Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Nová kniha popisuje osudy jihlavského rodáka a otce císařské železnice

  13:33
Řada významných rodáků Jihlavy má tu smůlu, že mluvili německy a byli Němci, a proto na ně bylo zapomínáno. To je i případ Karla Friedricha, svobodného pána Kübecka z Kübau, který patřil k průkopníkům rozvoje železnice v Rakousku-Uhersku. Tu až na kosmetické změny využíváme dodnes. Právě o něm je nová kniha.

Dobová litografie znázorňuje příjezd prvního vlaku do Olomouce po trati, kterou navrhoval Karl Friedrich. | foto: Archiv MAFRA

Osobnosti jihlavského rodáka, barona Kübecka z Kübau, věnuje pozornost v těchto dnech v pořadí čtvrtá publikace edice Bohemo-Moravica Montana Illustrata, vydávané někdejším rektorem jihlavské polytechniky Jakubem Novotným.

Autorem knížky je historik Martin Hemelík st., působící na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

„Osobnost Kübecka von Kübau jsme vybrali proto, že spadá do našeho konceptu osobností spojených s Jihlavou, jejichž sepětí s městem ale není obecně známé a oni upadli v pozapomenutí. Roli zde hrál i fakt, že otec autora knihy byl znalcem a milovníkem dějin železnice,“ řekl vydavatel řady historických publikací Jakub Novotný.

Pozdější svobodný pán, tedy baron Kübeck z Kübau, se narodil v Jihlavě 28. října 1780 v domě s dnešní adresou U Mincovny 2 - a nemělo by udivit, že přišel na svět v rodině krejčího. K tomu se vrátíme později.

Ministr financí a prezident říšské rady

V roce 1787 se rodina po smrti mladší Karlovy sestřičky Elisabeth rozhodla odstěhovat z Jihlavy do Znojma. V roce 1794 obdržel nadaný student Karl Friedrich císařské stipendium a mohl začít studovat na vídeňské univerzitě.

Po jejím absolvování se stal v roce 1800 úředníkem olomouckého krajského úřadu. Jeho kariéra strmě stoupala. V roce 1812 byl členem dvorní rady, v roce 1836 tajným radou, 1840 prezidentem všeobecné dvorské komory, 1848 ministrem financí, v letech 1851 až 1855 prezidentem říšské rady.

Jeho původní odbornou oblastí, byť ne setrvale, bylo finančnictví. V roce 1815 se podílel na založení rakouské Národní banky. Jako prezident Dvorské komory si pak Kübeck v roce 1841 vymínil, aby budoucí rakousko-uherské železnice byly pro zajištění stability státním, nikoli soukromým podnikem.

„Kübeckovy představy se neprosadily na dlouho, už v roce 1854 rakouský stát ukončil své podnikání v oblasti výstavby a provozování železnic a jejich správy,“ píše Hemelík.

Trať z Vídně do Prahy Vysočinu minula

Nicméně generální ředitelství státních drah bylo do té doby přímo podřízeno Kübeckově dvorské komoře. První koncepci budoucích rakouskouherských státních drah s vytyčením jejich prvních čtyř tratí navrhl Kübeck císaři Ferdinandu V. v listopadu zmíněného roku 1841.

Z hlediska Kübeckova rodného města Jihlavy je zajímavá „severní“ trať Vídeň - Praha - Drážďany, pro kterou bylo navrženo celkem sedm různých tras. Dvě z nich vedly přes Jihlavu a jedna přes Žďár nad Sázavou. Dlužno říci, že nakonec se Kübeck přiklonil k variantě přes Olomouc, která Vysočinu minula.

Stavba pod vedením inženýrů Negrelliho a Pernera začala v srpnu 1842. Ráno 19. srpna 1845 z Vídně vyjel první parní vlak do Prahy, kam slavobránou s nápisem Willkomenn! na zbrusu nové nádraží vsupěl dopoledne následujícího dne.

Současně Kübeck navrhoval a prosazoval další tratě, například Vídeň - Semmering - Terst. Její extrémně náročná výstavba v horském terénu - odtud počeštělý slangový výraz „simerink“ pro jízdu plnou zákrut - trvala šest let. Nyní je stavba na seznamu UNESCO.

Pamětní deska z jeho rodného domu zmizela

Dalším velkým Kübeckovým projektem bylo vybudování státní telegrafní sítě, podílel se také na vzniku rakouské Akademie věd.

Patřil k velkým stoupencům mladého Františka Josefa I. Prosazoval reformy, které měly oslabit říšskou šlechtu a posílit moc císaře, armády, úřednictva a církve.

Za zásluhy byl povýšen 20. října 1816 do rytířského stavu a kromě řady dalších titulů a vyznamenání se stal v 29. března 1825 svobodným pánem, tedy „von“ Kübau.

Zde poznamenejme, že se mu coby potomkovi jihlavského řemeslníka velkolepým způsobem podařilo vrátit ke společenskému lesku svých předků: jeho předek Heinrich Kübeck byl povýšen do šlechtického stavu za třicetileté války, rodina však postupně pro reálný existenční úpadek přestala titul používat.

Už 12. června 1847 se jihlavští radní rozhodli udělit Kübeckovi z Kübau čestné občanství města. Kübeck zemřel 11. září 1855 po nákaze cholerou. Byl pochován v rodinné hrobce u zámku v Lechovicích.

Na jeho rodném jihlavském domě pak byla 29. ledna 1909 odhalena pamětní deska s německým textem tohoto znění: „... v tomto domě se (...) narodil státní ministr a rádce tří císařů Karl Friedrich, svobodný pán Kübeck z Kübau.“ Po roce 1918 pamětní deska z domu zmizela.

  • Nejčtenější

Na D1 u Velkého Meziříčí hořela ve směru na Brno dodávka, kolona se rozjíždí

Požár dodávky zastavil ve čtvrtek v podvečer provoz na 153. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Na místě zasahovali...

V Havlíčkově Brodě se učitelé nevhodně chovali ke studentkám, na škole končí

Gymnázium v Havlíčkově Brodě má problém. Za poslední rok musí skončit už druhý učitel, který se nevhodně choval ke...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde točili Pelíšky či Popelku? Radili i místní, říká autor knih o filmových místech

Premium Radek Laudin je podepsán pod řadou publikací, z nichž většina se nějakým způsobem dotýká světa filmu. Právě tento svět...

Úzkokolejka s párou byla pojítkem atrakcí, bez ní se čeká úbytek turistů

Po rozhodnutí soudu, který minulý týden poslal Jindřichohradecké místní dráhy do konkurzu, je to takřka jisté. Turisté,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu...

Sedm relativně nových tůní u Odrance už obývají čolci, skokani i potápníci

Pastviska, zhruba tříhektarová plocha poblíž vesnice Odranec, místní části Věcova na Žďársku, už ukazují první...

Festival Landscape změnil Jihlavu v malbu, instalace obyvatele rozdělují

Jak změnit Jihlavu? Třeba uměleckou intervencí. Tedy vniknutím do veřejného prostoru, které nemá být každému...

V Havlíčkově Brodě se učitelé nevhodně chovali ke studentkám, na škole končí

Gymnázium v Havlíčkově Brodě má problém. Za poslední rok musí skončit už druhý učitel, který se nevhodně choval ke...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...