Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Brodský Pleas přenechal komín sokolům, ti si ho však musí sami najít

  16:12aktualizováno  16:12
S pětaosmdesáti metry je komín textilky Pleas nejvyšší stavbou v Havlíčkově Brodě. I když už svému účelu sloužit přestal, jako dominanta zůstane stát i nadále. Ochránci přírody věří, že se stane hnízdištěm sokolů stěhovavých. Společně s podnikem pro ně na jeho ochoz umístili budku.

Nejvyšší stavba v Havlíčkově Brodě dostala před šesti lety nový nátět. Komín Pleasu teď svítí do dálky. Ochránci přírody věří, že si ho sokoli všimnou a uhnízdí se na něm | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Komín napojený na kotelnu Pleasu podle ředitele závodu Petra Nobsta sloužil až do poloviny letošního roku. Dnes už ho podnik k vytápění nepotřebuje.

Fotogalerie

„Protože je ale velkou dominantou okolí, rozhodli jsme se ho ponechat a nebourat,“ řekl Nobst.

Textilka pro komín hledala novou vhodnou roli, až jeden z jejích pracovníků přišel s nápadem využít ho pro zahnízdění kriticky ohroženého sokola stěhovavého.

„Vzal si za vzor komíny v bývalých průmyslových areálech v republice,“ poznamenal vedoucí skladů Pleasu Jiří Jakšl, jenž si projekt se sokolí budkou vzal na starost.

Speciální plechovou budku na ochoz před několika dny vytáhla na lanech specializovaná firma zabývající se revitalizací starých průmyslových komínů.

Nápad Pleasu ocenili ochránci přírody. „Není úplně obvyklé, aby z průmyslového závodu vzešla taková iniciativa,“ řekl Václav Hlaváč, vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě, který je zkušeným ornitologem.

Ornitolog: Ve výšce se cítí bezpečně, nedoléhá tam ruch

Podle něj je komín pro zahnízdění sokola ideální místo, to nejlepší možné široko daleko. „Původně hnízdil hlavně ve skalách, ale nevyhýbá se ani městům, kde vyhledává vysoké stavby,“ říká ochránce přírody.

Ve městech má sokol dobrou potravinovou nabídku. Za letu, kdy se střemhlav vrhne na kořist, loví hlavně menší ptáky, jako jsou například holubi. Těch se v okolí Pleasu, průmyslové zóny a nádraží shlukují mnohdy i stovky.

„Na vysokém komíně se přitom sokol cítí bezpečně. Nedoléhá tam ruch z ulic a je tam chráněn před predátory, jako jsou kuna nebo výr,“ konstatoval Hlaváč.

V dávnější minulosti se sokol stěhovavý vyskytoval v českých zemích poměrně běžně. Koncem dvacátého století ale jeho populace začala rychle klesat. Kvůli chemickým postřikům a nadužívání pesticidů zmizel z velké části Evropy včetně Česka. Pozvolna se začal vracet až na přelomu tisíciletí.

„Vysočina je jedním z posledních krajů, kde dosud nebylo prokázáno zahnízdění páru sokolů. Věřím, že by se to nyní mohlo změnit,“ doufá ochránce přírody.

Pokud sokol přiletí, chce ho Pleas sledovat webkamerou

Po prvních týdnech od instalace je budka na komíně Pleasu zatím prázdná. „Pravděpodobnost, že se tu pár sokolů okamžitě zabydlí, je poměrně nízká. Budku si musí sami najít. Všimnou si jí, když poletí okolo,“ řekl Václav Hlaváč.

Sám očekává, že by se tak mohlo stát koncem ledna, v únoru či březnu. V tu dobu se sokoli obvykle „toulají“ krajinou, hledají vhodné místo k zahnízdění a za hlasitých zvukových projevů ho i zabydlují.

Pleas mu k tomu připravil ideální podmínky. Plechová skříňka je umístěna mezi světly na východní straně komínu. Vchod má otočen směrem k zábradlí. Jako výstelka byl použit keramzit, což je keramické kamenivo používané na stavbách či jako dekorace.

„Pokud tam sokoli skutečně zahnízdí, bude to pro nás velká sláva. Jakmile se kolem komína začne něco dít, chystáme se tam umístit webkameru a záběry ukázat veřejnosti,“ přislíbil Jiří Jakšl.

Budka byla připravená i na střeše sila. Bez úspěchu

Sokola stěhovavého se ochránci přírody na Havlíčkobrodsko pokoušeli přilákat i v minulosti. Před několika lety ho vypustili z ochozu na věži kostela Nanebevzetí Panny Marie. Pták ovšem odlétl a ve městě či jeho okolí se neusadil.

Po několik let měl připravenou plechovou budku i na střeše sila v průmyslové oblasti v Havířské ulici, nedaleko komínu Pleasu. Ani tam se však neuhnízdil. Podle Václava Hlaváče proto, že jde o nižší stavbu, která se navíc při zpracování obilí chvěje.

  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Humpolcem otřásla vražda servírky v restauraci, policie má podezřelého

V restauraci v Humpolci ráno našli zavražděnou ženu. Na místě po celé dopoledne pracovali kriminalisté a soudní znalec....

Premium

Těla nebožtíků netlejí, ale mýdlovatí. Žďár proto zakáže klasické pohřby

Stovky žďárských rodin přijdou o možnost pohřbít své blízké klasickým způsobem v rakvi do země na zaplněném hřbitově v...

Hledaný ford policie objevila odstavený na Žďársku, zadržela dvojici mužů

Auto, po kterém dnes policie pátrala v souvislosti s trestnou činností na Třebíčsku, našla odstavené na Žďársku. Krátce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Ve kterém kraji stojí nejkrásnější vánoční strom?

V centrech měst opět panuje adventní nálada a na náměstích se tyčí nazdobené vánoční stromy. Vyberte v tradiční anketě...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

V hledaném fordu ujížděli zloději a stříleli po muži, který je pronásledoval

Za čtvrteční naléhavou výzvou policie z Vysočiny, která pátrala po Fordu Focus, bylo pátrání po nebezpečných zlodějích....

Žďárská MHD nasadí modernější autobusy, dopravce je přivezl z Německa

Cestující žďárské městské hromadné dopravy čeká příští rok hned několik změn. Od ledna je například budou vozit nové,...

Energická žena Popelíková a rozvážný muž Sklenčka. Spolu hráli, spolu žili

Teď v prosinci uplyne sto let od narození herce Oty Sklenčky, někdejšího výrazného člena Horáckého divadla v jeho...

Hluk z dopravy brzdí rozvoj Jihlavy, hygienici neschválí další domy

Rychlé rozrůstání Jihlavy jihozápadním směrem narazilo na hluk ze silniční dopravy. Páteřní komunikace v této lokalitě...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.

Najdete na iDNES.cz