Vysočina hledá místa pro očkovací centra, sloužit mají 12 hodin denně

  12:39
Pomalu se začíná rýsovat, kde by na Vysočině mohla vzniknout očkovací centra. Hejtmanství by chtělo mít tato střediska v každém z pěti okresních měst. Definitivně jasno o konkrétních místech chce mít kraj do týdne. Ale například pelhřimovský starosta již oznámil, že tímto místem bude kulturní dům Máj.

Očkování na Vysočině by mělo zajistit pět velkých očkovacích center, v každém okresním městě jedno. Vedle toho už začaly sociální zařízení objíždět mobilní týmy. Tento obrázek je například z domova pro seniory v Onšově na Pelhřimovsku. | foto: Nemocnice Pelhřimov

Vedení Kraje Vysočina se již jednou sešlo se starosty dotčených měst a diskutovali o objektech, jež by bylo možné na vakcinační centra přeměnit.

„Aktuálně jezdíme na obhlídky jednotlivých míst a stále vybíráme. Nějakou představu už máme v každém z okresních měst. Příští týden máme další setkání se starosty. Rozhodnout se chceme co nejrychleji, a to již během příštího týdne,“ pověděl Vladimír Novotný (ČSSD), náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Kraj má jasnou představu o tom, jak by takové místo mělo vypadat.

„Obecně hledáme budovy, které nejsou nyní využívané. Měly by to být velkoobjemové prostory, kde se například dříve sportovalo, nebo se v nich provozovala kultura. Musí být zároveň dobře dostupné s dostatkem parkovacích míst, bezbariérovým přístupem a sociálním zařízením,“ popsal hejtman Vítězslav Schrek (ODS).

V Máji bude deset očkovacích buněk, oznámil starosta

Například pelhřimovský starosta Ladislav Med již oznámil, že očkovací centrum pro Pelhřimovsko bude zřízené v kulturním domě Máj. Umístěno by v něm mělo být deset očkovacích buněk určených pro očkování obyvatel okresu Pelhřimov.

Uvažovaná místa pro očkovací centra

  • Jihlava: Teniscentrum,  objekt v průmyslové zóně Hruškové Dvory
  • Havlíčkův Brod: kulturní dům Ostrov
  • Pelhřimov: kulturní dům Máj
  • Třebíč: Fórum - velký sál
  • Žďár nad Sázavou: zimní stadion

„Do konce června by se mělo naočkovat, pokud bude dostatek vakcíny, zhruba třicet tisíc obyvatel okresu Pelhřimov,“ řekl starosta Med, který má vybudování pelhřimovského centra ve své gesci.

„Znamená to, že denně by se mělo v uvedeném centru vystřídat zhruba pět set lidí. Předpokládáme, že pokud bude zájem, bude toto očkovací centrum otevřeno sedm dní v týdnu,“ doplnil starosta.

V Jihlavě jsou podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného vytipovaná tři místa. Jedním z nich je například Teniscentrum. Zvažovaná je také lokalita v průmyslové zóně v Hruškových Dvorech, kde jsou některé nevyužívané objekty. Tam je ale horší dostupnost.

Ve Žďáře nad Sázavou by podle Novotného centrum mohlo vzniknout na zimním stadionu. V Třebíči se zase vedení města shodlo na tom, že očkovací centrum by mohlo být umístěno v hlavním sále kulturního domu Fórum.

V Brodě vybírají ze čtyř objektů, favoritem je Ostrov

V Havlíčkově Brodě mají zatím vytipované čtyři lokality. „Jsou to místa, která jsou jak v majetku města, tak v soukromém vlastnictví. Momentálně prověřujeme jejich možnosti, ale ještě jsme se nedohodli,“ uvedl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS).

Jak potvrdil, jedním ze zvažovaných míst je například kulturní dům Ostrov. Naopak není mezi nimi například zimní stadion. „Vážím si toho, že očkovací centrum bude v Havlíčkově Brodě a obyvatelé našeho okresu nebudou muset jezdit například do Jihlavy,“ ocenil brodský starosta.

V centru by měla být možnost vybudovat deset miniordinací. Vznikne tam přijímací místnost s čekárnou, kde administrativní pracovníci každého příchozího pacienta zaevidují. Následně ho odešlou do příslušné očkovací buňky, kde mu bude aplikována vakcína.

Poté pacient přejde do další místnosti - odpočívárny, kde stráví patnáct až třicet minut pro případ, že by se u něj objevila nějaká reakce, která by vyžadovala lékařský dohled. Následně pacient odejde přes registrační místnost - a tím celý proces končí.

