tak v soukromém vlastnictví. Momentálně prověřujeme jejich možnosti, ale ještě jsme se nedohodli,“ uvedl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS).

Jak potvrdil, jedním ze zvažovaných míst je například kulturní dům Ostrov. Naopak není mezi nimi například zimní stadion. „Vážím si toho, že očkovací centrum bude v Havlíčkově Brodě a obyvatelé našeho okresu nebudou muset jezdit například do Jihlavy,“ ocenil brodský starosta.

V centru by měla být možnost vybudovat deset miniordinací. Vznikne tam přijímací místnost s čekárnou, kde administrativní pracovníci každého příchozího pacienta zaevidují. Následně ho odešlou do příslušné očkovací buňky, kde mu bude aplikována vakcína.

Poté pacient přejde do další místnosti - odpočívárny, kde stráví patnáct až třicet minut pro případ, že by se u něj objevila nějaká reakce, která by vyžadovala lékařský dohled. Následně pacient odejde přes registrační místnost - a tím celý proces končí.

Zapojí se praktičtí lékaři, sestry i stomatologové

Vybudování okresních očkovacích center bude logisticky náročné. Hejtman Vítězslav Schrek ocenil, že zástupci jednotlivých měst jsou připraveni pomoci Kraji Vysočina s jejich vybavením a provozem.

Vedle komunikace s městy souběžně hejtman komunikuje s praktickými, dětskými i odbornými lékaři a soukromými ordinacemi. Do všech ordinací a na všechny dostupné adresy lékařů mimo krajské nemocnice odeslal osobní dopis s žádostí o zvážení zapojení se do řad očkovacích týmů.

 „První reakce na naši výzvu dorazila do několika minut. O spolupráci na veřejné vakcinaci v centrech mají zájem nejen praktičtí lékaři, ale pomoc nabízí i stomatologové. Nabídku na spolupráci mezi prvními zaslaly některé polikliniky,“ uvedl hejtman.

Jak dále uvedl, vakcinační centra by měla fungovat dvanáct hodin denně, sedm dní v týdnu. „Potřebovat budeme stovky lidí - lékařů, sester i pomocných administrátorů. Je to výzva na několik příštích měsíců,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Začalo očkování v domovech, senioři mají zájem

Na Vysočině tento týden začalo očkování proti covidu-19 v domovech pro seniory. Jako první dostali ve středu vakcínu klienti Domova pro seniory Třebíč Manželů Curieových.

„O očkování byl mezi klienty velký zájem. Vakcínu dostalo 131 zájemců z řad klientů, sto z nich je starších 80 let,“ informovala ředitelka zařízení Zuzana Malásková s tím, že do týdne budou naočkováni zbývající klienti.

Ve čtvrtek se prvních sto dávek vakcíny dostalo i ke klientům a zaměstnancům domova se zvláštním režimem Seniorpenzion a do domova pro seniory Dům klidného staří ve Žďáře nad Sázavou.

Očkovací tým pelhřimovské nemocnice zase vyrazil do domova seniorů v Onšově. Naočkovali tam 44 klientů a 28 zaměstnanců. Dnes tam dostane vakcínu dalších 48 zájemců.

Stoupající trend počtu hospitalizovaných se tento týden zastavil. „Situace se stabilizovala a dokonce jsme se dostali poprvé po dlouhé době pod 300 hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Oddělení JIP a ARO jsou teď nejvytíženější v Havlíčkově Brodě, Novém Městě na Moravě a v Třebíči,“ uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný. (ilm)

  • Nejčtenější

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na jediném místě v Česku se „těží“ zlato a stříbro, z elektroniky a šperků

Zlato ani stříbro už se nikde v České republice netěží. Přesto existuje místo, kde lze tyto ryzí kovy získat. Nachází...

Jsi frajer, slyšel fotbalista. Kvůli zranění soupeře zastavil gólovou akci

Nedělní zápas 22. kola I. A třídy skupiny B mezi Budišovem-Náramčí a béčkem FC Žďár přinesl kromě divokého výsledku 2:7...

Soud poslal obchvat Havlíčkova Brodu k ledu. Řeší se, co bude dál

Stavební úřad začne posuzovat, které práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude nutné zastavit a které budou...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Osudy zavražděných Židů odvlečených z Velkého Meziříčí připomínají kameny

Byla druhá polovina května 1942. Do vlaku do Terezína byla tehdy nucena nastoupit i Bedřiška Půžová s matkou Antonií...

Kavky obsadily sídliště, ochránci přírody prosí obyvatele o toleranci

Skutečně halasní sousedé se během května stávají z kavek obecných, které krmí a postupně vyvádějí svá mláďata. Tito...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud poslal obchvat Havlíčkova Brodu k ledu. Řeší se, co bude dál

Stavební úřad začne posuzovat, které práce na jihovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu bude nutné zastavit a které budou...

Na jediném místě v Česku se „těží“ zlato a stříbro, z elektroniky a šperků

Zlato ani stříbro už se nikde v České republice netěží. Přesto existuje místo, kde lze tyto ryzí kovy získat. Nachází...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...