Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová kniha popisuje osudy jihlavského rodáka a otce císařské železnice

  13:33
Řada významných rodáků Jihlavy má tu smůlu, že mluvili německy a byli Němci, a proto na ně bylo zapomínáno. To je i případ Karla Friedricha, svobodného pána Kübecka z Kübau, který patřil k průkopníkům rozvoje železnice v Rakousku-Uhersku. Tu až na kosmetické změny využíváme dodnes. Právě o něm je nová kniha.

Dobová litografie znázorňuje příjezd prvního vlaku do Olomouce po trati, kterou navrhoval Karl Friedrich. | foto: Archiv MAFRA

Osobnosti jihlavského rodáka, barona Kübecka z Kübau, věnuje pozornost v těchto dnech v pořadí čtvrtá publikace edice Bohemo-Moravica Montana Illustrata, vydávané někdejším rektorem jihlavské polytechniky Jakubem Novotným.

Autorem knížky je historik Martin Hemelík st., působící na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

„Osobnost Kübecka von Kübau jsme vybrali proto, že spadá do našeho konceptu osobností spojených s Jihlavou, jejichž sepětí s městem ale není obecně známé a oni upadli v pozapomenutí. Roli zde hrál i fakt, že otec autora knihy byl znalcem a milovníkem dějin železnice,“ řekl vydavatel řady historických publikací Jakub Novotný.

Pozdější svobodný pán, tedy baron Kübeck z Kübau, se narodil v Jihlavě 28. října 1780 v domě s dnešní adresou U Mincovny 2 - a nemělo by udivit, že přišel na svět v rodině krejčího. K tomu se vrátíme později.

Ministr financí a prezident říšské rady

V roce 1787 se rodina po smrti mladší Karlovy sestřičky Elisabeth rozhodla odstěhovat z Jihlavy do Znojma. V roce 1794 obdržel nadaný student Karl Friedrich císařské stipendium a mohl začít studovat na vídeňské univerzitě.

Po jejím absolvování se stal v roce 1800 úředníkem olomouckého krajského úřadu. Jeho kariéra strmě stoupala. V roce 1812 byl členem dvorní rady, v roce 1836 tajným radou, 1840 prezidentem všeobecné dvorské komory, 1848 ministrem financí, v letech 1851 až 1855 prezidentem říšské rady.

Jeho původní odbornou oblastí, byť ne setrvale, bylo finančnictví. V roce 1815 se podílel na založení rakouské Národní banky. Jako prezident Dvorské komory si pak Kübeck v roce 1841 vymínil, aby budoucí rakousko-uherské železnice byly pro zajištění stability státním, nikoli soukromým podnikem.

„Kübeckovy představy se neprosadily na dlouho, už v roce 1854 rakouský stát ukončil své podnikání v oblasti výstavby a provozování železnic a jejich správy,“ píše Hemelík.

Trať z Vídně do Prahy Vysočinu minula

Nicméně generální ředitelství státních drah bylo do té doby přímo podřízeno Kübeckově dvorské komoře. První koncepci budoucích rakouskouherských státních drah s vytyčením jejich prvních čtyř tratí navrhl Kübeck císaři Ferdinandu V. v listopadu zmíněného roku 1841.

Z hlediska Kübeckova rodného města Jihlavy je zajímavá „severní“ trať Vídeň - Praha - Drážďany, pro kterou bylo navrženo celkem sedm různých tras. Dvě z nich vedly přes Jihlavu a jedna přes Žďár nad Sázavou. Dlužno říci, že nakonec se Kübeck přiklonil k variantě přes Olomouc, která Vysočinu minula.

Stavba pod vedením inženýrů Negrelliho a Pernera začala v srpnu 1842. Ráno 19. srpna 1845 z Vídně vyjel první parní vlak do Prahy, kam slavobránou s nápisem Willkomenn! na zbrusu nové nádraží vsupěl dopoledne následujícího dne.

Současně Kübeck navrhoval a prosazoval další tratě, například Vídeň - Semmering - Terst. Její extrémně náročná výstavba v horském terénu - odtud počeštělý slangový výraz „simerink“ pro jízdu plnou zákrut - trvala šest let. Nyní je stavba na seznamu UNESCO.

Pamětní deska z jeho rodného domu zmizela

Dalším velkým Kübeckovým projektem bylo vybudování státní telegrafní sítě, podílel se také na vzniku rakouské Akademie věd.

Patřil k velkým stoupencům mladého Františka Josefa I. Prosazoval reformy, které měly oslabit říšskou šlechtu a posílit moc císaře, armády, úřednictva a církve.

Za zásluhy byl povýšen 20. října 1816 do rytířského stavu a kromě řady dalších titulů a vyznamenání se stal v 29. března 1825 svobodným pánem, tedy „von“ Kübau.

Zde poznamenejme, že se mu coby potomkovi jihlavského řemeslníka velkolepým způsobem podařilo vrátit ke společenskému lesku svých předků: jeho předek Heinrich Kübeck byl povýšen do šlechtického stavu za třicetileté války, rodina však postupně pro reálný existenční úpadek přestala titul používat.

Už 12. června 1847 se jihlavští radní rozhodli udělit Kübeckovi z Kübau čestné občanství města. Kübeck zemřel 11. září 1855 po nákaze cholerou. Byl pochován v rodinné hrobce u zámku v Lechovicích.

Na jeho rodném jihlavském domě pak byla 29. ledna 1909 odhalena pamětní deska s německým textem tohoto znění: „... v tomto domě se (...) narodil státní ministr a rádce tří císařů Karl Friedrich, svobodný pán Kübeck z Kübau.“ Po roce 1918 pamětní deska z domu zmizela.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

Brod hodil záchranné lano Jiskře, opozice má pochyby o jejím hospodaření

21. června 2024  14:23

Havlíčkobrodská sportovní organizace Tělovýchovná jednota Jiskra získá od města tři miliony korun....

Festivaly otevírají brány. Smršť letní zábavy už odstartoval Bernard fest

21. června 2024  9:36

Největší tuzemské hudební hvězdy, reprezentující celou řadu žánrů od popu přes rock či rap až po...

Finále se v Brodě vysílá, nesmíme zklamat, hecoval Beránek. Přivezl pohár

20. června 2024  20:44

Co by to bylo za národní mužstvo, kdyby v něm chyběl hráč z Havlíčkova Brodu. Tuto hlášku pronesl...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...