Zapojí se praktičtí lékaři, sestry i stomatologové

Vybudování okresních očkovacích center bude logisticky náročné. Hejtman Vítězslav Schrek ocenil, že zástupci jednotlivých měst jsou připraveni pomoci Kraji Vysočina s jejich vybavením a provozem.

Vedle komunikace s městy souběžně hejtman komunikuje s praktickými, dětskými i odbornými lékaři a soukromými ordinacemi. Do všech ordinací a na všechny dostupné adresy lékařů mimo krajské nemocnice odeslal osobní dopis s žádostí o zvážení zapojení se do řad očkovacích týmů.

 „První reakce na naši výzvu dorazila do několika minut. O spolupráci na veřejné vakcinaci v centrech mají zájem nejen praktičtí lékaři, ale pomoc nabízí i stomatologové. Nabídku na spolupráci mezi prvními zaslaly některé polikliniky,“ uvedl hejtman.

Jak dále uvedl, vakcinační centra by měla fungovat dvanáct hodin denně, sedm dní v týdnu. „Potřebovat budeme stovky lidí - lékařů, sester i pomocných administrátorů. Je to výzva na několik příštích měsíců,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Začalo očkování v domovech, senioři mají zájem

Na Vysočině tento týden začalo očkování proti covidu-19 v domovech pro seniory. Jako první dostali ve středu vakcínu klienti Domova pro seniory Třebíč Manželů Curieových.

„O očkování byl mezi klienty velký zájem. Vakcínu dostalo 131 zájemců z řad klientů, sto z nich je starších 80 let,“ informovala ředitelka zařízení Zuzana Malásková s tím, že do týdne budou naočkováni zbývající klienti.

Ve čtvrtek se prvních sto dávek vakcíny dostalo i ke klientům a zaměstnancům domova se zvláštním režimem Seniorpenzion a do domova pro seniory Dům klidného staří ve Žďáře nad Sázavou.

Očkovací tým pelhřimovské nemocnice zase vyrazil do domova seniorů v Onšově. Naočkovali tam 44 klientů a 28 zaměstnanců. Dnes tam dostane vakcínu dalších 48 zájemců.

Stoupající trend počtu hospitalizovaných se tento týden zastavil. „Situace se stabilizovala a dokonce jsme se dostali poprvé po dlouhé době pod 300 hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Oddělení JIP a ARO jsou teď nejvytíženější v Havlíčkově Brodě, Novém Městě na Moravě a v Třebíči,“ uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný. (ilm)

  • Nejčtenější

Zavražděnému muži říkali bylinkář. Dealer, co měl rád chlapce, tvrdí sousedé

26. února 2024  16:42

Premium Policejní pásky na bráně i na dveřích. Rudá skvrna na dlažbě před garáží. Ještě v pondělí v poledne...

Své štěně nalezli mrtvé s broky v těle. Trest pro viníka požaduje i petice

26. února 2024  9:04

Čtrnáctiletá Eliška Šišková si psa přála dlouho. Loňské pořízení štěněte border kolie, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z vraždy na Jihlavsku obvinila policie 17letého mladíka, muže zabil kladivem

26. února 2024  10:24,  aktualizováno  12:11

Policie pokročila ve vyšetřování vraždy jednašedesátiletého muže v Kostelci u Jihlavy. Z ní...

Biatlon přinesl na Vysočinu miliardu. Aréna zvládne i tři světové akce ročně

27. února 2024  13:17

Co městu a kraji přineslo únorové mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě? Přinášíme...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdo pravděpodobně vraždil na Jihlavsku. Policie nařídila pitvu

25. února 2024  9:49

Během páteční noci 23. února dostala policie oznámení o nálezu mrtvého muže v Kostelci na...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Znojemští hokejisté nestačili na béčko Pardubic, opouštějí první ligu

28. února 2024  21:22

Hokejové Orli Znojmo podlehli v předposledním 51. kole první ligy v Chrudimi domácím Pardubicím B...

Jihlavský výrobce dveří Sapeli loni utržil přes miliardu, investuje do automatizace

28. února 2024  15:10

Výrobce dveří Sapeli, který sídlí v Jihlavě, měl vloni tržby 1,15 miliardy korun. V porovnání s...

Řidiče v Brodě čeká po otevření obchvatu léto plné uzavírek, most potřebuje opravu

28. února 2024  15:04

Skousnout více omezení a uzavírek, než bylo ještě před pár týdny zřejmé, budou letos muset řidiči v...

„Skandál“ s červeným kobercem. Experiment stál kurátora galerie místo

28. února 2024

Premium Neotřelý červený koberec v úzké uličce ukončil kurátorskou činnost výtvarníka a pedagoga Víta...

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý hledá možnosti, jak...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...