Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Knihy už jsou v nové knihovně, její otevření se však odkládá na leden

  8:44
Krajská knihovna Vysočiny se v Havlíčkově Brodě otevře později, než bylo plánováno. Epidemie koronaviru ovlivnila dodávky vybavení nového sídla. A rovněž znemožňuje slavnostnější otevření budovy. První čtenáře by knihovna mohla přivítat až na počátku ledna.
Nová budova krajské knihovny v Havlíčkově Brodě má část stěn prosklených. Upoutá i zelenými panely na fasádě. Zalévání rostlin řídí počítač. Knihovna oproti původním plánům otevře nejspíš až v lednu. tento snímek je z poloviny října.

Nová budova krajské knihovny v Havlíčkově Brodě má část stěn prosklených. Upoutá i zelenými panely na fasádě. Zalévání rostlin řídí počítač. Knihovna oproti původním plánům otevře nejspíš až v lednu. tento snímek je z poloviny října. | foto: ČTK

Vedení knihovny i Kraje Vysočina, který je jejím zřizovatelem, během podzimu hovořilo o možném otevření moderní budovy na začátku prosince. Nyní je však jasné, že se to nepodaří.

„Už jsme přestěhovaní, všechny knihy máme v nové budově. Momentálně máme plné ruce práce s jejich rovnáním do regálů, přeznačováním a nastavením výpůjčního systému,“ popsala ředitelka krajské knihovny Jitka Hladíková.

Jak dodala, je to zdlouhavá a monotónní práce. Nově označit a zanést do systému je třeba všech 370 tisíc knih, časopisů a publikací.

„Nelze to dělat hromadně, aby v tom nebyla spousta chyb. Budou to ještě dva týdny práce,“ konstatovala ředitelka.

Ve Staré radnici, kde dosud knihovna sídlila, nezůstalo z knižního fondu nic. Stěhování zabralo několik týdnů. Obrovské množství nejrůznějších publikací dokázalo zaplnit osm a půl z celkových jedenácti kilometrů regálů.

Jakou formu bude otevření mít, se dosud neví

Přesný termín, kdy se knihovna poprvé otevře čtenářům, dosud není znám. Hladíková ho odhaduje na počátek ledna příštího roku.

„Záleží na rychlosti dodání a nainstalování veškerého potřebného vnitřního vybavení. V důsledku pandemické situace došlo na straně dodavatelských firem k mírnému zpoždění,“ uvedla mluvčí hejtmanství Eva Neuwirthová.

V tuto chvíli ani nikdo netuší, jak bude otevření vypadat. Za normálních okolností by se otevření díla za zhruba 200 milionů korun neobešlo bez velké slavnosti. Jenže situace ohledně šíření nemoci covid-19 nic takového nemusí dovolit. Ve hře je i varianta, že knihovna potichu zahájí provoz a slavnostní otevření se uskuteční se zpožděním, až to situace dovolí.

„O podobě a termínu otevření se nyní domlouváme s novým radním pro kulturu Romanem Fabešem. Konkrétnější informace bychom měli mít do Vánoc. Vše bude záležet na aktuální pandemické situaci i platných vládních opatřeních,“ upozornila Neuwirthová.

Provoz obnovily zatím pouze pobočky knihovny

Inventarizace, přeznačování knih a ladění výpůjčního systému je rovněž důvod, proč krajská knihovna, na rozdíl od jiných, nezřídila výdejní okénko. Ode dneška, kdy se knihovny mohou při dodržení 15 metrů čtverečních plochy na jednoho klienta otevřít, obnovily provoz pouze pobočky na základních školách Wolkerova a Nuselská a v místní části Perknov.

S původními stísněnými prostory ve Staré radnici, kde krajská knihovna sídlila desítky let, se už organizace i samotní čtenáři rozloučili. Zbyly v ní poslední kusy nábytku, které si zatím nerozebrali jiné organizace či další zájemci.

Stěhování knih do nové budovy krajské knihovny v polovině října:

14. října 2020

„Jsou to opravdu jen poslední kusy, devadesát procent ho je už pryč. S městem máme smlouvu na využívání prostor do konce letošního roku. Už ji nebudeme prodlužovat, do měsíce historickou budovu opustíme,“ sdělila Jitka Hladíková.

Vedení města dosud nerozhodlo, jak budovu Staré radnice využije. Naposledy se mluvilo o tom, že by v patře mohly být přednáškové a výstavní sály, do přízemí by se mohlo nastěhovat informační centrum.

Město Starou radnici upraví nejdříve za dva roky

Nutnou přestavbu interiéru odhadovanou na několik desítek milionů korun ovšem zastupitelé dosud neprobírali a neodsouhlasili. „V příštím roce k rekonstrukci určitě nedojde, návrh rozpočtu s ní nepočítá. Možná bude nejdříve v roce 2022,“ upozornil už dříve místostarosta Zbyněk Stejskal.

Nová budova krajské knihovny s velkými prosklenými plochami se nachází v sousedství kulturního domu Ostrov. Její výstavba trvala dva roky, přišla zhruba na 174 milionů korun, vybavení pak má stát dalších 28 milionů. Zvláštností budovy jsou zelené, trávou a rostlinami porostlé panely na stěnách, jejichž zalévání řídí počítač.

V nové knihovně bude návštěvníky čekat zcela jiná kultura prostředí. Zvykat si budou na otevřený a vzdušný prostor i impozantní vstup se schodištěm a klavírem. V patře vznikne koutek věnovaný malíři Janu Zrzavému a směrem k řece nová kavárna. Prostory doplní několik přednáškových sálů i patřičné zázemí pro čtenáře i zaměstnance.

Součástí nově vzniklého areálu je i dvoupatrový parkovací dům, jehož investorem bylo město. Ten už od poloviny října slouží řidičům. Další velké parkoviště vzniká pod knihovnou směrem k řece Sázavě. To by se mělo otevřít příští rok v létě.

  • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté Žanetě Vrbové, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Kolo není jenom o dřině, říká nadějný cyklista z jihlavského gymnázia

Za svůj nejoblíbenější závod jihlavský cyklista Sebastian Pavlas označuje český podnik L’Etape by Tour de France. Proto...

Klid na úřadě vyměnil za divoké vody kultury. KD Ostrov šéfuje moderátor

Třiatřicetiletý Ondřej Rázl roky působil na oddělení vnějších vztahů krajského úřadu v Jihlavě. Více lidí ho ovšem zná...

Českoslovenští parníkáři slavili na rybníku Řeka 20. narozeniny

Mezi parníkáři je mnoho těch nejlepších. Parníkářů je totiž celkově velmi málo. Jeden může mít nejrychlejší parník,...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY SPECIALIST (38-50.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 38 000 - 50 000 Kč

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...